UWAGA!

Radni przyjęli budżet dla regionu

Na ostatniej w tym roku sesji sejmiku województwa radni przegłosowali przyszłoroczny budżet dla Warmii i Mazur. Ponadto zapoznali się między innymi z raportem z realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, przyjęli też stanowisko w sprawie ustanowienia w województwie roku 2013 Rokiem Mikołaja Kopernika.

- To będzie budżet inwestycyjny – powiedział na sesji marszałek Jacek Protas. - Podobnie jak w ostatnich trzech latach ogromną część środków przeznaczymy na inwestycje infrastrukturalne. Będzie to aż 65 proc. z kwoty ogólnej sięgającej blisko 1,3 mld zł, co daje rekordową sumę ponad 800 mln zł. Środki zostaną przeznaczone głównie na inwestycje w szerokopasmową sieć internetową i i inwestycje na drogach, czyli przedsięwzięcia będące odpowiedzią na główne bolączki regionu i dające nadzieje na skok cywilizacyjny.
       Samorząd województwa realizuje dwa wielkie programy poprawy stanu dróg: usprawnienia powiązań komunikacyjnych w południowo-zachodniej oraz w północnej części województwa, co daje łącznie ponad 350 km dróg.
       - Część odcinków jest już realizowana, rozstrzygamy kolejne przetargi, ale szczyt realizacji przypadnie na lata 2013, 2014 aż do połowy 2015 roku – mówił Jacek Protas.
       Planowany deficyt w projekcie przyszłorocznego budżetu wynosi 91 mln zł i wynika on z ogromnego wysiłku inwestycyjnego samorządu województwa. Mimo sporego deficytu zadłużenie województwa jest pod kontrolą. Przypomnijmy, że dopuszczalna wartość całkowitego zadłużenia samorządów w stosunku do dochodów wynosi 60 proc. Natomiast na koniec roku 2013 planowane zadłużenie na Warmii i Mazurach wyniesie niecałe 30 proc.
       Rok 2012 kończy także kolejny etap realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w województwie warmińsko-mazurskim. To duży i ważny program, a realizowane dzięki niemu działania w znaczący sposób wpływają na poprawę jakości życia na obszarach wiejskich, a także na zaspokajanie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców wsi i promowanie obszarów wiejskich. Jednak przede wszystkim mobilizują i aktywizują społeczności lokalne do realizacji kolejnych inwestycji.
       Zarząd województwa zawarł dotychczas 348 umów z zakresu działania Odnowa wsi, co oznacza, że w prawie trzystu pięćdziesięciu małych miejscowościach i wsiach Warmii i Mazur powstają nowe chodniki, place zabaw, parkingi, świetlice wiejskie, tereny rekreacyjne, sale sportowe. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się działanie Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej. W ramach tego działania w roku 2012 beneficjenci po raz pierwszy aplikowali o środki na przedsięwzięcia w zakresie budowy, przebudowy, remontu lub wyposażenia targowisk. Zarząd województwa zawarł 10 pierwszych umów, dzięki czemu wkrótce powstaną nowoczesne targowiska w Kętrzynie, Suszu, Dobrym Mieście, Lidzbarku Warmińskim, Szczytnie, Giżycku, Olsztynku, Kowalach Oleckich, Dywitach i Tolkmicku. Samorząd województwa planuje kolejny nabór w ramach tego działania, a także pierwszy nabór w zakresie szerokopasmowego internetu. Zostanie on ogłoszony w pierwszym półroczu 2013 roku, a pula środków wynosi ponad 13 mln zł.
       Radni przyjęli ponadto stanowisko w sprawie ustanowienia w województwie roku 2013 Rokiem Mikołaja Kopernika. W 2013 roku przypadają bowiem trzy ważne rocznice związane z życiem i działalnością naukową Mikołaja Kopernika – 540 rocznica urodzin, 470 rocznica śmierci i 450 rocznica pierwszego wydania przełomowego dzieła „De revolutionibus orbium coelestium”.
       - Rok Mikołaja Kopernika chcemy zorganizować wspólnie z samorządem województwa kujawsko-pomorskiego – mówi marszałek. – Współpracę mieliśmy okazję przetestować w roku 2010 podczas ponownego pochówku wielkiego astronoma we Fromborku. Przez cały nadchodzący rok w obu regionach odbędzie się szereg wydarzeń naukowych, kulturalnych, a także religijnych o zasięgu lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Wierzę, że odbywające się w przyszłym roku obchody pozwolą na nowo poznać dorobek tego cenionego przez wszystkie narody geniusza.
Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • czemu na elbląskim portalu piszą o jakichś warmii i mazurach?
 • Trzeba być ślepym by nie zauważyć tego faktu że olsztyn zabrał meble i pamiątki z Fromborka i jeszcze Rok Kopernikowski chce ogłosić. Zwłoki Kopernika wystawiali i szopkę zrobili. olsztyn to pijawka która trzeba unicestwić jak najszybciej. A Radni zajmijcie się tym KIEDY Elbląg trafi do Pomorza taka wola jest Elblążan.
 • popieram popieram elblag do pomorza tak jak kiedys bylo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_35323(2012-12-28)
 • Może będe nudy ale powiem tak samo jak 101% Elblążan! ELBLĄG do POMORZA!
 • a dlaczego nie pogajecie, ze przeglosowali podwyzke plac dla urzednikow ? co? wstyd?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pani z elblaga(2012-12-28)
Reklama