UWAGA!

Są pieniądze na rehabilitację

Na ostatniej sesji Rada Miejska podjęła uchwałę o podziale środków przekazanych przez PFRON na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazał samorządowi na rok bieżący łącznie 3.685.370 zł.

Na rehabilitację zawodową przeznaczono w bieżącym roku 2.000.106 zł. Na przystosowanie tworzonych lub istniejących stanowisk pracy, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności osób na nich zatrudnionych oraz z rozpoznaniem przez służby medycyny tych potrzeb - 700.000 zł. Na zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę na szkolenia zatrudnionych osób niepełnosprawnych art.41 - 20.000 zł. Dość znaczną kwotę, bo 250.000 zł przeznaczono na pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, albo rolniczej, a 30.000 zł. zaplanowano na szkolenia i przekwalifikowanie osób niepełnosprawnych. 996.270 zł to zobowiązania dotyczące zwrotu kosztów wynagrodzeń osób niepełnosprawnych i składek na ubezpieczenie społeczne, zaś zobowiązania dotyczące zwrotu kosztów szkoleń osób niepełnosprawnych, wynoszą 3.836 zł.
     Realizację tych zadań Prezydent Miasta zlecił Referatowi Zdrowia Urzędu Miejskiego w Elblągu. Tam też zainteresowane osoby niepełnosprawne i pracodawcy zatrudniający lub planujący zatrudnienie niepełnosprawnego otrzymają szczegółowe informacje oraz stosowne wnioski i formularze: Referat Zdrowia Urzędu Miejskiego, Elbląg ul. Kosynierów Gdyńskich 42 a, tel. 239 30 28, 29. W sprawie szkoleń i przekwalifikowań należy zwracać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu ul. Saperów 24, tel. 642 99 33.
     
     MOPS wypłaca
     Na rehabilitację społeczną Rada przeznaczyła w tym roku 1.685.264 zł. Największą pozycją, jak zwykle, jest dofinansowanie kosztów działania warsztatów terapii zajęciowej - 925.556 zł. Dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, które rok rocznie cieszą się dużym zainteresowaniem wyniesie 209.698 zł.
     Na zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny przeznaczono 130.000 zł. Niewielkie kwoty - po 10 tys. zł dofinansują sport, kulturę, rekreacji i turystykę oraz rehabilitację dzieci i młodzieży. Kwotę znaczą, bo aż 400.000 zł. zaplanowano na dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych.
     Wykonanie uchwały powierzono Prezydentowi Miasta Elbląga, który realizację tych zadań zlecił Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej.
     - Odkąd przyszły środki, praca ruszyła "pełną parą" - mówi Zenona Ćwiklińska dyrektor MOPS. Pracownicy działu rehabilitacji i członkowie społecznej komisji opiniującej pracują także popołudniami, aby zlikwidować zaległości i przyjmować do realizacji kolejne wnioski. W ubiegłym roku np. nie było ani złotówki na likwidację barier architektonicznych, a wniosków wpłynęło wiele - dodaje. - W tym roku Rada przeznaczyła na ten cel znaczne środki więc można pomóc niepełnosprawnym borykających się na co dzień z takimi m.in. problemami jak kąpiel w nieprzystosowanej łazience czy wyjście z domu bez windy. Szczegółowych informacji można zasięgnąć w Dziale Profilaktyki i Rehabilitacji Społecznej MOPS w Elblągu ul. Komeńskiego 40, pok. 20-22, tel. 230 60 31.
ESzC
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama