UWAGA!

Rozpoczęły się matury

Elbląg, Kwitnące kasztany to "pewniak" na każdej maturze.
Kwitnące kasztany to "pewniak" na każdej maturze. Fot. P. Serocki

1540 absolwentów elbląskich szkół rozpoczęło dziś (5 maja) rano pisemny egzamin dojrzałości z języka polskiego. W kolejnych dniach maturzyści będą popisywać się swoją wiedzą z języków obcych i wybranych przedmiotów. Największą popularnością cieszą się w tym roku wiedza o społeczeństwie i język angielski.

Jak informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga, w tym roku egzamin maturalny zdawać będzie 1540 absolwentów elbląskich szkół, w tym: 968 absolwentów liceów ogólnokształcących i liceów uzupełniających, 243 osoby z liceów profilowanych, 329 - techników oraz 340 absolwentów z lat ubiegłych, którzy chcą zdać maturę po raz pierwszy lub chcą poprawić ocenę albo zdać egzamin z dodatkowego przedmiotu. W roku ubiegłym do egzaminu maturalnego przystąpiło 1921 abiturientów.
     Egzamin maturalny składa się z dwóch części: pisemnej z języka polskiego, języka obcego i wybranego przez abiturienta przedmiotu oraz ustnej z języka polskiego i języka obcego.
     Egzaminy pisemne potrwają od 5 do 21 maja, natomiast ustne rozpoczną się 5 maja i odbywać się będą według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących szkolnych zespołów egzaminacyjnych.
     Na egzaminie ustnym z języka obcego najwięcej, bo aż 1430 (tj. 82,9 proc.) absolwentów będzie zdawać język angielski; język niemiecki wybrało 229 młodych ludzi, 54 maturzystów będzie zdawało język rosyjski, 14 włoski, a tylko 4 francuski.
     W części pisemnej największym powodzeniem z listy przedmiotów do wyboru cieszy się wiedza o społeczeństwie - przedmiot ten wybrało - 28,1 proc. abiturientów, geografię - 24,2 proc., matematykę - 18,2 proc. i biologię 16,8 proc. zdających.
     Młodzi ludzie mogą zdawać też przedmioty dodatkowe. W tym roku 491 maturzystów zdecydowało się zdawać dodatkowe egzaminy poza przedmiotami obowiązkowymi: 425 osób będzie zdawało jeden przedmiot, 65 - dwa przedmioty i 1 osoba - 3 przedmioty dodatkowo (w II LO). Jako przedmioty dodatkowe na egzaminie pisemnym młodzież najczęściej wybiera wiedzę o społeczeństwie, chemię i fizykę.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • język obcy jest obowiązkowy, więc cieszy się powodzeniem przymusowo
 • Cóż, nie matura lecz chęć szczera, panowie! Zachęcam do wstępowania do armii zawodowej, zawszeć przecież mięso armatnie się przyda, a nóż trzeba będzie polec w obronie nadrzędnej idei przynoszącej chwałę i zysk? Ja dziś maturę napisałem i szykuję się do kamaszów, już uczę się czołgać w błocie z dwudziestokilowym plecakiem i słucham osobistych wycieczek w stronę mojej matki jakichś przygodnych kretynów. BEZCENNE! (Zbliża się kolejna wycieczka do WKU:/)
 • Wiesz, t3m4-szykuj się do tego woja. Jak napisaleś maturę tak jak Twój wpis ostatni, to wojsko masz murowane. Tyle ortów. .. pożal się Boże. .. :))))
 • Nie matura lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera. .. .hehehe Nie pomogą szczere chęci - z gówna bata nie ukręci !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Sfobodnyy(2008-05-05)
 • Jestem zagorzałym przeciwnikiem obecnych praktyk maturalnych. Zdolne dzieciaki z LO zdają maturę na takim samym poziomie co dzieciaki po Liceach Profilowanych. Kto to wymyslił ? Takie absurdy to tylko w Polsce a potem kometarz, że są szkoły w których nikt nie zdał matury. Dyrektorzy szkół doskonale wiedzą dlaczego tak jest. Należy sie przyznać, że słabe dzieciaki stały sie sposobem na załatanie dziury budżetowej. Nie ważne, że dzieciak ma na świadectwie same dopusty boże. Ważne, że przez rok, dwa, a jak bedzie miał szczęście to przez trzy lata, zasili kasę szkoły. Matury i tak nie zda bo nie ma szansy!!A Panowie Dyrektorzy nadal nieświadomi? Biedactwa!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  chello10(2008-05-08)
Reklama