UWAGA!

"Saber Strike - 15" rozpoczęty

 Elbląg, "Saber Strike - 15" rozpoczęty
fot. Zespół Prasowy Ćwiczenia

Ósmego czerwca, dokładnie o godz. 9 rozpoczęto oficjalnie sojusznicze Ćwiczenie Taktyczne z wojskami „Saber Strike – 15”. Na uroczystej zbiórce stanęła Kompania Honorowa 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej z pocztem sztandarowym oraz poczty flagowe ćwiczących wojsk z Polski, Danii, Niemiec i USA.

 Swoje miejsca w szyku zajęły także ćwiczące sztaby i pododdziały. Meldunek o gotowości wojsk do ćwiczenia, Kierownikowi Ćwiczenia – Zastępcy Dowódcy 15 Brygady, płk. Piotrowi Bieńkowi złożył dowódca 2 batalionu zmechanizowanego, ppłk Marek Pieniak. Po przeglądzie pododdziałów i powitaniu, na maszty zostały podniesione – przy dźwiękach Hymnów Państwowych – flagi Polski, Danii, Niemiec i USA. Gości i ćwiczące wojska powitał płk Bieniek, który w swoim wystąpieniu scharakteryzował ćwiczenie, jego specyfikę oraz wspominał o współdziałaniu w trakcie szkolenia żołnierzy sojuszniczych armii. „Saber Strike” jest przykładem partnerstwa, interoperacyjności i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa między naszymi krajami” – powiedział płk Bieniek.
       Bezpośrednio po uroczystej zbiórce rozpoczęło się szkolenie wojsk.
       Rozpoczęte 8 czerwca na poligonie w Drawsku Pomorskim szkolenie potrwa do 19 czerwca. Ćwiczenie prowadzone jest równocześnie na poligonach 4 państw – Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Na polskim poligonie, ćwiczenie realizowane będzie w dwóch częściach – szkolenie taktyczne tj. obrona, natarcie i przenikanie a następnie realizacja zadań ogniowych ostrą amunicją, zakończona kierowaniem ogniem w obronie i natarciu. Na drawskim poligonie szkolić się będą żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, wchodzącej w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, artylerzyści i piechota zmechanizowana z Niemiec oraz czołgiści z Danii i USA. Ogółem w ćwiczeniu „Saber Strike” weźmie udział około 2000 żołnierzy i prawie 500 egzemplarzy zasadniczego sprzętu bojowego w tym czołgi T – 72, M1 Abrams, Leopard 2A5, bojowe wozy piechoty, samobieżne polowe wyrzutnie rakiet M270 MLRS, 155 – milimetrowe haubice PzH2000, wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych „Spike”, śmigłowce AH – 64 „Apache”, amerykańskie F – 16 oraz bombowiec B – 52. Zaplanowano m. in. desant haubic z pokładu samolotu transportowego C – 17.
       Ćwiczenie „Saber Strike – 15” jest jednym z kilku aktualnie prowadzonych, jakie odbywają się pod flagą NATO. W ćwiczenia „Noble Jump”, „Baltops” oraz „Saber Strike” zaangażowanych jest w sumie około 15 tyś. żołnierzy z 19 krajów członkowskich NATO oraz 3 państw partnerskich. Wszystkie prowadzone ćwiczenia mają wspólnych kryptonim – „Allied Shield” – „Sojusznicza Tarcza”.
mjr Zbigniew Tuszyński, Szef Zespołu Prasowego Ćwiczenia
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama