UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Serca gorące, a ręce chętne do pracy

 
Elbląg, Nagrodę dla Oleśnia odebrali: Marlena Szwemińska oraz Zygmunt Rychter, sołtys
Nagrodę dla Oleśnia odebrali: Marlena Szwemińska oraz Zygmunt Rychter, sołtys (fot. AD)

Oleśno, wieś licząca zaledwie 270 mieszkańców zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie pn. „Wieś z inicjatywą”. Komisja wysoko oceniła wkład lokalnej społeczności w uporządkowanie kompleksu parkowego, a także przygotowanie terenu wokół stawu na miejsce wypoczynku i rekreacji. – Serca u nas gorące, a ręce chętne do pracy – tak mieszkańcy przyjęli wiadomość o wygranej.

Starosta Elbląski organizuje konkurs dla wsi z pomysłami od kilku lat. Początkowo konkurs nosił nazwę „Najatrakcyjniejsza wieś turystyczna powiatu elbląskiego”. Od dwóch lat małe społeczności walczą o tytuł „Wsi z inicjatywą”.
       - Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu przeszły nasze najśmielsze oczekiwania – przyznaje Ryszard Zagalski, przewodniczący Rady Powiatu Elbląskiego. – Zgłosiło się 14 wsi, czyli o dwie więcej niż w roku ubiegłym. Konkurs ma na celu wyłonienie i promocję najbardziej aktywnych wsi, które dzięki własnej, społecznej aktywności poprawiły jakość życia swoich mieszkańców.
       Projekty zgłoszone do konkursu pokazują, że mieszkańcy wsi są silnie związani ze swoją małą Ojczyzną. Chcą, by żyło się im lepiej, przyjemniej i w serdecznej atmosferze. Chętnie zatem budują wiaty, w których później mogą wspólnie piknikować, ogródki dla dzieci, organizują przeglądy teatrzyków, warsztaty m.in. historyczne, komputerowe, dbają o zabytki, promują potrawy regionalne. Pomysłów nie brakuje, rąk do ich realizacji również.
      
       I
       Komisja powołana przez Zarząd Powiatu w Elblągu zdecydowała, że pierwsza nagroda w wysokości 7 tysięcy złotych trafi do Oleśna w gminie Gronowo Elbląskie. Z uznaniem spotkała się inicjatywa rewitalizacji zabytkowej, przydrożnej kapliczki z 1830 r., uporządkowanie kompleksu parkowego, łącznie z przygotowaniem małej infrastruktury na organizację spotkań integracyjnych, adaptacja terenu wokół stawu na miejsce wypoczynku i rekreacji z budową wiaty. Mieszkańcy Oleśna zorganizowali też zbiórkę odpadów plastikowych, które wymienili na drzewka i krzewy, które nasadzili na terenie wsi.
       - Jestem ogromnie szczęśliwa i zaskoczona tą nagrodą – przyznała Marlena Szwemińska, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi „Oleśno - wieś z pomysłem”. – Nasze stowarzyszenie działa dopiero od lutego ubiegłego roku, a inicjatyw było tak wiele, że kiedy składaliśmy wniosek do konkursu wszyscy się dziwili, ile można zrobić w tak małej miejscowości. Oleśno liczy bowiem zaledwie 270 mieszkańców! Ale serca mamy gorące i ręce chętne do pracy – podkreśla pani prezes.
       - To dopiero jest początek – zapowiada Marlena Szwemińska. - Plany mamy dalekosiężne, łącznie z wybudowaniem nowej świetlicy, a może nawet założeniem społecznego gospodarstwa, które dałoby możliwość dorabiania ludziom, którzy do tej pory nie znaleźli pracy.
       Na co Oleśno przeznaczy nagrodę?
       - Dziś mamy ogólne spotkanie i podejmie jakieś wspólne ustalenia – mówi prezes Stowarzyszenia „Oleśno-wieś z pomysłem”.
      
       II
       Druga nagroda w wysokości 5 tysięcy złotych trafiła do wsi Łęcze w gminie Tolkmicko. Komisja doceniła: budowę wiaty w centrum wsi z przeznaczeniem na miejsce spotkań i organizację imprez dla mieszkańców, założenie oświetlenia zewnętrznego kościoła – iluminacji prezentującej nocą walory zabytkowe obiektu, współdziałania przy budowie drogi prowadzącej na cmentarz oraz organizację cyklu imprez i spotkań dla mieszkańców.
       W Łęczu od 2008 r. działa Stowarzyszenie „Łęcze – wieś z perspektywą”. Aktywnie działa w nim 20 osób, ale do realizacji pomysłów angażuje się znacznie więcej mieszkańców.
      

 


       - Ta nagroda jest dla wszystkich mieszkańców Łęcza za całokształt aktywnej działalności w 2012 r. – mówią członkowie Stowarzyszenia. - Dzięki ich zaangażowaniu, pracy, poświęceniu czasu wolnego dla dobra wspólnego możemy myśleć jak "Wieś z perspektywą". Najbardziej cenimy sobie dobrą, konstruktywną współpracę pomiędzy mieszkańcami i wszystkimi instytucjami działającymi na terenie wsi: Radą Sołecką, Szkołą Podstawową (od wtorku im. Morskiej Straży Granicznej), OSP Łęcze, miejscową parafią i Stowarzyszeniem – podkreślają.
       Wspólne zaangażowanie mieszkańców Łęcza na rzecz swojej wsi zostało już wcześniej zauważone i docenione podczas jednej z edycji konkursu „Najatrakcyjniejsza wieś turystyczna powiatu elbląskiego”. Mieszkańcy nie ustają w atrakcyjnych działaniach, o czym będzie można przekonać się już w najbliższą sobotę (30 czerwca) podczas imprezy pn. "Czerwcowe harce".
      
       III
       Trzecia nagroda w wysokości 3 tysięcy złotych została przyznana wsi Rydzówka w gminie Pasłęk. Brawa należą się mieszkańcom m.in. za utworzenie ogródka soleckiego i budowę wiaty oraz organizację cyklu spotkań wiejskich.
       Komisja konkursowa przyznała również wyróżnienia. Po tysiąc złotych otrzymały: Bielica (gmina Godkowo), Kamionek Wielki (gmina Tolkmicko), Pogrodzie (gmina Tolkmicko), Weklice (gmina Elbląg).
       Podczas dzisiejszej (28 czerwca) sesji Rady Powiatu została wręczona także specjalna nagroda – statuetka „Lider inicjatyw lokalnych powiatu elbląskiego”. Trafiła do wsi Aniołowo.
       - To wieś fantastycznie zagospodarowana i zadbana, która może być stawiana za wzór w pozyskiwaniu środków na realizację kolejnych pomysłów, a także Konaty zagraniczne – podkreślał przewodniczący Ryszard Zagalski.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Był kto ostatnio w Aniołowie? Na wiatach? Ja wczoraj. .. Aż żal się zrobiło, że ta wieś kiedyś była tak piękna. Teraz to samo szkło, pety, śmieci. ..
 • Pani Marlenko! Jest Pani wspaniała :D Oby więcej takich osób :DF
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kkaarroolliinnkkaa(2012-06-28)
 • Pani Marlenko! Jest Pani wspaniała! Oby więcej takich osób :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kkaarroolliinnkkaa(2012-06-28)
 • W Aniołowie to sami pijacy i dzi*** mieszkają. Jest dużo ciekawszych miejsc niż tam jechać na wiatę. Też mi atrakcja. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pan z okolicy(2012-06-28)
 • a co to za Koleś, który śpi za stołem???
 • Gratulacje dla Oleśna !!1 Ale co do ŁĘCZA ' Druga nagroda w wysokości 5 tysięcy złotych trafiła do wsi Łęcze w gminie Tolkmicko. Komisja doceniła:, założenie oświetlenia zewnętrznego kościoła – iluminacji prezentującej nocą walory zabytkowe obiektu, współdziałania przy budowie drogi prowadzącej na cmentarz ". W Łęczu od 2008 r. działa Stowarzyszenie „ Łęcze – wieś z perspektywą” . Aktywnie działa w nim 20 osób, ale do realizacji pomysłów angażuje się znacznie więcej mieszkańców. " - zwolenników księdza proboszcza ? Bo chyba ktoś tu wykorzystuje wiernych do swoich celów. Za mało ze składek za Sakramenty Św. ??? Nie ładnie. A z nagrody to ile na Kościół ???
 • Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych! Każdy kto przyłożył rękę, ma teraz prawo do satysfakcji.
 • Świętojańska noc kupały jest świetnym pomysłem na propagowanie naszej słowiańskiej tradycji. Gratulacje. Polecam szczególnie dla osób, które śmieszy mapowanie komercyjnego Walentego, dla niezorientowanych to jest święto zakochanych. P. S Za rok przyjedziemy z Elbląga chyba autokarem i o jakimś programie artystycznym pomyślimy. Jarecka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Niedoszła MISS Jarosława(2012-06-28)
 • Pani Mariolu wielkie GRATULACJE
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Filipinka(2012-06-29)
 • Serdeczne gratulacje Pani Marleno. Życzę wytrwałości i kolejnych sukcesów :). RW
 • Oleśno, a też wysokobudżetowego filmowca.
 • Bo Marlenka to kobieta z piękną duszą:-). Gratulacje i dużo siły do zmieniania świata. Ania:-)
Reklama