UWAGA!

Przywieźli laury ze Szczecina

 Elbląg, Ewelina Fontasiewicz - Osobowość Przygody 2006
Ewelina Fontasiewicz - Osobowość Przygody 2006 (fot. Dorota Życzkowska).

Zwycięzcy ogólnopolskiego finału VII Szkolnej Giełdy Turystycznej Przygoda 2006, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18, wrócili ze Szczecina. Oto relacja Doroty Życzkowskiej, regionalnego koordynatora imprezy. Zobacz zdjęcia.

Poziom tegorocznego finału był bardzo wysoki. Najlepsze zespoły z dziesięciu województw Polski w minioną sobotę „opanowały” Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Barwne, pomysłowe stoiska wywoływały zmysłowy zawrót głowy. Pod sufitem Komnaty Elżbietańskiej, gdzie odbywał się konkurs „Świat w zmysłach” dla szkół podstawowych, mieszały się zapachy kadzideł z Indii, pizzy z Włoch, pieczonych kasztanów ze stoiska francuskiego, rosyjskich blinów, szwedzkiej ryby... Z każdego zakamarka komnaty dochodził wielojęzyczny śpiew, muzyka kultur różnych narodów oraz głosy zapraszające do swojego stoiska przybyłych gości.
     Jurorzy nie mieli łatwego zadania. Nieco zmęczeni, pod koniec swojej podróży po prezentowanych krajach, dotarli do stoiska Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu. Tu zostali zaproszeni do przeżycia przygody w Szwecji. Byli świadkami wpłynięcia łodzią dzielnych Wikingów, którzy od razu pojmali jurorów. Ci, aby się wykupić z niewoli, musieli nauczyć się walki na miecze i pilnie uczyć się słówek w języku szwedzkim. Po uwolnieniu, przez północną krainę Europy przeprowadzili ich Pipi wraz z królem Gustawem, przekazując wiele ciekawostek, faktów historycznych i współczesnych. Potem nadszedł czas na spotkanie z Alfredem Noblem, które śmiało można nazwać wystrzałowym! Kiedy strzelił noblowski dynamit, wszyscy podskoczyli ze strachu i nastała ciemność. Dlatego szybko pojawiła się św. Łucja i rozpaliła święte światełko oraz zaprosila wszystkich do sobótkowego tańca i suto zastawionego szwedzkiego stołu.
     O godz. 17 na dziedzińcu zamkowym spotkali się wszyscy uczestnicy SGT Przygoda 2006. W wielkim napięciu zespół z SP 18: Dominik Byckiewicz (kl. II), Szymon Krasowski (kl. III), Magdalena Walendziuk (kl. III), Wiktoria Drawert (kl. III) i Ewelina Fontasiewicz (kl. III), pod opieką Anny Fudali i Jolanty Mroczek, czekał na ogłoszenie wyników. Radość wyrazili już, kiedy wiadomo było, że są w pierwszej „piątce”. Euforia wybuchła, gdy usłyszeli: pierwsze miejsce w konkursie „Świat w zmysłach” dla szkół podstawowych i... Nagrodę Ministra Edukacji, czyli wyjazd do Hyde Parku w Niemczech, naukowe kalkulatory, Wielką Encyklopedię Historii WSiP, międzynarodowe legitymacje Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, apart cyfrowy i weekend w Szczecinie - otrzymuje Szkoła Podstawowa nr 18 z Elbląga.
     Szczęście to zostało dopełnione kolejnymi laurami. Ewelina Fontasiewicz za kreowanie postaci Pipi została Osobowością Przygody 2006 i w nagrodę otrzymała dzudzoał w dziesięciodniowej kolonii letniej Przygoda, mapę Polski i wiele innych upominków.
     Wygrała dziecięca pracowitość, spontaniczność, wdzięk i odwaga.
     
oprac. PD

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Chyba chdzi o wyjazd do parku rozrywki HEIDE PARK w Soltau pod Hamburgiem, HYDE PARK jest w Londynie ;-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Paweł(2006-05-23)
 • Brawo 18. Gratulacje dla dzieciaków i dla Pań. To już drugie zwycięstwo z kolei. Mam nadzieję, że nikt nie zamierza zwolnić tempa w szkole. Jak dla mnie to super buda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  były uczeń(2006-05-24)
 • Rzeczywiscie chyba chodzi raczej o Heide Park.. ;) Tylko zal mi troche dzieciakow, bo sam pamietam, ze jak bylem w 5. klasie to niestety nie moglem wejsc na niektore atrakcje, bo bylem za niski, a tutaj dzieciaki widze jeszcze mlodsze.. ale coz, i tak mysle, ze bedzie to dla nich przednia zabawa! ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wizzard(2006-05-24)
 • Szkoda tylko ze szkol podan gimnazjalnych nie brali pod uwage i mieli nagrody takie jak SLOWNIK JEZYKA POLSKIEGO DLA GIMNAZJUM. wiocha totalna-chodzi mi o eliminacje w marcu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczestnik(2006-05-24)
 • Uczestniku, przeczytaj swoją wypowiedź. Akurat Tobie przyda się taki słownik, zaglądaj do niego. Nie będziesz odstawiał wiochy.
 • jaka świetna dziewczynka ! podobał mi się Wasz program ! gratulacje !
 • do uczestnika;jezeli byles na przedstawieniu w marcu i brales udzial jako szkolaTH to wielkie oklaski. przedstawienie bylo super i moda ekologiczna:o) nie wiem czemu nie wygraliscie!!Wielki podziw dla was artystow. Taka grupa bierzcie udzial w roznych konkursach napewno wygracie--TRzYMAM KCIUKI ZA WAS!!!A pani w sukience byla bardzo atrakcyjna:o)-jako Agnieszka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  widz;o)(2006-05-24)
Reklama