UWAGA!

Śladami legendarnego Truso

 Elbląg, Marek Jagodziński (z prawej) opowiada w muzeum o codziennym życiu wikingów
Marek Jagodziński (z prawej) opowiada w muzeum o codziennym życiu wikingów (fot. Anna Dembińska)

Czym było i gdzie dokładnie leżało Truso, powinien wiedzieć każdy elblążanin. Podczas konferencji, która dzisiaj rozpoczęła się w Ratuszu Staromiejskim, europejscy naukowcy dzielą się wynikami badań śladów tej wikińskiej osady portowej oraz okresu wikińskiego w całym basenie Morza Bałtyckiego.

Istniejący od końca VIII do początku XI wieku port bałtycki Truso został odkryty 34 lata temu przez elbląskiego archeologa dr Marka Jagodzińskiego. Pozostałości po tej wikińskiej osadzie znaleziono na wschodnim brzegu jeziora Druzno, na wysokości wsi Janów Pomorski, kilka kilometrów na południe od Elbląga. Dziś naukowcy z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz czołowi europejscy badacze okresu wikińskiego spotkali się w Ratuszu Staromiejskim, by zaprezentować najnowsze wyniki swoich badań.
       - Konferencyjny temat „Wikińska globalizacja - Truso z perspektywy nadbałtyckich ośrodków handlowych” ma po pierwsze zaprezentować wyniki badań muzeum odnośnie Truso, po drugie skonfrontować je z wynikami nad okresem wikińskim prowadzonymi w całym basenie Morza Bałtyckiego, zarówno na terenie Danii, Niemiec, Szwecji, Norwegii jak i Rosji – mówi odkrywca Truso dr Marek Jagodziński. - Program konferencyjny jest bardzo bogaty i wnosi bardzo dużo do poznania okresu wikińskiego.
       Czy istnieje więc szansa na odtworzenie części wikińskiej osady dla celów turystycznych i edukacyjnych? - Są takie plany, ale nie stanie się to tak szybko – mówi elbląski archeolog. - Staramy się pozyskać środki, współpracujemy z gminą Elbląg, z samorządem miasta Elbląga, bo jest także tym zainteresowany, jednak na razie kwestia odtworzenia Truso jest na etapie projektów.
       Podczas konferencji dr Jagodziński podsumował 34-letni okres badań nad zajmującą 20 ha powierzchni osadą Truso, która była podzielona na część portową, centralną i obrzeża. Przedstawił rezultaty wieloletnich badań geologicznych na tych terenach oraz rezultaty wykopalisk: znalezione przedmioty codziennego użytku tamtejszej epoki jak noże czy naczynia szklane i gliniane. Naukowej konferencji towarzyszy wystawa "Truso-legenda Bałtyku" prezentująca życie codzienne wikingów oraz pozwalająca na odbycie wirtualnego spaceru po osadzie Truso.
mg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama