UWAGA!

Radny jaki jest...

Elbląg, Radny jaki jest...

Jaka była - w statystykach - ustępująca Rada Miejska i wybrani przez mieszkańców radni?

Z 45 radnych najwięcej - 23 reprezentowało SLD, 19 wprowadził AWS i 2 - Unia Wolności.
     Jeśli aktywność radnych i ich zaangażowanie w pracę mierzyć można liczbą publicznych wystąpień i pisemnych interpelacji w sprawach zgłaszanych przez mieszkańców, to do najbardziej aktywnych radnych należą: Jan Witkowski - autor 25 wystąpień na sesjach Rady Miejskiej, Maria Kosecka (16 wystąpień), Teresa Bocheńska (15) i Marek Pruszak z 14 interpelacjami. Po 9 - mają: Arkadiusz Jachimowicz i Janusz Lassmann.
     W czasie mijającej kadencji najwięcej zbiorowych wniosków wystosował na forum Rady - jak komentują przedstawiciele lewicy: z powodu swojego opozycyjnego charakteru i większych, niż ma rządząca w Elblągu lewica, kłopotów z kontaktami z Zarządem Miejskim - klub radnych AWS.
     Obok apeli o debatę na temat walki z bezrobociem, usuwania w budynkach barier architektonicznych i poprawy dostępu do publicznych szkół dzieci niepełnosprawnych, radni wołali też o obniżenie swoich diet, poprawę efektywności pracy Straży Miejskiej, żądali wyjaśnień w sprawie uważanych za zmanipulowane przez Zarząd konkursów na nowych dyrektorów szkół. Radni AWS pytali także prezydenta o pieniądze, za które Urząd Miejski sfinansował wyjazd delegacji urzędników do Watykanu.
     W czasie sesji Rady Miejskiej rzadko dochodziło do publicznej, obserwowanej przez gości, mieszkańców i dziennikarzy wymiany zdań i opinii na tematy uchwał, które przyjmowano - m.in. w sprawie długu Zarządu Budynków Komunalnych czy znikomej obecności zapisów dotyczących wagi sektora pozarządowego w rozwoju Elbląga w projekcie strategii rozwoju miasta do roku 2015. Autorami większości, jeśli nie wszystkich wystąpień byli wspomniani już radni AWS.
     Jeśli chodzi o obecność na sesjach, przepisy pilnują, by radni, którzy zaniedbują tego obowiązku tracili część diety. Z jedną nieobecność radnemu potrącano połowę miesięcznej diety (wynosi ona 1080 złotych – przyp. aut.), za dwie - nie otrzymywał jej w ogóle. Jeden radny - Sławomir Moroz, który rok temu przeniósł się do pracy w Warszawie, zrezygnował z pobierania diety - i uczestnictwa w sesjach. Rekordziści mają na swoim koncie od 3 do 5 nieobecności na posiedzeniach Rady. Są wśród nich: Zdzisław Dubiella, radny i zarazem starosta ziemskiego powiatu elbląskiego Sławomir Jezierski, Przemysław Mańkut i Kazimierz Orzech.
     Na pocieszenie pozostaje jednak wiadomość, że mimo absencji na sesjach, nie zdarzało się, by radni nie pojawiali się na dyżurach.
     Jak wynika z informacji biura Rady, najwięcej interesantów - i załatwionych często od ręki spraw miały: Jolanta Jankowska i Krystyna Muszyńska.
     Przypomnijmy, 27 października zamiast dotychczasowych 45, wybierzemy tylko 25 radnych.
Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Byłem na większości posiedzeń rady i radnego Witkowskiego słyszałem tylko raz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obserwator(2002-10-14)
 • Najwyższy czas wybrać nowych radnych niezwiazanych z żadną partią. Będę głosować na kandydatów z KWW "Niezależni Elblążanie"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblążanin(2002-10-14)
 • Zgadzam się z Tobą elblążaninie. Tylko co to jest za ugrupowanie. Nic o nich nie wiem. mam nadzieję, że przed wyborami się coś dowiem !?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zainteresowany(2002-10-14)
 • Szanowny elblązaninie - ziomku mój, a czy ugrupowanie mieniace się skrótem KWW "Niezależni Elblążanie" nie jest formą parii,a skąd ci kandydaci się wywodzą? Ugrpownie mające jakis program albo jest partią albo namiastką takiej partii.
 • Szanowny Karolu. Jak wyobrażasz sobie wzięcie udziału w wyborach nie tworząc jakiegoś komitetu ? Pawda jest taka, że ludzie skupiający się w Komitecie Wyborczym "Niezależni Elblążanie" nie są związani z żadną partią. Mam nadzieję, iż są to ludzie wiedzący co chcą osiągnąć. Ja życzę im aby mieszkańcy dali im sznsę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblążanin(2002-10-15)
 • Elblążanin życzy im i sobie?
 • Gdzie można znależć jakieś informacje o tym ugrupowaniu. Czy ktoś może wie ???
Reklama