UWAGA!

Remont Podzamcza, rewelacje na dziedzińcu

 
Elbląg, Remont Podzamcza, rewelacje na dziedzińcu
fot. WS

Trwa remont budynku Podzamcza. Wymieniane są okna, instalacje, będą nowe ściany i podłogi. Wszystko po to, by zabytki mogły być bezpiecznie przechowywane, ale i atrakcyjne prezentowane odwiedzającym. Pieniądze na prace budowlane pozyskano z projektu „Muzea ponad granicami”, który Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu realizuje wspólnie z Muzeum Brama Frydlandzka w Kaliningradzie.

15 grudnia 2011 r. elbląskie MAH i Muzeum w Kaliningradzie rozpoczęły współpracę. Strona polska otrzymała ponad 3,5 mln euro ze środków unijnych plus 10 proc. wkładu własnego. Elbląscy muzealnicy połowę pieniędzy przeznaczyli na remont budynku Podzamcza.
       - Budynek został odbudowany na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, czyli w czasie tzw. czynu społecznego i braku materiałów. Od lat staraliśmy się o to, by został zmodernizowany – wyjaśnia dr Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
       W lutym 2012 r. pękła rura hydrantowa, która biegnie na poddaszu budynku Podzamcza i do środka dostały się ogromne ilości wody. Zalane były sufity, ściany, podłogi. Ucierpiała też część eksponatów. Prace remontowe okazały się wręcz niezbędne. Na szczęście były już zabezpieczone na ten cel pieniądze.
       - Prace postępują zgodnie z planem – mówi dr Maria Kasprzycka. - Całe wnętrze jest w zasadzie „wyprute”, czyli przygotowane pod m.in. nową instalację. Mamy zaawansowane roboty na poddaszu, już są wstawione okna połaciowe. Budynek zaczyna nabierać nowego kształtu i wyglądu – cieszy się dyrektor.
       W związku z remontem budynku Podzamcza – przy okazji – postanowiono przekopać dziedziniec. Archeolodzy odsłonili potężne drewniane konstrukcje. Mieli nadzieję, że są to resztki warowni wikińskiej. Wyniki badań dendrochronologicznych tego nie potwierdziły, ale pokazały, że najstarsze próbki drewna z muzealnego dziedzińca pochodzą z lat 1245-1248, czyli, że jest to…fragment drewnianej warowni krzyżackiej. Odkrycie, którego nikt się nie spodziewał, zmieni historię.
       - Najstarsze fragmenty drewniane są datowane na rok 1245 – mówi dr Maria Kasprzycka. – Okazało się, że Krzyżacy przybywając na te ziemie nie stawiali tymczasowych warowni, by „za chwilę” przenieść się do murowanych. Oni w tych drewnianych osadach mieszkali znacznie dłużej. To rewelacyjne odkrycie. Wiosną na dziedzińcu będziemy prowadzić prace z użyciem georadaru – zapowiada dyrektor muzeum - bo wielu rzeczy jeszcze nie wiemy.
       Prace archeologiczne na dziedzińcu i remont Podzamcza to tylko część projektu „Muzea ponad granicami”.
       - Trwa opracowanie programu nauczania dla szkół w zakresie historii regionalnej , opracowanie scenariusza do prezentacji holograficznej, prace nad przewodnikiem turystycznym oraz przygotowaniem makiety Truso – wymienia dyrektor muzeum w Elblągu. – To bliźniaczy projekt więc podobne działania podejmują muzealnicy z Kaliningradu. Chcemy bowiem pokazać, jak podobne są nasze historie – kontynuuje dr Maria Kasprzycka. - Bardzo wiele nas łączyło przed wiekami.
       Zakończenie projektu nastąpi 15 września 2014 r. Będzie to rok wyjątkowy również dlatego, że elbląskie muzeum będzie świętowało 150-lecie swojego istnienia.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Od kiedy Kaliningrad korzysta ze środków UE ? Może jeszcze drogi im wybudujecie bo w Polsce nie potrafią jak juz zrobia to zaraz ida do remontu. Nawet Chińczyk uciekł bo stwierdził że Polska to "chora kraj"
 • Jakie konsekwencje poniosła osoba która w zimowe wieczory zostawiła na strychu rurę napełnioną wodą bo moim zdaniem osobie takiej należy unieważnić świadectwo ukończenia szkoły podstawowej - rura napełniona wodą na mrozię pęka, tak w czasach mojej młodości nauczano w podstawówkach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  7 klas szkoły podstawowej(2013-01-30)
 • Pewnie dostanie wysoką premię. Dzięki tej pękniętej rurze kasa unijna wlała się do muzeum. Gdyby nie nastąpiło pęknięcie popłynęła by dalej. I tak przemieniono wodę w wino. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bruce Wszechmogący(2013-01-30)
 • Dobrze że na 150 lecie muzeum nie zaorano, albo nie zalało z kanału. .. .heheheh
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  miastowa(2013-01-30)
 • Mam nadzieje, ze za poltora roku bede mogla zobaczyc to ciekawe miejsce, nauczyc moich dzieci historii ziemi, z ktorej pochodze i podziwiac eksponaty, ktorych jeszcze nie znam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Alicencja(2013-01-31)
 • No i koło szkoły mi syf robią. .. A takie ładne widoki były jak się na peta wychodziło
Reklama