UWAGA!

Radny do prezydenta: Przywróćmy Pogotowie Socjalne

 Elbląg, Radny do prezydenta: Przywróćmy Pogotowie Socjalne
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Piotr Opaczewski, elbląski radny, apeluje do prezydenta o jak najszybsze przywrócenie działalności Pogotowia Socjalnego. Swój wniosek podpiera danymi z policji, z których wynika, że liczba osób nietrzeźwych kierowanych do policyjnej izby zatrzymań wzrosła w ostatnich miesiącach ponaddwukrotnie. Tymczasem władze miasta nadal analizują, czy odwołać się od decyzji sądu, który uznał, że uchwała w sprawie likwidacji placówki była podjęta niezgodnie z prawem.

Pogotowie Socjalne Rada Miejska zlikwidowała na kwietniowej nadzwyczajnej sesji ze skutkiem rozwiązującym na koniec czerwca, ale już w kwietniu placówka była zamknięta na cztery spusty. Decyzję samorządu za nieważną uznał wojewoda, więc władze Elbląga złożyły skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd również w nieprawomocnym orzeczeniu uznał, że likwidacja PS była przeprowadzona niezgodnie z prawem. 1 września do ratusza wpłynęło pisemne uzasadnienie decyzji sądu.

- Mamy 30 dni od otrzymania pisemnego uzasadnienia (na złożenie odwołania do Naczelnego Sądu Administracyjnego – przyp. red.), decyzja w tej sprawie jeszcze nie została podjęta – poinformowała nas dzisiaj Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Już teraz jednak z apelem do prezydenta o nieodwoływanie się i przywrócenie działalności Pogotowia Socjalnego wystąpił radny Piotr Opaczewski, od początku kontestujący zasadność decyzji o likwidacji. W swoim wniosku podbiera się danymi z Komendy Miejskiej Policji, z których wynika, że liczba osób nietrzeźwych kierowanych do policyjnej izby zatrzymań wzrosła w ostatnich miesiącach ponaddwukrotnie.

- Od maja do lipca bieżącego roku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego rażąco wzrosła liczba mieszkańców Elbląga oraz osób bezdomnych doprowadzonych do elbląskiego PDOZ (Pomieszczeń dla Osób Zatrzymanych – red.) w celu wytrzeźwienia. W czerwcu na przykład był to wzrost prawie dwudziestokrotny. Jednocześnie z jednej do dwóch i pół godziny wzrósł średni czas obsługi interwencji z osobą nietrzeźwą – pisze we wniosku radny Opaczewski. - Dużemu skomplikowaniu uległa procedura działania wobec osoby nietrzeźwej. Wcześniej patrol policji przekazywał zatrzymaną osobę pracownikom Pogotowia Socjalnego. Osoba taka trafiała do placówki od razu pod opiekę lekarza. W chwili obecnej do zatrzymanego wzywa się karetkę pogotowia. Jeżeli w zespole medycznym nie ma lekarza, a ratownik podejmie decyzję, że nie ma potrzeby zatrzymanego umieszczać w szpitalu, jest on przewożony przez policjantów na szpitalny oddział ratunkowy tylko po to, żeby dyżurujący lekarz mógł wystawić stosowne zaświadczenie. Obecna sytuacja z Pogotowiem Socjalnym bardzo komplikuje zatem działanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców – policji, pogotowia ratunkowego i szpitalnego oddziału ratunkowego – dodaje radny.

Podobnie uważa komendant elbląskiej policji Robert Muraszko: - „W odróżnieniu od Pogotowia Socjalnego osoba doprowadzona do wytrzeźwienia nie ma zapewnionej opieki lekarza” - pisze w odpowiedzi na pytania radnego komendant miejski policji Robert Muraszko. - „Przebywanie w PODZ większej liczby osób osadzonych wymusza również wzmocnienie osobowe jej komórki, przy niezmienionym stanie etatowym KMP w Elblągu. Czas związany z wykonywaniem przez patrol czynności jest dłuższy niż podczas funkcjonowania Pogotowia Socjalnego, gdzie dowożony nietrzeźwy na miejscu był badany przez lekarza i przekazany personelowi. W mojej ocenie przywrócenie funkcjonowania Pogotowia Socjalnego usprawni realizację zadań realizowanych przez funkcjonariuszy KMP w Elblągu, co pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo i porządek prawny na terenie miasta” - dodaje komendant w piśmie, na które powołuje się radny.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To już "mega"radny "lokalny celebryta"odpuścił? A może już sobie znalazł nowe "zajęcie"? Zostawić swojego kolegę radnego z tym problemem, oj nieładnie panie radny? A jak tam ze standaryzacją w Oświacie i własnych godzin w MOS-ie?
 • Oraczewski chyba sam przeczuwa, że będzie klientem tego przybytku
 • Prezydent i Rada w łatwy sposób mogłaby obalić kilka mitów niestety z powodu "braku"prawidłowo działającej komórki przekazującej informacje jest jak jest inna sprawa to pomoc prawna powinna się zastanowić co doradza. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  1
  Na_ulicy_mówią(2020-09-08)
 • Problemy dopiero się zaczną gdy nadejdzie sezon zimowy. Brawo prezent
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  4
  Rysio285(2020-09-08)
 • Izba tylko generuje koszty a i tak za nią nikt nie płaci bo najwięcej trafia tam bezrobotnych albo tych bez oficjalnych dochodów. Po za tym policja się zastanowi czy delikwent nadaje się na dołek a nie zbiera byle pijaczka do izby wytrzeźwień co śpi na siedząco na przystanku w nocy tylko po to żeby coś wpisać w kajet i mieć wynik na służbie.
 • Missan jeszcze pracuje ? bo coś chyba kiepsko z jego aktywnością. ..
 • Powinien uderzyć się w pierś radny, który ongiś był oficerem rowerem, a po likwidacji etatu, o mały włos nie zasiliłby grona osób regularnie meldujących się w urzędzie na ul. Saperów. Dlaczego głosował pan za likwidacją pogotowia? Proszę podać powód, bardzo proszę.
 • Radny Tomczyński zatwierdził i nie ma odwołania.
 • A ten Tomczyński co na Zawadzie stratował z PIsu, potem był w SLD a teraz u Wróblewskiwgo, ciekawych ludzi wybieramy na radnych ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  3
  No cóż ..(2020-09-08)
 • Przywrócić pogotowie, zlikwidować urząd prezydenta, powołać sołtysa, dość tej makabreski udawanej,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  3
  Rewolution(2020-09-08)
 • Przywrócić pogotowie, okroić do minimum dział organizacji imprez w MOSIR i departament promocji w urzędzie.
 • Czy pijaczyska to, ,lepsze krowy, ,niż chorzy ludzie zdani na telemedycyne? Im (pijakom lepszego sortu)się, ,należy, ,. .. .. a co z pozostała resztą niepijących? Chory leczony korespondencyjnie zgodnie z zaleceniami Rządu. .. .. bo nic mądrzejszego nie są wstanie wymyśleć, poza maseczkami. Testy też są, ,ciekawym, ,problemem, ,jak i wszelkiego rodzaju, ,kwarantanny, ,. .. Testy przesiewowe na Immoglobuliny typu G i K za 90 złotych i potem kolejne testy z pewnością +/- 50 % za 500 złotych. .. . A co ze szkołami, przedszkolami?
Reklama