UWAGA!

Putin otwiera rosyjską część Zalewu dla statków państw trzecich

 Elbląg, Putin otwiera rosyjską część Zalewu dla statków państw trzecich

Władimir Putin, premier Federacji Rosyjskiej podpisał stanowisko dotyczące otwarcia rosyjskiej części Zalewu Wiślanego dla statków pod banderą państw trzecich, wpływających lub wypływających do i z portów Rzeczypospolitej Polskiej. - W związku z licznymi pytaniami w tej sprawie wyjaśniamy, że w gronie tym nie znalazły się na razie statki pływające pod polską banderą - mówi Robert Szewczyk z gabinetu marszałka Jacka Protasa.

Żegluga statków pod polską banderą po rosyjskiej części Zalewu Wiślanego będzie możliwa po podpisaniu stosownej umowy polsko-rosyjskiej, co ma nastąpić niebawem. Często wymienia się datę 1 września - wizyty Putina na Westerplatte na obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
       Stanowisko podpisane dzisiaj przez Putina jest niejako uzupełnieniem do umowy polsko-rosyjskiej, która ma być podpisana. Nabiera mocy od dnia rozpoczęcia obowiązywania tymczasowej umowy między Rządem Federacji Rosyjskiej i Rządem RP o transporcie wodnym na Zalewie Kaliningradzkim (Wiślanym).
       - To bardzo dobra sygnał w relacjach polsko-rosyjskich i doskonała wiadomość dla naszego regionu, a zwłaszcza Elbląga i wszystkich miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym - mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
       Informacja o stanowisku Federacji Rosyjskiej w sprawie otwarcia Zalewu Wiślanego dla statków państw trzecich nadeszła dziś (22 lipca) po południu faksem do marszałka Protasa.
       Stanowisko określa tryb otrzymania pozwolenia na przepływ statków pod flagą państw trzecich (za wyjątkiem statków pod flagą RP) przez rosyjską część Zalewu Kaliningradzkiego wpływających lub wypływających do portów RP.
       „1. W niniejszym stanowisku pojęcie „statek” nie obejmuje okrętów wojennych, wojennych statków pomocniczych i innych państwowych statków eksploatowanych w celach niekomercyjnych.
       2. Decyzja o wydaniu pozwolenia przyjął kapitan portu morskiego Kaliningrad.
       3. Podstawą dla rozpatrzenia stanowiska o wydaniu pozwolenia jest zwrócenie się właściciela statku do administracji portu morskiego Kaliningrad celem otrzymania zgody.
       4. Wniosek kierowany jest do administracji portu morskiego Kaliningrad nie wcześniej niż na 15 dni roboczych do planowanego terminu wpłynięcia statku pod flagą państw trzecich do rosyjskiej części Zalewu Kaliningradzkiego (Wiślanego) i zawiera następującą informację (w j. rosyjskim):
       a) nazwa statku, w przypadku braku możliwości podania nazwy statku w j. rosyjskim możliwe jest podanie nazwy zgodnie z dokumentami statku transkrypcja łacińską
       b) kraj pochodzenia statku
       c) dane właściciela
       d) port rejestracji statku
       e) typ statku
       f) numer identyfikacyjny statku nadany przez Międzynarodową Organizację Morską
       g) podstawowe parametry statku (długość, szerokość, wyporność)
       h) dokumenty dotyczące członków załogi
       i) zaświadczenia dotyczące przewożonych ładunków i pasażerów
       j) termin i cel wpłynięcia/wypłynięcia statku przez rosyjską część Zalewu Kaliningradzkiego (Wiślanego)
       5. W przypadku przedstawienia właścicielowi statku niepełnej informacji kapitan portu morskiego Kaliningrad informuje go o niemożliwości rozpatrzenia wniosku.
       6. Wniosek w ciągu dwóch dni roboczych od dnia wydania kierowany jest przez kapitana portu morskiego Kaliningrad celem zatwierdzenia do Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, terytorialnych organów bezpieczeństwa i organów przygranicznych, a także do organów służby federalnej ds. nadzoru w sferze eksploatacji środowiska. Termin zatwierdzenia nie może być dłuższy niż 10 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku do wyżej wymienionych organów.
       7. Decyzja wydawana jest w formie rozporządzenia kapitana portu morskiego Kaliningrad.
       8. Decyzja o wydaniu pozwolenia może być odmowna jeśli wymagają tego interesy obrony, bezpieczeństwa państwa lub zachowania balansu ekologicznego w Zalewie Kaliningradzkim (Wiślanym).
       9. Kapitan portu morskiego Kaliningrad powiadamia właściciela statku, a także organy wskazane w punkcie 6 niniejszego stanowiska o podjętej decyzji nie wcześniej niż na jedną dobę do planowanego wpłynięcia statku pod flagą państwa trzeciego przez rosyjską część Kanału Kaliningradzkiego (Wiślanego).”
      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Miło, że nie 17 września. Swoją drogą dziś mamy 22 lipca. Czy nasi czerwoni decydenci uczcili jakoś to święto?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pan Janek(2009-07-22)
 • No to teraz nie zostaje nic innego jak przerejestrować jacht na banderę państw trzecich i można sobie pływać spokojnie. ..
 • Chcecie przekopu - podpiszcie petycję i rozpropagujcie ją wśród znajomych, na formach internetowych itp.: www.petycje.pl
 • Takimi petycjami to mozemy sobie podetrzeć rzad olał nasz przekop i jak chcemy pływac po ruskiej stronie to lepiej zacznijmy cwiczyc krok defiladowy przed ruska cholotą bedziemy tańczyć jak nam zagrają oni zawsze będa górą zawsze znajdą pretekst zeby nas wykużyc zzalewu a u nas tylu ludzi już dyskutowało na temat przekopu że gdyby ich zebrał to już bylby przekopany szpadlami
 • A jakiż to dobry sygnał w relacjach polsko-rosyjskich?!? Kpina i tyle. Kopać, kopać, to i cieśnina nagle stanie się dla nas "przepływowa"
 • WojŁawrynowicz .. .Parafrazując Katona Starszego Cenzora, ,, . .. POZA TYM UWAŻAM, ŻE TRUSO NALEŻY ZBUDOWAĆ”
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2009-07-22)
 • WojŁawrynowicz fajnie, że zalew odblokowany !!! ale, czy to tak ciężko zrozumieć, że przekop + kanał elbląski + replika truso + kolej nadzalewowa + zagospodarowany zalew wiślany + wzniesienie elbląskie + malbork + frombork. .. to produkt turystyczny klasy światowej ? że to tysiące dobrze płatnych miejsc pracy i rozwój elbląga i regionu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2009-07-22)
 • Zeby przepłynąć przez ruskąciesninę to trzeba bedzie wypisać tony papieru czekac w kolejce no i na koniec dac w lapę dwadcać dolarow tak jak na granicy wmamonowie z kim rzad chce podpisywac umowy z ta chołota pry najmiejszym skrzywieniu palca beda zamykać
 • Panie Ławrynowicz - skoro jest Pan za przekopem - to proszę podpisać petycję i zachęcić do tego rodzinę oraz znajomych. Tylko tyle i aż tyle. www.petycje.pl
 • ja podpisałem.
 • I powinni wprowadzić bumagi, bumagi, stemple, kartoczki, propustki, zastrachowki, testy na HIV, druty, zasieki, dziesiątki funkcjonariuszy wszelkich służb - począwszy od KGB, po ichniejsze ormo, straż graniczną, eks-szwejków z Czeczenii, GAI, celników, strażników i innych pierd. .. ców! Tak, żeby każdy mógł się nachapać przede wszystkim łapówek i mógł udowodnić każdemu obywatelowi EU, że w post-sowietach, każdy człowiek gów. .o znaczy i jest malutki i można go zgnębić, zamknąć i poniżyć!! Jak widać - druty i zasieki post-sowieci w dalszym ciągu uwielbiają!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  repeet z info(2009-07-22)
 • Szanowni Państwo mam nadzieję , że Pan redaktor napisze w Gazecie Wyborczej- kłódka otwarta czytaj na stronie www.rafzen.pl Z poważaniem Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2009-07-22)
Reklama