UWAGA!

Rowerzyści wkrótce wyruszą na wały

 
Elbląg, Przed rowerzystami nowe trasy, na których będą mogli sprawdzić swoje możliwości
Przed rowerzystami nowe trasy, na których będą mogli sprawdzić swoje możliwości (fot. AD)

Miłośników dwóch kółek z pewnością ucieszy fakt, że zgodnie z nowelizacją prawa wodnego legalna jest już jazda rowerem na wałach przeciwpowodziowych. W ramach projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” w naszym regionie powstanie wkrótce nowy szlak rowerowy. Jego fragmenty obejmą także wały.

11 maja br. prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która zezwala na jazdę rowerem po wałach przeciwpowodziowych. Do tej pory groził za to mandat. Wkrótce przez Elbląg będzie przebiegać, a właściwie niemal się w nim rozpocznie, trasa rowerowa Polski Wschodniej. W sumie będzie ona biec przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Jej długość wyniesie prawie dwa tysiące kilometrów, w tym w województwie warmińsko-mazurskim - 420 km, w Elblągu - 18 km. Trasa rozpocznie się w Kępie Rybackiej, dotrze do Elbląga, potem przebiegnie przez Łęcze, Tolkmicko i Frombork. Część trasy obejmuje także wały.
       - W gminie Elbląg trasa ta obejmie lewy wał Kanału Jagiellońskiego, zaś w gminie Tolkmicko rzeki Olszankę i Grabiankę wraz z wałami – informuje Władysław Murmyło, inspektor nadzoru Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu. – Szlak będzie prowadził także przez wały Zalewu Wiślanego - na polderze 50 Kadyny oraz na polderze 51 Tolkmicko.
       Nowelizacja prawa wodnego pozwoli na finansowanie i prawdziwy rozwój infrastruktury rowerowej, a miłośnikom alternatywnych środków lokomocji na bezkarną jazdę po wałach przeciwpowodziowych i bliższy kontakt z naturą.
       Wyżej wymieniony projekt obejmuje tworzenie nowych ścieżek oraz adaptację i przebudowę już istniejących: - Choć ustawa zezwalająca na jazdę rowerem na wałach nie weszła jeszcze w życie, projekt zakłada, że trasa będzie biegła przez wały – mówi Marcin Galibarczyk z biura prasowego marszałka woj. warmińsko-mazurskiego. - I tak, w gminie Elbląg przewiduje się 4,9- km trasę na wale Kanału Jagiellońskiego oraz 13,5- km na wałach przyzalewowych w gminie Tolkmicko. W Elblągu powstaną miejsca obsługi rowerzystów, nowe ścieżki rowerowe, specjalnie wydzielone i zaadoptowane zostaną pewne pasy rowerowe.
       Przewiduje się, że w ramach projektu Elbląg wzbogaci się o 2,5 km nowych dla odmiany asfaltowych ścieżek rowerowych. A powstaną one w okolicach Bramy Targowej, w Parku Planty, na styku ulic Agrykola i Górnośląskiej oraz wzdłuż Kościuszki, w okolicach ulicy Spacerowej.
       Przebudowany zostanie także chodnik wzdłuż cmentarza Agrykola, gdzie powstanie ciąg pieszo-jezdny. Dodatkowo wybudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ulicy Traugutta, przy szkole muzycznej.
       Z kolei cały szlak rowerowy w Elblągu będzie biegł od strony Bielnika, ulicą Radomską, Wybrzeżem Gdańskim przez most, potem wzdłuż ulicy Mostowej, przez Stary Rynek, koło Bramy Targowej, wzdłuż ulicy Armii Krajowej przez Park Planty, potem ulicą Grota Roweckiego przez Park Traugutta, wzdłuż doliny Kumieli aż do ulicy Spacerowej, potem wzdłuż ulicy Kościuszki, następnie ulicą Chrobrego, Sybiraków do Bażantarni. Potem przetnie trasę 504, dotrze do miejscowości Jagodnik, a stamtąd do Jeleniej Doliny.
       Projekt ma zostać sfinalizowany do końca 2015 roku, jednak poszczególne fragmenty szlaku będą oddawane wcześniej. – Obecnie jesteśmy na etapie projektowania trasy – mówi Marcin Galibarczyk. - W pierwszej kolejności przetargi wykonawcze będą ogłaszane w gminie Milejewo i Elbląg, później w mieście Elbląg.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Uwielbiam taki widok, szczególnie jak jadę swoją ciężarówką. Dwoje na rowerkach tuż obok siebie. Widok cudny.
 • Teraz jazda rowerkiem przynajmniej w kamizelce ratunkowej- przecież o utonięcie łatwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  4
  spławik(2014-05-28)
 • Uwielbiam podczas jazdy na rowerze powiew powietrza od ciężarówki która mnie wyprzedza i pana który od razu widać że mnie lubi bo chce być bardzo bliziutko mnie.
 • od 5 lat o tym mówią. Mówią i mówią i mówią. ..
 • te wyznaczenie trasy w Elblagu to najbardziej kompromitujący przykład głupoty ludzi odpowiedzialnych za polityke rowerową w mieście, była kasa, można było brac ile sie chce i tak poprowadzic trasę aby w mieście powstał sensowny kawałek dróg rowerowych, ale taki jeden bałwanek wyprowadził trase opłotkami, dosłownie krzakami z miasta i powstanie g. .. , 2,5 km trasy, smiech na sali, dlaczego szlak ma iść Bażantarnią a nie nową ściezka rowerową na Krasny Las? była szansa na całkiem spore kawałki dróg rowerowych, zmarnowano okazję
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  1
  stopimbecylom(2014-05-28)
 • Szlak zaczyna się w miejscu zlikwidowanej przeprawy promowej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  kropkanadu(2014-05-28)
 • do Pana w z ciężarówki: powiedź mi człowieku co ci ci ludzie przeszkadzają w jeździe? na drążkach kierowniczych oszczędzasz ćwoku? żal ci oleju ze wspomagania kierownicy? a może zwykła " polaczkowata" zazdrość powoduje, że cos ci się pod deklem tam burzy i jakieś negatywne emocje się u ciebie ujawniają? rozwiń swoją prymitywkowatą myśl człecze bo często się zastanawiam co takim burakom chodzi po łbie, że im się ludzie na rowerach nie podobają powiedz mi baranie na czym polega problem w wyprzedzeniu takiej ekipy?
 • sam lubię jeździć na rowerze i staram się to robić bezpiecznie, ale jak jadę samochodem i widzę patologię która zajmuje cały pas ruchu to trąbię i doprowadzam hołotę do porządku
 • sam jestem patologią, jazda parą jest dozwolona, a swoja drogą jakby to był ciagnik z przyczepą to tez bys trabił? wyprzedzenie tych rowerzystów to żaden, powtarzam żaden problem, bo miejsca jest az nadto, ale oczywiście dla ćwoka co chciałby na " trzeciego" sie wciskać i narażac zdrowie i zycie rowerzystów to miejsca jest za mało, rowerzysci najbezpieczniejsi sa jak jadą całym pasem, dokładnie tak żeby żaden matołek na " trzeciego" się nie wpychał, żeby do takiego bałwanka dotarło, że nie ma miejsca na jego 20 letniego Gofla, bo taka własnie oszczędna jazda to głowna przyczyna potraceń,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  12
  jeździćśrodkiempasa(2014-05-28)
 • do " jeździćśrodkiempasa" to se będziesz mógł czy mogła na tamtym świecie! pozdrawiam i życzę więcej rozumu chociaż wiem że nie ma co za wiele wymagać
 • " w Elblągu - 18 km. " Jak ja się cieszę że to olsztyn decyduje o moim mieście.
 • Trasa ma się zaczynać od Kępy Rybackiej, a przeprawa promem była w Kępiny Małe/\ kępiny Wielkie więc to inna miejscowość. .. a co do jazdy wałami przeciwpowodziowymi to rowerzyści (i nie tylko) już dawno przez Nowakowo i całą wyspę nowakowską wałami zapędzają. .. życzę wszystkim przyjemnych i bezpiecznych doznań rowerowych :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  celinaanioł(2014-05-28)
Reklama