UWAGA!

Remont potrzebny od zaraz

 
Elbląg, Remontu wymaga południowa ściana Galerii EL i...
Remontu wymaga południowa ściana Galerii EL i... (fot. WS)

Okna i fasada południowa Galerii EL wymagają remontu. Konieczna jest wymiana szyb i tynków, jak również remont lica murów. Tu także pożądane są prace izolacyjne, bo wilgoć "wchodzi" do środka. O remont błaga również budynek gimnazjum należący do kompleksu muzealnego. W sumie potrzeby obu instytucji opiewają na kilkanaście milionów złotych. Dyrektorzy proszą o wsparcie finansowe władze miasta.

Galeria EL, czy kościół Najświętszej Marii Panny to najstarszy i najcenniejszy zabytek Elbląga. W minionych latach obiekt przechodził remonty m.in. w 2011 r., jednak nadal wymaga nakładu pracy i pieniędzy. Podczas wczorajszego spotkania Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej, dyrektor Jarosław Denisiuk wskazywał na ścianę południową zabytku.
       - Okna i fasada wymagają remontu – mówił. - Stan jest katastrofalny, odpadające elementy mogą uszkodzić samochody zaparkowane w tym miejscu. Prosimy więc odwiedzających, by nie pozostawiali swoich aut przy fasadzie południowej. W 2012 r. oględzin tej części Galerii EL dokonał konserwator z Wrocławia i stworzył projekt prac, który został rozbudowany rok później, również o kosztorys – kontynuował dyrektor Denisiuk. - Rewitalizacja okien, wymiana tynków i szyb, remont lica murów to koszt. ok. 1 mln 300 tys. zł. Aplikowaliśmy o środki do ministerstwa kultury, ale mieliśmy za mały wkład własny (200 tys. zł) i wniosek został odrzucony. Druga tura naboru jest w listopadzie więc zwracam się z prośbą do władz miasta o pochylenie się nad tą sprawą.
       - Prace estetyczne swoją drogą, ale ważniejsze są prace izolacyjne tej ściany – podkreślał z kolei Dariusz Barton, miejski konserwator zabytków. - Kosztorys wzrośnie wówczas o ok. 600 tys. zł.
       Radni zainteresowali się również fragmentem zabytkowego muru, który stoi przy Galerii EL. Przechyla się on niebezpiecznie, a trwające obok prace budowlane i ruch ciężkiego sprzętu coraz bardziej narusza jego konstrukcję. Wszyscy byli zgodni, że mur warto zachować, ale trzeba go zabezpieczyć przed zniszczeniem.
       Remontu wymaga również budynek gimnazjum, w którym mieści się Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

  Elbląg, ... budynek gimnazjum należący do elbląskiego muzeum
... budynek gimnazjum należący do elbląskiego muzeum (fot. WS)


       - Ostatni remont został w nim przeprowadzony w 1973 r. i obecnie obiekt jest w stanie katastrofalnym – alarmowała dyrektor muzeum Maria Kasprzycka. - Jego remont pozwoliłby zamknąć zmiany na terenie Podzamcza.
       W ramach międzynarodowego projektu Muzeum ponad granicami gruntowny remont przeszedł budynek Podzamcza, po pracach archeologicznych zagospodarowany został dziedziniec. Gimnazjum byłoby ostatnią inwestycją remontową w tym kompleksie. Koszt to ok. 12 mln zł.
       Dyrektor Maria Kasprzycka wskazywała również, że z korzyścią dla muzeum, ale i dla miasta (tu mogłyby powstać sale reprezentacyjne), byłoby odkupienie z rąk prywatnego właściciela Domu Rektora.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Tam jest potrzebny nowy dyrektor przede wszystkim!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  5
  urnochód(2014-06-04)
 • " Wszyscy byli zgodni, że mur warto zachować, ale trzeba go zabezpieczyć przed zniszczeniem" WARTO??? to ktoś w ogóle się nad tym zastanawiał?!!
 • Denisiuk prosi: " zwracam się z prośbą do władz miasta o pochylenie" - dlatego wystawa dwóch pań została odwołana na polecenie prezydenta elblaga. Wybrał mniejsze zło. Nie chciał się sprzeciwiać ratuszowi bo. .. by nie dostał w przyszłości dotacji. Ludzie od kilku dni wypisują w sieci przyczyny decyzji dyrekcji galeri el - wniosek nasuwa się jeden: oportunizm dla własnych korzyści. Co go obchodzi wolnosc artystyczna? Galeria el? dziękuję za popieranie oportunizmu i homofobii. To jest fakt! Przeciez grzecznie polecenie prezydenta elblaga wykonał i wystawę Podróż zdjął. Cóż Jarek. .. nie sądzisz, że się nie nadajesz? ale przecież zyć z czegoś music " historyku sztuki" .
 • zabrać prezesce aquapqrku kasę którą wzieła za nic nie robienie!!!! i dać na galerię
 • Nie wierzę! Tyle lat, tyle dotacji i nikt nie pomyślał że mury moga się niszczyć od aut? A takie barierki wstawic to rzeczywiście drogo kosztują. Wstawić słupki lub płot i po kłopocie. Doprawdy trzeba miliarda dostać aby to zrobić. Mózgowcy! hahah
 • Remont Galeri El niech zrobią te dwie les
 • A dlaczego nie ma pieniędzy z olsztyna tylko kasa idzie na olsztyn i mazury??? Jak długo będzie straszyć ten sypiący się mur koło galerii i te ruiny tuż przy drodze. WSTYD.
 • Brak słów. Kto choć trochę myślący stawia najpierw szklana konstrukcję w środku budynku a później bierze się za remont przyległej ściany. Przecież teraz to będzie kilkakrotnie droższe. Jaka firma budowlana teraz weźmie taką odpowiedzialność na siebie, no chyba że za potrójną stawkę. Zarządzanie władz Galerii to jakaś zgroza.
 • Przepraszam, mając taki obiekt nie szło jakiś pieniędzy zarobić ? To może Galerię sprywatyzować, tak jak wiele takich obiektów w Polsce.
 • Za 12 milionów to można postawić od nowa ze dwa jak nie trzy takie muzea. Skąd oni biorą te szacunki. Zaś koncepcja z ust pani dyr. o kupowaniu prywatnych budynków to kolejne kuriozum lub propozycja lobbystyczna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  teżtakchcę(2014-06-04)
 • zburzyć i postawić kamienicę prezydenta
 • pamiętam że była kiedyś opcja przywrócenia galerii EL jako miejsca kultu czyli powrotu do jego pierwotnej funkcji jako kościoła. pomysł upadł gdyż rózni ludzie związani z kulturą i " kulturą" bardzo mocno protestowali. słusznie czy nie, ale teraz niech złożą się na ten remont ci któży wtedy tak mocno protestowali.
Reklama