UWAGA!

Relaks z widokiem na fontannę?

 Elbląg, Fontanna na Placu Słowiańskim "tryśnie" wodą 1 maja
Fontanna na Placu Słowiańskim "tryśnie" wodą 1 maja (fot. Anna Dembińska)

Fontanna na Placu Słowiańskim ma "trysnąć" wodą 1 maja. Wymaga większego remontu, ale póki co, miasta na niego nie stać więc wydano pieniądze tylko na wymianę dysz. Przy fontannie będzie można usiąść i odpocząć, bo planowane jest ustawienie ławeczek w części placu. A to nie koniec zmian.

Kiedyś Nowy Rynek, Friedrich-Wilhelm-Platz, a obecnie Plac Słowiański przeszedł modernizację. Prace związane z przebudową drogi wojewódzkiej nr 503 dotknęły tu historii, ale nawierzchnia została odnowiona. Zakres prac na fragmencie placu przy fontannie polegał na przełożeniu fragmentów sieci podziemnych (koniecznych dla usunięcia kolizji z projektowanym układem drogowym) i odtworzeniu nawierzchni - o czym informowaliśmy we wrześniu 2013 r. Fontanna, która jest centralnym elementem placu, pozostała jednak sucha. Miejski Konserwator Zabytków Dariusz Barton pomysł z jej uruchomieniem uważa za dyskusyjny: - Obiekt jest w złym stanie technicznym i boję się, że gdy popłynie woda nie powstrzymamy ludzi od wchodzenia na tę fontannę.
       - Wiemy, że fontanna wymaga gruntownego remontu, ale nie ma na to pieniędzy – odpowiada Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Jednak mamy nadzieję, że chociaż wymiana dysz pozwoli na jej uruchomienie 1 maja. Bo takie są oczekiwania elblążan.
       Konserwator sugeruje również, że najlepszym rozwiązaniem dla tego miejsca byłby nowy projekt zagospodarowania. Dariusz Barton widziałby Plac Słowiański jako plac wypoczynkowy, którego centralnym punktem byłaby odrestaurowana fontanna. I być może tak się stanie.
       - W tym roku chcemy przeprowadzić eksperyment i wyłączyć część placu z ruchu kołowego, a dookoła fontanny ustawić ławki i elementy zieleni – zapowiada Monika Borzdyńska. - Jeśli takie rozwiązanie przypadnie elblążanom do gustu, pomyślimy o zmianie funkcji tego placu na wypoczynkowy. Problemem pozostają miejsca parkingowe – zauważa rzeczniczka prezydenta. - Przy placu mieszczą się bowiem punkty działalności gospodarczej. Póki co, chcemy pozostawić kilka miejsc postojowych bezpośrednio przy tych firmach.
      
A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • oczywiście, że nie powstrzyma się ludzi-dzieci/młodzież przed wchodzeniem na fontannę (od zawsze się na nią wspinało) ale nie uruchomiona i sucha na pewno będzie bardziej narażona na " zdeptanie" niż napełniona wodą
 • Remont w trybie pilnym bo tylko niszczeje w tej chwili fotanna jest zepsut woda ktora w niej leciała jakiś czas temu byla bieżąca z sieci brak pomp i obiegu zamknietego marotrastwo wody ale oko cieszy
 • Panie Barton konserwator ze swego portfela. Postawić parkan wokół fontanny. Odgrodzic ją od ludzi. Czy na Studnie Neptuna w Gdańsku ktoś wchodzi?Nie bo jest dgrodzona kutym z żelaza stylizowanym płotkiem. Czemu w Elblągu się nie myśli by tu taki płotek postawić?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  9
  StarszyObstrkcjonista(2014-04-18)
 • a gdzie Herman?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  4
  JanuszBełz(2014-04-18)
 • Janusz nowe czasy nastały. Na fontannie będzie teraz pomnik " Świętej Trójcy" : Wilk, Nowaczyk i Słonina w miłosnym uścisku :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  11
  Bobbudowniczy(2014-04-18)
 • Obok placu jest duży parking. .. Samochody sobie poradzą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  2
  Yunit(2014-04-18)
 • jedna wielka porazka, biedronke tam kolejna postawcie
 • eksperyment?? toż to wiadomo bez eksperymentów, że przestrzeń publiczna musi być przyjazna dla ludzi, do tego nie trzeba eksperymentów, żeby wiedzieć, że mieszkańcy muszą mieć gdzie odpoczywać w mieście
 • szkoda pieniędzy przecież jak pamietam jakis czas temy wydano kilkaset tysięcy na renowacje i wymianę urzadzen pod fontanną i sie dziwiłem że tyle pieniędzy wydano a efektów niema to za Słoniny było
 • Odpocząć?????TYLKO jak znikną te zaparkowane śmierdzące samochody.
 • Bardzo dobry pomysł, jezeli tylko uda się przekonać działaczy PiS, by swoje auta parkowali 20 m dalej, a nie pod samymi drzwiami do biura.
 • Uśmiałem się Panie budowniczy, pozytywnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  JanuszBełz(2014-04-18)
Reklama