UWAGA!

Sami sprzątamy u siebie

 
Elbląg, Jeden z miejskich szaletów stoi przy ul. Wodnej
Jeden z miejskich szaletów stoi przy ul. Wodnej (fot. Michał Skroboszewski, arch. portel)

Miasto wyda ponad pół miliona złotych na utrzymanie w czystości trzech publicznych szaletów. Dbaniem o stan techniczny, sanitarny i estetyczny, a także przeprowadzaniem dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji pomieszczeń i urządzeń zajmie się Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. I tak będzie przez trzy kolejne lata.

Szalet miejski to - o czym zapewne wie każdy, a już na pewno każdy, kto odczuł naglącą potrzebę podczas np. spaceru - rodzaj publicznej ubikacji. Może to być budynek wolno stojący, może znajdować się w innym budynku, może także być wybudowany pod powierzchnią ziemi. Zainteresowanie korzystaniem z tego typu przybytków zaczęło systematycznie spadać w latach 90. i w efekcie duża ich część została zamknięta. W Elblągu ostały się trzy miejskie szalety zlokalizowane przy: al. Odrodzenia - Dom Handlowy Jantar, ul. Wodnej oraz ul. Rycerskiej (ten jest historyczny,  jego wybudowanie datuje się na czas przed 1925 r.; nie jest jednak wpisany do rejestru zabytków). I ktoś musi dbać o ich czystość.
       W ostatnich latach dbała firma z Wrocławia, potem, gdy umowa wygasła, przetarg wygrał elbląski Cleaner. Po trzech latach (na tyle przewidziana jest umowa) zdecydowano się na udzielenie tego zamówienia w trybie in-house. Elbląskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej sp. z o.o.
       Miasto mogło tak zrobić (i zrezygnować z przetargu), bo sprawuje kontrolę nad tą spółką, a ponad 90 proc. jej działalności to zadania realizowane właśnie na rzecz miasta.
       I w ten sposób - można powiedzieć - sami sprzątamy u siebie. Koszt umowy, która zaczęła obowiązywać dziś (1 sierpnia) do 31 lipca 2021 r. to ponad pół miliona złotych.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ciekaw jestem czy to jest duży koszt aby rozebrać zabytkowy szalet przy ul. Rycerskiej i odtworzyć na Starym Mieście w pobliżu mostu wysokiego? Ma to sens ponieważ w przeciwieństwie do placu Wolności bulwar i plac przed katedrą to licznie uczeszczane miejsce a dwie toy toyki po prostu śmierdza i nie przydają Staremu Miastu uroku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  BEZ ŚCIEM proszę(2018-08-01)
 • pół miliona????? matko a skąd taka kwota ?? rozumiem że dyrektor i oczywście jak to modne w Polsce Prezes musza otrzymac podwyżki i dlatego taka kalkulacja!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  ela1286(2018-08-01)
 • za pół miliona sam bym je sprzątał
 • najlepsze są gówniane interesy szczególnie jak pieniądze są państwowe, czyli ponad 50 tyś rocznie za utrzymanie 1 kibla które i tak nie są darmowe, tak trzymać, chyba szykują się podwyżki
 • @slawekel1 - 170zł za 1 dzień utrzymanie kibla
 • Pół miliona na kibel a kolej nadzalewowa w czarnej dziurze. Też mogę sprzątać. 3 kible 3 lata. .. a co tam, zadowolę się nawet jak 300 tysięcy dostanę. A miasto oszczędzi 200.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  wpr395(2018-08-01)
 • Zupełnie poważne pytanie. To jest jakiś żart? 500000pln za sprzątanie trzech kibli? Łatwo jest wydawać nie swoją kasę bez kitu. Nóż się sam w kieszeni otwiera jak się takie rzeczy czyta.
 • A ktoś z tego korzysta?
 • premie prezesowi przeciez trzeba jakos wyplacic, wiec zleconka beda szly bez przetargow
 • Witam Dokładnie, dodatkowe zlecenia a tak naprawdę tylko 2 razy w tyg ale dla Prezesa zlecenie będzie leżąło tylko do podpisu i kolejna premia za zlecenie i nie utrzymujemy czystości a utrzymujemy przezesów i ich interesy!!!!!I nie mówcie Nam Radni tego miasta że jesteście dla tego miasta że chcecie pomagac, bo pomagacie sobie i o sobie tylko myslicie
 • Szalety będą sprzątane ale wokół szaletów to brud i smród. Panie prezydencie niech pan wyśle w teren funkcjonariuszy SM miasto tonie w brudzie. Wstyd
 • Okres ok. 1000 dni i 500000,zł to ok 500 zł dziennie - serwis godny powiedzenia "pecunia non olet". .. A Wespazjan elbląski to kto ? Rozumiem - RODO to też pecunia. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  easyriderELeven(2018-08-02)
Reklama