UWAGA!

Przeterminowane prawka

Dla ponad 5 tysięcy elbląskich kierowców sześcioletni termin okazał się zbyt krótki. W piątek mija termin obowiązkowej wymiany starych praw jazdy na nowe - w formie plastikowej karty.

Od 1999 r. do końca 2005 r. Urząd Miejski wydał 41 587 nowych praw jazdy; z tego 16 788 dokumentów odebrali młodzi kierowcy, a obowiązek wymiany zrealizowało 24 799 elblążan.
     Na ostatnie pół roku - czyli od stycznia do końca czerwca tego roku, obowiązek ten odłożyło 17 650 osób. 1/3 z nich do dziś nie złożyła koniecznego wniosku w Centrum Obsługi Kierowców.
     - Stare prawo jazdy od 1 lipca traci ważność. Oznacza to, że podczas policyjnej kontroli możemy zapłacić mandat - mówi naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich UM Artur Zieliński. - Z braku nowego dokumentu każdy tłumaczyć się będzie sam, bo my nie wydajemy zaświadczeń, że kierowca czeka na nowe „prawko”.
     Powody, z jakich niektórzy nie wymienili praw jazdy, są różne. Może to być brak samochodu, lub to, że z różnych powodów kierowca nie chce albo nie może jeździć samodzielnie autem. Część może uznała, że jeździ tak rzadko, że może się uda. No i jest jeszcze jedna grupa - zapominalskich. Dla nich każdy termin jest za krótki.
     Ale i dla tych urzędnicy mają pocieszenie – od 3 lipca dalej można składać wnioski o wymianę i nic w tej sprawie się nie zmienia. Byle w trakcie nie trafić na drodze na policjanta- służbistę.
     
Mira Stankiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Mocne jest to 70 zł i panie , które mówią ,że z pretensjami do ministra mocne oj mocne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wielbiciel urzędów(2006-06-29)
 • powoli zaczyna wychodzic nam unia bokiem
 • A to z Unią nie ma chyba nic wspólnego? 6 lat temu nie byliśmy przecież w UE.:)
 • A to z Unią nie ma chyba nic wspólnego? 6 lat temu nie byliśmy przecież w UE.:)
 • "Stare" prawka nie tracą swojej aktualności. Policjant nie ma podstawy prawnej, by zabrać nam takie prawko (patrz kodeks drogowy). To, że jest nowy wzór nie oznacza, że unieważniono stare dokumenty. Prasa cały czas opisuje jak to tłumy kłębią się pod urzędami i co czeka "spóźnialskich", natomiast nie informuje (celowo?) o faktycznej sytuacji prawnej wymiany.
 • Właśnie, jeżeli urząd wydał moje prawo jazdy na którym jest jasno napisane BEZTERMINOWO - a nikt mi tego dokumentu nie ma prawa odebrać ( oczywiście chyba że popełnię jakieś wykroczenie) to dlaczego mam płacić mandat - LUDZIE !!! TU CHODZI JAK ZWYKLE O KASĘ!!!! POLICZCIE ILE TO KASY - DO KAŻDEGO 70 ZŁ. CHOLERNI ZŁODZIEJE I NACIĄGACZe - a może ktoś znajdzie jakiś przepis żeby wykpić się od takiego madatu - NO MŁODZI PRAWNICY DO ROBOTY!!!!!
 • Policjanci zatańczą jak im zagrają (bezmózgowcy),kiedyś wlepiali mandaty za "trzeci stop"a teraz jest on montowany seryjnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca(2006-07-01)
 • Cholerne zlodzieje! Karać?1 Za co ! przeciez prawko jest bezterminowe!!!Jakiemus kolkowi sie za chciało i teraz straszy karami! To sie nadaje do trybunału.Policja !? Przeciez prawo do jazdy MAM.Potwierdza to moj dokument.WYŁUDZACZE!!!!!
Reklama