UWAGA!

Radioterapią w raka

 Elbląg, O pięcioletniej działalności Centrum Radiologii opowiadał Norbert Kuich, dyrektor Nu-Med Grupy
O pięcioletniej działalności Centrum Radiologii opowiadał Norbert Kuich, dyrektor Nu-Med Grupy (fot. Anna Dembińska)

Minęło pięć lat od powstania w Elblągu Centrum Radioterapii. Z jego pomocy skorzystało przez ten czas prawie pięć tysięcy pacjentów, którzy walczą z chorobami nowotworowymi. - Radioterapia to ta dziedzina onkologii, która jest niedoceniana. A przecież może część chorych wyleczyć, a u bardzo wielu pacjentów uczynić leczenie chirurgiczne bardziej znośnym – mówi dr Andrzej Badzio, dyrektor medyczny Centrum Radioterapii i Usprawniania w Elblągu.

Centrum Radioterapii powstało na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Inwestycję za 65 milionów złotych zrealizowała prywatna firma - grupa Nu-med, która na usługi medyczne związane z radioterapią podpisała kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
       - Prawie 100 procent usług w radioterapii dla pacjentów jest finansowana z NFZ, mieliśmy dosłownie kilka przypadków pacjentów prywatnych z zagranicy – mówi Henryk Niewadzioł, prezes grupy Nu-Med. - W najbliższym czasie chcemy wprowadzać kolejne nowoczesne metody leczenia, również kupować nowy sprzęt.
       W ciągu 5 lat stworzono w Elblągu nowoczesny ośrodek, z którego pomocy tylko w ubiegłym roku skorzystało prawie 1200 pacjentów. W sumie od początku działalności było ich prawie pięć tysięcy. - Ta liczba rośnie, choć dziennikarze zawsze podkreślają, że to w przypadku nowotworów niezbyt dobra wiadomość. Oczywiście wolelibyśmy, by nie było w ogóle chorób nowotworowych, ale na to nasz wpływ jest ograniczony. Nas cieszy to, że coraz więcej pacjentów nam ufa, wybierając nasz ośrodek – mówi dr Andrzej Badzio, dyrektor medyczny Centrum Radioterapii i Usprawniania w Elblągu, dodając, że radioterapia jako dziedzina onkologii nadal jest niedoceniana.
       - W Unii Europejskiej około połowy chorych można wyleczyć z nowotworów. Z tej połowy około 30 procent leczy chirurgia, około 20 procent – radioterapia, pozostali są leczeni dzięki chemioterapii. Radioterapia może część chorych wyleczyć, a u bardzo wielu chorych może leczenie chirurgiczne uczynić bardziej znośnym. Jej znaczenie na świecie zdecydowanie rośnie – przyznaje dr Andrzej Badzio.

  Elbląg, dr Andrzej Badzio
dr Andrzej Badzio (fot. Anna Dembińska)


       Jak przyznawali lekarze podczas prezentacji, które towarzyszyły konferencji z okazji 5-lecia Centrum Radioterapii, nadal w Polsce największym problemem jest diagnostyka, szczególnie w mniejszych miastach i na terenach wiejskich, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest utrudniony, a także tryb życia i świadomość pacjentów. Na przykład przyczyną śmierci kobiet przed 65. rokiem życia w 50 procentach jest rak piersi.
       - Niestety wielu pacjentów dociera do nas w stopniu zaawansowania choroby większym niż jest to w innych krajach. I to jest prawdopodobnie przyczyną, że wyniki leczenia w Polsce są ciągle gorsze – dodał dr Andrzej Badzio.
      
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Od postawienia diagnozy do terminU radioterapii czasem mija miesiąc. To jest kpina.
 • Przyczyny da proste. Pacjent z Elbląga jeździ do olsztyna by się leczyć bo w Elblągu brakuje wszystkich oddziałów i lekarzy a także nowoczesnych szpitali. Miasto Elbląg i do tego przyjezdni to za mało obiektów służby zdrowia.
 • jaki jest udokumentowany procent skuteczności radioterapii?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  curious.(2018-01-19)
 • Jest i Wielki Jabba
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Actros(2018-01-19)
 • Zaciekłych zwolenników owsiaka odsyłam do wujka Google. Proszę wpisać w wyszukiwarce "Matka Kurka masakruje Owsiaka - cały proces" Czy wiecie z czego są finansowane imprezy organizowane podczas wośp? i dlaczego za poprzednich rządów owsiak miał darmowy czas w tp?
 • Czy ktoś rozlicza Caritas???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  4
  Ciekawe...(2018-01-19)
 • Widze ze naczelny portelu siedzial tam obok bylego prezesa epecu Lukaszka P. , swojegio najlepszego kumpla z el-aktywnych. To chyba juz wiadomo skad tylke powskiej propagandy na tej stronie
 • do autora pierwszej wypowiedzi-jakich oddziałów brakuje? Nie musisz jeździć do Olsztyna, przecież bliżej jest do Gdańska. Masz prawo szpitala. wWiadomo, że w Elblągu nie będzie oddziałów klinicznych-np. operacje przeszczepów nerek czy serca. Moim zdaniem nie brakuje też miejsc w szpitalach(na większości oddziałów).
 • Od diagnozy do rozpoczęcia radioterapii mija miesiąc. To jest kpina!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  Gość 1(2018-01-19)
 • Pan w garniturze w I rzedzie w glebi zdjecia ma fatalne skarpety z marketu i swieci lydkami, obrzydliwe!!!! Panowie do garnituru nosi sie dluzsze skarpety lub podkolanowki!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  MariannaL(2018-01-19)
 • jestem po raku piersi po chemioterapii i radioterapii. Przeszlam przez naświetlania w 2014 r, opieka młodych ludzi podczas naświetlania wspaniała. Bardzo mile wspominam ten okres. Dziękuje Wam kochani za opike.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  pacjentka(2018-01-20)
 • dodam jeszcze że po raku piersi i po skutkach ubocznych chemioterapii i radioterapii dostanie sie do specjalisty w możliwie krotkim czasie jest niemożliwie, trzeba leczyc sie prywatnie. Coż z naszą zlużbą zdrowia jest w tym kierunku nie tak. Nie ma opieki nad takimi ludzmi jak ja. .. .. to to jest bolączka dzisiejszych czasów.
Reklama