UWAGA!

Radni PiS o zmianach w oświacie: Sztuczne

 Elbląg, O planowanych zmianach w oświacie mówił Marek Pruszak
O planowanych zmianach w oświacie mówił Marek Pruszak (fot. AD)

Jednym z głównych punktów najbliższej sesji Rady Miejskiej (14 lutego) będą zmiany w sieci szkół ponadgimnazjalnych. Miasto reagując na niż demograficzny chce połączyć ze sobą kilka placówek. Radni Prawa i Sprawiedliwości twierdzą, że to pomysł nieracjonalny, sztuczny i szkodliwy.

Zgodnie z projektem, V Liceum Ogólnokształcące ma przenieść się do Zespołu Szkół Ekonomicznych, a Zespół Szkół Handlowych zawita w progach Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych. Radni PiS wskazują, że jest to łączenie sztuczne i robione na siłę. Podczas dzisiejszej (9 lutego) konferencji prasowej na temat planowanych zmian w oświacie wypowiadał się Marek Pruszak.
       - Jak jest niż demograficzny to pozbywamy się problemu w ten sposób? – zastanawia się radny PiS. – Połączenie V LO z Zespołem Szkół Ekonomicznych jest sztuczne. Dla mnie jest jednoznaczne z likwidacją tego ogólniaka. Lepszym rozwiązaniem byłoby połączenie go z gimnazjum na Zawadzie bądź z gimnazjum przy ul. Robotniczej. W tych rejonach nie ma szkół ponadgimnazjalnych więc byłoby to korzystne. Ponadto znacznie lepiej sprawdzają się zespoły gimnazjum plus liceum – wskazuje radny Pruszak. – To forma dowartościowania i perspektywy dla gimnazjalistów. I taka koncepcja była rozważana, ale ostatecznie stwierdzono, że albo likwidacja V LO, albo połączenie go z ZSE. Rada Pedagogiczna ogólniaka zaopiniowała ją pozytywnie, ale co miała zrobić, jak nie ma innej alternatywy. Czarno to widzę – dodaje Marek Pruszak. – Za dwa lata nauczyciele V LO stracą pracę. A zamiast likwidacji szkół może warto byłoby zmniejszyć liczbę uczniów w klasach – zastanawia się radny.
       Radny Prawa i Sprawiedliwości krytycznie odnosi się także do pomysłu połączenia „handlówki” z ZSTI przy ul. Rycerskiej.
       - To nieracjonalne – twierdzi. – Lepszym rozwiązaniem byłoby połączenie Zespołu Szkół Handlowych z Zespołem Szkół Ekonomicznych.
       Radni PiS są także na „nie” jeśli chodzi o planowaną likwidację Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Krynicy Morskiej.
       - To przedwczesne i wynika z braku koncepcji na wykorzystanie tego pięknego obiektu – przekonuje Marek Pruszak. – Jeśli miasto chce go wydzierżawić to przewiduje, że będą zyski. Dlaczego zatem samo nie chce zarobić? – pyta radny. – To obiekt wyjątkowo piękny, w który zainwestowano dużo pieniądze, a dzierżawa – tak myślę – jest krokiem do jego sprzedaży.
       - A dla młodzieży zielona szkoła organizowana w tym ośrodku była nierzadko jedyną wycieczką, na którą było stać rodziców – dodaje Marek Pruszak. – Był tam bogaty program edukacyjny prowadzony przez wykładowców akademickich z Gdańska, a także z elbląskiej PWSZ. Pocieszające jest jedynie zapewnienie pani wiceprezydent Grażyny Kluge, że środki dotąd gwarantowane na zieloną szkołę nadal będą przekazywane uczniom.
      
       Przeczytaj więcej o planowanych zmianach w oświacie.
      
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Faktycznie " wrzucenie szkoły średniej ' do obiektu gimnazjum na Zawadzie to nie głupi pomysł. Zważywszy wielkość osiedla Zawada i sąsiedniego Nad Jarem. Młodzież z tych osiedli chociaż do jednej szkoły średniej miała by blisko. Na prawdę dobry pomysł.
 • ma pan rację najpierw dzierżawa a pózniej za grosze sprzedaż tak jak pogotowie opiekuńcze na Puławskiego- w Szwecji są klasy 18osobowe czas pomyśleć o tym a nie uczyć w kołchozie
 • ma pan rację najpierw dzierżawa a pózniej za grosze sprzedaż tak jak pogotowie opiekuńcze na Puławskiego- w Szwecji są klasy 18osobowe czas pomyśleć o tym a nie uczyć w kołchozie
 • V to dobra szkoła, szkoda by było gdyby ją zlikwidowali. Normalne podejście do ucznia. .. .to chyba rzadkość w elblążkowych realiach.
 • Pan Marek na prezydenta!:)a tak poważnie to widzę dużo dobrego w tym co mówi. Utworzenie średniej szkoły w innej części miasta to naprawdę doskonały pomysł. Poza tym liczba uczniów w klasie też mogłaby być mniejsza. Nas w ekonomiku było 35! jak ktoś nie nadążał z materiałem - trudno! Nauczyciele sie starali ale nie każdy chłonie wiedze w tym samym tempie. Powodzenia Panie Marku w tworzeniu dobrego programu i wprowadzania zmian na lepsze:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dnigga(2012-02-09)
 • "Radny Prawa i Sprawiedliwości krytycznie odnosi się także do pomysłu połączenia „ handlówki” z ZSTI przy ul. Rycerskiej" i słusznie handlówka jest wyremontowana, czysta (choć dyro nie za bardzo), a Rycerska to ruina. Zmniejszać ilości w klasach!!! Co za wspanialy pomysł!!!!! Likwidować te beznadziejne gimnazja - kto je wymyślił?
 • Brawo Brawo nareszcie jakieś słuszne myślenie!!!!
 • Bardzo dobre logiczne pomysły. Jesli już trzeba coś łączyć, to aż się prosi, żeby to handlówkę połączyć z ekonomikiem. Przynajmniej podobne profile kształcenia. Panie Marku, niech Pan dzielnie walczy! Całym sercem popieram Pana pomysły.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Oświatowiec(2012-02-09)
 • co do połączenia ekonomika z handlówka to jest wspaniały pomysł, gdyż te szkoły mają podobne kierunki i wszystko by ładnie współgrało, co do połączenia z gimnazjum to jak widzimy pewnie tą mlodziez w tym wieku, to sądzę, że bardzo utrudniałoby życie tym licealistą, którzy chcą się uczyć wybierająć licea a gimnazjalistą do tego daleko. Pomysł zaś co do zmniejszenia liczby uczniów w klasach w dobie pozostałości po kryzysie jest nie do przyjęcie, już w tych szkołach w klasach nie ma więcej niż 25 osób, gdzie w niektórych ta liczba wynosi nawet ponizej 20.Do tego na przykladzie V lo w tym roku doszly 2 nowe klasy w Handlówce to samo, więc co rozbić to byle jak oby na 4 ? ja myślę, że łączyć ale podobne kierunki czy licea z liceami, czy np "Ekonomik" z "Handlówką"
 • Wyobraź sobie RPP, że w Elblągu są szkoły z klasami 40 -osobowymi, ponieważ nikt nie pozwolił na utworzenie dwóch mniej licznych klas. Do takich sytuacji prowadzi kierowanie sie tylko ekonomią a nie odrobiną rozsądku.
 • jeżeli są takie szkoły to i owszem, tylko za pewno są albo bardziej atrakcyjnie ze względu na kierunek, albo mniejsze pieniądze są tam przekazywane; a jakie to szkoły, możesz przytoczyć przykład
 • Ale gdyby to pan radny Pruszak, który nota bene był dobrym dyrektorem 16-stki, był wymyślił takie zmiany, takie fuzje, to klub radnych PiS, zgodnym chórem by to poparł. I tak chodzą lata długie, jedno chce, to nie chce drugie. A tu panie Pogorzelski Polska gore!!! A tu panie Pogorzelski oni, ci z PO i ci z PiS i ci z tego i z owego, za nic mają interes społeczny!!! Dla nich liczy się tylko interes partyjny. I to by było na tyle. Pa!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  paterek(2012-02-09)
Reklama