UWAGA!

Rajd Kormoran

6 i 7 września w Braniewie, Pieniężnie i Lelkowie odbędzie się 32. Rajd Kormoran – Memoriał im. Mariana Bublewicza. Swój udział w imprezie zapowiedzieli najlepsi polscy zawodnicy, między innymi bracia Bębenkowie, Zbyszek Staniszewski, a także załogi szwedzkie i litewskie.

Rajd Kormoran jest najstarszym polskim rajdem samochodowym. W 1968 roku rozegrany został pierwszy rajd, zwany wówczas „Rajdem Tysiąca Jezior”. Jego trasa miała ponad tysiąc kilometrów. Start był w Olsztynie, meta w Starych Jabłonkach, odcinki specjalne były w okolicach Iławy, Mikołajek, Rucianego Nidy. W roku następnym odbył się „Rajd 1001 jezior”. Zmiana była spowodowana tym, iż rajd 1000 jezior i odbywała się w Finlandii. Nazwę ponownie zmieniono w 1971 roku — na „Rajd Mazurski”. Ostateczna nazwę — Rajd Kormoran — przyjęto w 1974 roku. Ostatni Kormoran pojechał w 2004 roku – od roku 2005 na Warmii i Mazurach rozgrywano Rajd Polski.
     W roku 2007 Olsztyński Klub Rajdowy postanowił reaktywować rajd i przywrócić jego dawną świetność. W tych dążeniach OKR wspiera Olsztyńska Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, a także ją lokalni samorządowcy – burmistrz Braniewa Henryk Mroziński, burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo, wójt Gminy Braniewo Wincenty Przyborowski i wójt Lelkowa Stanisław Popiel.
     Tak jak w roku ubiegłym, tegoroczny Rajd Kormoran jest rozgrywany jako Memoriał im. Mariana Bublewicza. Marian Bublewicz wielokrotnie ścigał się na Kormoranie, był najlepszym polskim zawodnikiem lat 80 i 90-tych ubiegłego wieku. Zginął na rajdzie w 1993 roku. Po jego śmierci rajd w 1993 roku został odwołany.
     - Na 6 września (sobota) zaplanowano asfaltowy prolog na ulicach miasta – mówi Wojciech Andrearczyk, rzecznik prasowy rajdu Kormoran. - Długość prologu wyniesie 1,3 kilometra. Natomiast w niedzielę 7 września zawodnicy wyjadą na szutrowe trasy w okolicach Braniewa – Rajd Kormoran zostanie rozegrany na polnych i leśnych drogach gmin Braniewo, Pieniężno i Lelkowo.
     - W tym dniu zawodnicy dwukrotnie przejadą trzy odcinki specjalne – zapowiada Wojciech Andrearczyk. - OS Pieniężno będzie miał niemal 9 kilometrów, OS Lelkowo niemal 15 km i prawie 13-kiloemtrowy OS Żelazna Góra. Ogółem trasa rajdu liczy 210 kilometrów. Z tego OS-y zajmują 72 kilometry (jest to 34 proc. całości).
     - Zeszłoroczne trasy zachwyciły zawodników – dodaje rzecznik rajdu. - Asfaltowy prolog w Braniewie przypomina trasę warszawskiej Barbórki. OS pod Braniewem, na szutrze, podobny był do trasy Rajdu Warszawskiego -długie, szybkie proste i ostre skręty. Trasa pod Żelazną Górą to jak Rajd Polski — szeroko i dość kręto, są proste, jest twardy szuter. OS pod Pieniężnem mógł przypominać Rajd Lotosu na Kaszubach - droga była bardzo kręta, był on najbardziej „techniczny”, wąski, o zmiennej nawierzchni – najpierw szuter, potem w lesie, a nawet kawałki bruku. W tym roku organizator (Olsztyński Klub Rajdowy) zmienił trasę, jednak możemy się spodziewać, że zaskoczy ona i zawodników, i kibiców.
     32 Rajd Kormoran będzie 3 rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Okręgu. Rajd ten otrzymał nominację do Pucharu Polski PZM na rok 2009. W związku z tym PZM wyznaczył obserwatora, który będzie oceniał ten rajd. Szefem zespołu sędziów sportowych jest Tomasz Bartoś, dyrektor tegorocznego Rajdu Polski.
     
     Mówi rzecznik prasowy rajdu Wojciech Andrearczyk:
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Fajnie, że coś się dzieje w Branewie i okolicy, ale niestety organizacja zeszłorocznego Rajdu Kormoran, który odbył się pod koniec października to była totalna porażka, oby w tym roku wyglądało to lepiej.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    znający temat(2008-08-12)
Reklama