UWAGA!

Przypomnieli o tym uczniowie „dziewiętnastki”

Elbląg, Przypomnieli o tym uczniowie „dziewiętnastki”
(fot. Paweł Serocki)

Wczoraj (14 listopada) obchodzony był Dzień Czystego Powietrza. Przypomnieli o tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19, którzy utworzyli orszak z wielkim smokiem-smogiem na czele i w rejonie ulicy Płk. Dąbka uświadamiali przechodniów i wręczali im ulotki na ten temat. Zobacz fotoreportaż .

Dzień Czystego Powietrza zorganizowała Fundacja Ekologiczna „Arka” wraz ze szkołami. W Elblągu najbardziej „przyłożyli się” do tego uczniowie SP 19.
     Akcja była częścią kampanii przeciwko paleniu śmieci w piecach domowych, prowadzonej przez Fundację „Arka” pod hasłem: „Kochasz swoje dzieci? Nie pal śmieci!”
     Podczas spalania śmieci do atmosfery emitowane są pyły, które, odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi; tlenek węgla trujący dla ludzi i zwierząt; tlenek azotu powodujący podrażnienia a nawet uszkodzenia płuc a także dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór i rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami. Przy spalaniu 1 kilograma odpadów z polichlorku winylu PVC (butelki plastikowe, folie itp.) wytwarza się 280 litrów gazowego chlorowodoru, który z parą wodną tworzy kwas solny.
     Ostatni raport Komisji Europejskiej informuje, iż co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tys. Polaków. Trujemy siebie, trujemy ziemię w naszych ogrodach, a także niszczymy cenne surowce, które mogą zostać powtórnie użyte w procesie produkcji.
     W całej Polsce w ramach Dnia Czystego Powietrza uczniowie pisali też „List do rodziców” przeciwko paleniu śmieci, wykonali plakaty, organizowali happeningi (jak ten w Elblągu), akcje i lekcje ekologiczne.
     Relacja Marty Hajkowicz:
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • w piecu palono pamietam gdy bylam dzieckiem(bajeczne dziecinstwo) i to weglem lub drzewem, te czasy juz dawno mamy poza soba, wiec zastanawiam sie w zniszczeniu kogo i czego jest ta propaganda? bo takie mam odczucie i przez kogo?(ci co pala w piecach nikogo sie nie boja bo nie maja pozyczki i moga sobie gwizdac)to tak w nawiasie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Chalin(2007-11-15)
 • Ale jest mi miło zobaczyć swoich uczniów z byłej kl. IIIc - Pawełka, obu Konradów, Karolka, Alunię, Martynkę, Kubusia, Misię. Pozdrawiam Was wszystkich. Zawsze wiedziałam, że jesteście stworzeni do WIELKICH rzeczy!!! - A. U.
 • Czyste powietrze to i owszem, ale trzeba się myć i wietrzyć klasy.
Reklama