UWAGA!

Ślub w parku - czemu nie, ale w balonie to już przesada

 Elbląg, Ślub w parku lub w ogrodzie - przed narzeczonymi otwierają się nowe możliwości
Ślub w parku lub w ogrodzie - przed narzeczonymi otwierają się nowe możliwości (fot. WS)

Sakramentalne "tak" wypowiedziane w parku lub w ogrodzie - tak, ale już w balonie, pod wodą czy podczas skoku ze spadochronem - zdecydowanie nie. Nowe przepisy, które mają obowiązywać od marca 2015 r., dopuszczają bowiem zawarcie związku małżeńskiego w plenerze, ale musi być to miejsce godne i bezpieczne.

Według nowej ustawy ślub będzie można wziąć już nie tylko w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale również w innym, wybranym przez siebie miejscu. Za dodatkową opłatą w wysokości tysiąca złotych. Nowe przepisy miały zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r., ale jednak nastąpi to od 1 marca - z okresem przejściowym do 31 sierpnia. Ale...
       - Nie mamy przepisów wykonawczych więc trudno mi w tej chwili powiedzieć, jak "nowe" będzie wyglądało w praktyce - mówi Anna Szocik, kierownik USC w Elblągu. - Jest wiele znaków zapytania. Jest zapis ogólny, który wskazuje, że miejsce zawarcia związku małżeńskiego musi być bezpieczne. Z tego wynika, że balon już nie wchodzi w rachubę - zauważa. - Kierownik USC będzie musiał na dzień lub dwa przed ceremonią takie miejsce sprawdzić. Musimy mieć jednak konkretne przepisy wykonawcze.
       Jak przyznaje Anna Szocik, kilka osób już pytało o możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza salą ślubów. To odległe terminy - w maju i czerwcu, ale czy do tego czasu dostaniemy odpowiednie wytyczne - zastanawia się szefowa elbląskiego USC.
       Dotychczas też zdarzały się śluby poza urzędem: w szpitalu, w zakładzie karnym, w domu (ze względu na stan zdrowia małżonków). W 2014 r. w Elblągu w ten sposób zawarto 3 związki.
      
A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama