UWAGA!

Przetrzymujesz książki, słono zapłacisz

Elbląg, Za przetrzymywanie książek biblioteka nalicza kary - za każdy dzień zwłoki 20 groszy...
Za przetrzymywanie książek biblioteka nalicza kary - za każdy dzień zwłoki 20 groszy...

Wypożyczenie książki z biblioteki jest bezpłatne, ale jej przetrzymywanie po terminie może nas słono kosztować. Rekordzista miał do zapłacenia 2 tysiące złotych, uratowała go biblioteczna abolicja.

Zawiadomienia wysyłane pocztą już dawno odeszły do lamusa, teraz wszystko odbywa się w komputerach. Jeszcze w tym roku elektroniczne bazy danych mają połączyć wszystkie filie Biblioteki Elbląskiej. Dzięki temu czytelnik wszędzie będzie używał jednej karty bibliotecznej.
       — System komputerowy jest bardzo przyjazny czytelnikom. Można przez Internet, siedząc w kapciach, zamówić sobie książkę i tylko przyjść ja później odebrać — opowiada Renata Milewska, kierownik Działu Literatury Naukowej Biblioteki Elbląskiej. — Na swoim koncie internetowym można też sprawdzić ile, jakie i na jak długo ma się wypożyczone konkretne tytuły. Przypominam, że książki wypożyczamy na miesiąc, termin ten można przedłużyć dwa razy. Czyli w sumie można mieć książkę nawet trzy miesiące. Jeśli jednak ktoś nie wywiązuje się ze swoich obowiązków wynikających z regulaminu biblioteki, system komputerowy zaczyna naliczać kary.
       Za każdy dzień zwłoki system nalicza 20 groszy za każdą z książek. System automatycznie blokuje nam również konto. Od tego momentu nie możemy wypożyczyć już żadnej książki na terenie miasta.
       — Nasi czytelnicy, którzy korzystają z literatury naukowej, już się do tego przyzwyczaili. Takie same zasady panują we wszystkich bibliotekach uniwersyteckich. Taki sam system ma też biblioteka pedagogiczna w Elblągu — wyjaśnia Renata Milewska. — Czasami ktoś świadomie trzyma książkę licząc się z konsekwencjami, bo na przykład pisze pracę magisterską i jest mu dłużej potrzebna.
       Kary szczególnie przykre są dla osób, które czytają literaturę piękną. Zbyt długa przyjemność obcowania z książką może przekroczyć jej wartość. Rekordzista, który po kilku latach odwiedził bibliotekę, miał do zapłaty 2 tysiące złotych. Na szczęście objęła go biblioteczna abolicja, która ogłaszana jest raz na jakiś czas.
       — Każdy raz może napisać do mnie podanie z prośbą o częściowe umorzenie zapłaty. Są różne koleje losu i staramy się to zrozumieć. Można też przynieść w ramach rekompensaty inną książkę. Musi być ona jednak w miarę nowa i w dobrym stanie. Kary nie można niestety odpracować — dodaje Renata Milewska.
       Pieniądze, które uzyskuje się z tytułu kar, przeznaczane są na zakup nowych książek. W tym roku biblioteka podpisze także umowę z firmą windykacyjną, ma ona wkraczać do akcji, gdy należność urośnie do 100-200 złotych. Statystycznie 7 procent czytelników zapomina o terminowym oddawaniu książek do biblioteki.
      
kojot
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Myślę, że przetrzymywanie ksiązek to zwykłe niedbalstwo i nonszalancja (wyjąwszy szczególne, uzasadnione przypadki), dlatego kary powinny być dotkliwe i skrupulatnie egzekwowane, a pieniądze w ten sposób pozyskane - przeznaczane na zakup nowych książek. Biblioteka w E-gu jest zaopatrzona kiepsko, nie nadąża z zakupem nowości, a i gusta osób zamawiających książki w imieniu biblioteki są dyskusyjne. Moim zdaniem biblioteka próbuje być instytucją nowoczesną, ale traci przy tym równowagę, bo rzecz nie w skomputeryzowaniu tej instytucji, ale w tym, by była na bieżąco z nowościami wydawniczymi. Z tym jest naprawdę niedobrze. Dziwię się, że ten temat tak rzadko gości w mediach, najwyraźniej książkę zastępuje telewizor i dlatego ta obojętność. Takie jest moje zdanie, ale może wymagam za wiele?
 • a moim zdaniem to głupie nie powinno sie płacić za przetrzymywanie książek chyba że po 1 roku. .!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  klauduś(2009-07-12)
 • A mnie bardzo cieszy, że są naliczane kary. Dzięki temu szybciej trafiają nowe książki do naszych rąk :)
 • Ja wcale nie wypożyczam, więc nie przetrzymuję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czytak(2009-07-13)
Reklama