UWAGA!

Ruszył budżet obywatelski, są zmiany

 Elbląg, Wśród zrealizowanych projektów są m.in. place zabaw
Wśród zrealizowanych projektów są m.in. place zabaw (fot. WS, archiwum portEl.pl)

Od dziś (15 maja) można składać wnioski do budżetu obywatelskiego 2016. Pula przeznaczona na realizację zwycięskich projektów wynosi 2,5 mln zł. Nowością tej edycji jest wydzielenie w każdym z okręgów kwoty 50 tys. zł na tzw. projekty małe.

To już czwarta edycja budżetu obywatelskiego, który cieszy się w naszym mieście coraz większą popularnością. Świadczy o tym rosnąca liczba wniosków zgłaszanych przez mieszkańców. Dwa lata temu zgłoszono 246 wniosków, a w ubiegłym roku 471. Do dzisiaj w dwóch edycjach zrealizowano 21 projektów, a dziewięć kolejnych zostanie zrealizowanych jeszcze w tym roku.
       Na realizację zwycięskich projektów w ramach budżetu obywatelskiego 2016 miasto przewiduje kwotę 2,5 mln zł - po 400 tysięcy zł na każdy z pięciu okręgów i 500 tys. zł na inicjatywy ogólnomiejskie. Nowością tegorocznej edycji jest wsparcie projektów małych.
       - Z puli 400 tys. zł przeznaczonej na dany okręg wydziela się 50 tys. zł na tzw. małe projekty - powiedział prezydent Witold Wróblewski podczas dzisiejszej (15 maja) konferencji prasowej, inaugurującej kampanię promocyjną kolejnej edycji. - Jest to nowy zapis umożliwiający realizację małych projektów. Wartość każdego z tych projektów nie może przekroczyć 25 tys. zł.
       Od dziś (15 maja) do 3 lipca elblążanie, którzy chcą coś zmienić w swoim sąsiedztwie, mogą składać wnioski do Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Elblągu. Ważne, by były to pomysły na inwestycje ogólnodostępne.
       - Wobec zarzutów, z którymi spotkaliśmy się w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego, że niektóre przedsięwzięcia były lokalizowane na terenach zamykanych, wprowadzamy nowy zapis mówiący, że realizacje budżetu obywatelskiego muszą być dostępne dla wszystkich mieszkańców naszego miasta – dodał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. - Pragniemy też podkreślić, że w przypadku, gdy projekt, który dostanie ogromne poparcie mieszkańców, będzie generował dodatkowe koszta, przekraczające możliwości finansowe budżetu, nie zostanie on uwzględniony – dodał wiceprezydent. - Zdarzyło się tak w przypadku wniosków dotyczących budowy placów zabaw, gdzie nie uwzględniono kosztów ogrodzenia, oświetlenia czy monitoringu. Apelujemy więc o składanie spójnych, uwzględniających wszystkie koszta wniosków.
       Ostateczny termin składania wniosków upływa z 3 lipca. Przez wakacje urzędnicy przeanalizują treść wniosków, a 28 września ma ruszyć głosowanie internetowe i za pomocą ankiet. Zwycięskie projekty poznamy w październiku.
       Wszelkie informacje na temat budżetu obywatelskiego znajdziecie tutaj
mg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jezeli zagłosujecie na PIS to Rusja nas napadnie i bedzie koniec świata !!!!! Nie będzie niczego
 • Robienie z mieszkańców debilii. Dziecko wie że w UM panuje kolesiostwo i korupcja. Nie przejdzie żaden wniosek poza układami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Boloztaczką(2015-05-15)
 • Budżet obywatelski w wykonaniu UM Elbląg to oszustwo - miała być trasa pieszo-rowerowa, ul. Fromborska–Zajazd–Krasny Las, ta propozycja wygrała i co z tego? - Będzie raptem mizerna ścieżka do ul. Lema. Miasto stwierdziło, że to nieważne, czego chcą mieszkańcy, że ma inne plany i że na to nie ma pieniędzy. Może kiedyś z funduszy unijnych się znajdą. .. Po co więc to okłamywanie mieszkańców, mamienie ich jakimś 'budżetem obywatelskim'? Ludzie tracą zdrowie i życie na ul. Fromborskiej, rowerzyści i piesi ryzykują tam codziennie. Skoro Miasto przyłącza nowe tereny, chcąc mieć większe wpływy z podatków do swojego budżetu, to niech w te tereny inwestuje. Lepiej tym ludziom było w gminie Elbląg, niż w mieście Elblągu. Oni się tu nie prosili, a skoro podwyższono im stawki podatku, to chcą z tego coś mieć.
 • A, jak zagłosuję na POpaprańców, to. .. nie dożyję 67 roku, nie pójdę do lekarza, bo brak limitów z NFZ, będę płacił wysoki VAT, pracował na śmieciowe umowy, za parę groszy bo " taki mamy klimat " ?? A rodzinę, która uciekła z " Zielonej Wyspy " Donalda Tuska, wyspy bezrobocia, jak w przypadku Elbląga ? Może ale to może kilka razy w ciągu roku zobaczę, bo wrócili by a nie mają do czego ?? Tego dalej chcemy ?? Ilu z Nas na starość wypracuje emerytury i jak wysokie będą, co Nas czeka za rządów PO i PSL, który to PSL, zawsze, z każdym zawiążę koalicję, byle " osadzić " Ministerstwo Rolnictwa i Agencje ?? Ty pracujesz nierzadko po 12 godz Ojczyźnie, co dostajesz w zamian ?? Sam dajesz a wielokrotnie g. .. .. dostajesz, bo tacy " ludzie " nią żądzą ?? " Nasz naród jak lawa, Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa; Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi, Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  pampi-ZAWADA(2015-05-15)
 • Bardzo dobre korekty do BO! Po pierwsze, ogólnodostępność, a nie, że ktoś zamknie przysłowiową bramkę lub ograniczy dostęp tylko do jakiejś grupy osób. Po drugie, wyodrębnienie kasy na małe projekty - przy limicie 25 tys. na projekt daje to gwarancję, że w każdym okręgu powstaną lub zostaną zmodernizowane co najmniej trzy obiekty (co najmniej dwa małe i minimum jeden duży). Dotychczas bywało, że wygrywała budowa czy modernizacja relatywnie krótkiego odcinka jezdni czy chodnika, a mimo to pochłaniała pełną pulę przeznaczoną na okręg. Chodniki czy jezdnie to oczywiście podstawa, ale moim zdaniem takie remonty/budowy powinny być finansowane z przeznaczonych do tego środków, a nie z BO. To się należy mieszkańcom jak psu buda, zaś BO powinien iść na "coś ekstra", na projekty (często wymagające niewielkich nakładów) poprawiające estetykę i jakość życia w naszym najbliższym otoczeniu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  jesiotr(2015-05-16)
 • Ja się pytam, gdzie jest kompleks sportowo-rekreacyjny przy Lotniczej i zielone miejsca postojowe przy gimnazjum nr. 7? Oba projekty wygrały w roku 2014 jest połowa maja i nic nawet nie jest zaczęte.
 • Ja się zastanawiam dlaczego z okna wieżowca mam piękny widok na zarośnięty pusty plac na Oboznej. .. trochę chęci ludzi z ratusza i dzieci miałyby piękny kompleks boisk i plac zabaw. .. ale po co. .. tam nawet trawa skoszona jest 1 metr a resztę zostawione. .. jak się dobrze ułożysz w trawie to cię nikt nie znajdzie. .. brud!!!!! syf!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  zadowolony(2015-05-16)
 • ej ty zadowolony z oboźnej - to są tereny prywatne i g. .. no masz do tego - to raz. A myslisz ze tylko tobie brakuje tego - wszystkim w elblagu brakuje placow zabaw i innych rzeczy. chcesz miec to sobie buduj za wlasne pieniadze - a nie wyciagaj lapy po pieniadze budzetowe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  nie-zadowolonyzoboznej(2015-05-16)
 • Proszę zepsuć jakiś kolejny kawałek ładnego parku i postawić tam toy toje bo to teraz takie modne i uroczo zdobi przestrzeń publiczną - siownia pod chmurką i śmierdzielek!!
 • najlepszy plac zabaw jest w Stagniewie na ul. Dalekiej, dobrze wydane pieniądze, tak trzymać, jak zabraknie kasy podatki się podniesie i jakoś to będzie kochana Rado Miasta i Prezydencie. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  desperro(2015-05-17)
 • Park rekracyjno-edukacyjny podobieństwo parku pasłęckiego, pełno Elblążan tam jeździ więc lepiej żeby zostali u nas i pieniądze zostały u nas i żeby to nas odwiedzali. W centrum parku jest fontanna jest pełno ślizgawek , trampolin, huśtawek, małpich gai, gry logiczne, ławek, tor rowerowy i ścieżki itp. Stoły do ping - ponga z betonu, szachownice, piłkarzyki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  mac123(2015-05-18)
 • Łatwo krytykować. Nie macie pojęcia o czym piszecie - jak mały Kazio wyobraża sobie rzeczywistość. A może to moda na obrażanie i opluwanie wszystkiego samemu pozostając incognito?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  salbina(2015-05-19)
Reklama