UWAGA!

Smaczne świętowanie na koniec wakacji

 
Elbląg, Chleb będzie głównym przysmakiem miejskiego świętowania
Chleb będzie głównym przysmakiem miejskiego świętowania (fot. AD, arch. portel)

Smaczne, bo z grochówką i żurkiem, z pajdą chleba ze smalcem, ze swojskimi wędlinami i pachnącymi sękaczami. W ostatni wakacyjny weekend (31 sierpnia – 2 września) odbędzie się XIII Elbląskie Święto Chleba.

Ta sztandarowa elbląska impreza cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Na Starym Mieście odbywają się koncerty, wystawy, występy zespołów folklorystycznych, ale i rockowych, a na jarmarku można kupić chleb i coś do chleba. Tak będzie również i w tym roku.
       - Mamy potwierdzenie od 160 wystawców, którzy przywiozą ze sobą wypieki z różnych zakątków kraju i nie tylko, rękodzieło i wiele innych produktów – zapowiada prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Na starówce odbywać się będą prezentacje artystyczne, inscenizacje historyczne, a na rzece wyścig smoczych łodzi. Świętować z nami będą nasi przyjaciele z miast partnerskich z Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec. Po raz pierwszy kulinarnie podniebienia rozpieszczać będą członkowie Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni – kontynuuje prezydent. - Zapraszamy mieszkańców na wspólne gotowanie żurku i grochówki. Po raz pierwszy również Elbląskie Święto Chleba będzie organizowane przy udziale Narodowego Funduszu Zdrowia – mówi Witold Wróblewski. - Na Starym Mieście obecny będzie mammobus.
       - Do badania się zachęcamy kobiety w wieku 50-69 lat, które od dwóch lat nie badały piersi – uzupełnia Aleksandra Kuczko z Warmińsko-Mazurskiego oddziału NFZ. - Ze statystyk wynika, że przebadać powinno się ok. 9 tys. pań.
       Na XIII Elbląskie Święto Chleba miasto wyda ok. 250 tys. zł (w ub. r. było to 280 tys. zł), z czego ponad 10 tys. zł to dofinansowanie z samorządu województwa, reszta to wkład własny i środki sponsorskie.
       I cóż za te pieniądze otrzymamy?
       - Otwarcie Święta Chleba nastąpi w piątek (31 sierpnia) o godz. 17 – zapowiada Barbara Szyłak z Departamentu Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Na scenie, tradycyjnie już, zaprezentują się dzieci i młodzież elbląskich szkół i przedszkoli. Odbędzie się również prezentacja drużyny KS Start Elbląg oraz koncerty – rockowego zespołu z Kaliningradu Rel!fe Bandoraz formacji Las Melinas.
       - W sobotę (1 września) na Starym Rynku stanie mammobus, będzie też mobilny punkt oddawania krwi, a na rzece wyścig smoczych łodzi – kontynuuje Barbara Szyłak. - O godz. 11 przed Ratuszem Staromiejskim kucharze przygotują grochówkę, a o godz. 14 zaproszą mieszkańców na wspólną degustację. W programie są również występy zespołów ludowych z miast partnerskich,a w Galerii EL – potańcówka , również na ludowo. Zapraszamy także na koncerty zespołów Planogram i Vespa, a po zmroku na paradę świateł, czyli przejście z lampionami ulicami Starego Miasta.
       - Niedziela (2 września) to również gotowanie – tym razem będzie to żurek z kiełbasą – i degustacja [godz. 11 i 14 – red.] - urzędniczka idzie dalej. - Wystąpi znany i lubiany w Elblągu Zespół Pieśni i Tańca Malbork oraz „Szalone Małolaty i Szwagry. O godz. 16 na scenie zaprezentuje się drużyna Meble Wójcik. Gwiazdą wieczoru będzie Krzesimir Dębski i Kamil Radzimowski Artyści zabiorą słuchaczy w „Egzotyczną podróż”.
      
       Program XIII Elbląskiego Święto Chleba
       PIĄTEK – 31 sierpnia

       10:00 – 22:00 Jarmark produktów regionalnych - wypieki, produkty żywnościowe oraz rękodzieło i sztuka ludowa - Stare Miasto
       10:00 – 22:00 Wesołe miasteczko - Wyspa Spichrzów
       15:00 Historia Muzyką Pisana - warsztaty muzyczne, nauka śpiewu, rytmiki i  muzyki ludowej - Ratusz Staromiejski
       17:00 Uroczyste otwarcie Elbląskiego Święta Chleba – plac przy katedrze
       17:00 – 20:00 Strefa programowania i robotów – plac przy katedrze
       17:15 Młode talenty - występy przedszkolaków i uczniów elbląskich szkół - scena przy katedrze
       18:30 Prezentacja Klubu Sportowego EKS Start Elbląg - scena przy katedrze
       19:15 Koncert zespołu Rel!fe Band - scena przy katedrze
       20:30 Koncert zespołu Las Melinas - scena przy katedrze
      
       SOBOTA - 1 września

       8:00 – 14:00 Krwiobus – możliwość oddania krwi – ul. Stary Rynek
       9:00 – 22:00 Jarmark produktów regionalnych - wypieki, produkty żywnościowe oraz rękodzieło i sztuka ludowa - Stare Miasto
       9:00 – 22:00 Obóz rycerski - Bulwar Zygmunta Augusta
       9:00 – 22:00 Wesołe miasteczko - Wyspa Spichrzów
       10:00 – 14:00 Historia Muzyką Pisana - warsztaty muzyczne, nauka śpiewu, rytmiki i muzyki ludowej - Ratusz Staromiejski
       10:00 – 17:00 Mammobus – bezpłatne badania mammograficzne – ul. Stary Rynek
      
       10:30 – 16:00 V Wyścigi Smoczych Łodzi - rzeka Elbląg
       11:00 Wspólne gotowanie z Elbląskim Klubem Szefów Kuchni –
       ul. Stary Rynek, przed Ratuszem Staromiejskim
       12:00 – 20:00 Strefa programowania i robotów – plac przy katedrze
       12:00 – 20:00 Animacje dla dzieci – plac przy Katedrze
       12:00 – 15:00 Kulturowóz – warsztaty twórcze - „Dom Sąsiedzki” ul. Warszawska 55
       13:00 - 18:00 Występy zespołów z miast partnerskich Elbląga - scena przy katedrze
       13:00 – 17:00 Tańcograjka, warsztaty muzyczno-tanecznych dla dzieci – plac przy katedrze
       15:00 Ślimaka Kulinarna Podróż – prezentacja gotowania tradycyjnych potraw ze ślimaków wraz z degustacją – ul. Stary Rynek przed Ratuszem Staromiejskim
       15:00 – 19:00 Warsztaty muzyczne – Ratusz Staromiejski
       18:00 – 21:00 Potańcówka z Wodzirejem - CS Galeria EL
       19:00 Koncert zespołu Planogram - scena przy katedrze
       20:15 Koncert zespołu VESPA - scena przy katedrze
       21:15 Kulturowóz cz. II – parada świateł – Stare Miasto
      
       NIEDZIELA – 2 września

       9:00 – 20:00 Jarmark produktów regionalnych - wypieki, produkty żywnościowe oraz rękodzieło i sztuka ludowa - Stare Miasto
       9:00 – 20:00 Obóz rycerski - Bulwar Zygmunta Augusta
       9:00 – 20:00 Wesołe miasteczko - Wyspa spichrzów
       10:00 – 17:00 Mammobus – bezpłatne badania mammograficzne – ul. Stary Rynek
       11:00 Wspólne gotowanie z Elbląskim Klubem Szefów Kuchni – ul. Stary Rynek
       12:00 – 20:00 Strefa programowania i robotów – plac przy katedrze
       12:00 – 20:00 Animacje dla dzieci – plac przy Katedrze
       12:30 Występy zespołów: Pieśni i Tańca Malbork, Szalone Małolaty, Szwagry – scena przy katedrze
       15:40 Prezentacja Klubu Sportowego Meble Wójcik Elbląg- scena przy katedrze
       16:30 Koncert zespołu Beltaine & Glendalough - scena przy katedrze
       20:00 Egzotyczna podróż – koncert Krzesimir Dębski i Kamil Radzimowski Band z egzotyczną grupą taneczną - scena przy katedrze
      
      
       Program Elbląskiego Święta Chleba

      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brawo prezydenci i urzędnicy. Brawo, że organizuje taka imprezę.
 • Chleb leżący kilka dni, kiełbasy w słońcu spędzające zapewne noc w nagrzanym samochodzie. A to co nie sprzeda się na jednym jarmarku pojedzie na drugi, a który w Elblągu ?
 • Porównanie stosunku jakości sprzedawanego jedzenia na tych jarmarkach do cen powoduje, że omijam cwaniaków którzy wyspecjalizowali się w robieniu łatwej kasy
 • Ceny na tym jarmarku to jest kryminał. Przesada straszna, tak samo jak 'rybka' na Mierzei. Ktoś powinien się tym zająć, bo nigdzie na świecie tak nie zdzierają.
 • Ci z ratusza to myślą że my mieszkańcy to ciemny lud i będziemy klaskać uszami z radości na widok straganów i tandety, ale jak sie jest odizolowany od problemów elblążan , żyjąc w swoim bizancjum układów , to my wam na jesień też podziękujemy za doprowadzenie miasta na skraj degradacji ekonomicznej , społecznej.
 • @Wikary. - Święto chleba było za słoniny, było za Nowaczyka, było za Wolfa jest i za Wróblewskiego. Rozumiem, że każdemu z poprzedników dziękowałeś w ten sposób? Co ma piernik do wiatraka? Co ma cykliczna impreza, która jest świetną atrakcją turystyczną - bo przyjeżdżają już nie tylko elblążanie, do sytuacji i problemów elblążan? Piszesz żeby pisać i próbujesz zabłysnąć takimi bzdurami?
 • Znowu nic ciekawego????
 • urzędasy chwała za święto chleba ale szkoda że DNI NASZEGO MIAST ELBLĄGA SĄ SMUTNE tylko muzyka a brakuje straganów z przysmakami może w 2019 roku będą proszę to przemyśleć byłam w MALBORKU na oblężeniu tego wspanialego miasteczka tam jest wspaniale do zobaczenia na DNIACH ELBLĄGA NA WESOŁO MIESZKANKA ELBLĄGA.
 • No nie same marudy. Czy naprawdę nic was już nie zadowoli. ? Wciąż te same teksty, że za drogo, że nie tak, że nie ci itd. No nie przepraszam jest jeden nowy, chyba inspektor sanitarny bo bardzo się przejął sposobem przechowywania i eksponowania produktów. Normalni elblążanie do zobaczenia na imprezie, aby pogoda i zdrowie dopisały.
 • Zozumcie wreszcie w tym UM takie imprezy organizuje się w wakacje latem. Turyści przyjadą i powrócą co roku. A po wakacjach to wypchajcie się. To prawda ceny bajońskie za zlezałe artykuły.
 • a olsztyn czego tu szuka krew to niech oddają w olsztynie dla olsztyna.
 • Czy jak zawsze aspekty techniczne oraz rozrywkowe bądź także organizacyjne zostały oddane grupie czarodziej ?przeciez e egu mamy sporo urzędników w departamentach czemu oni nie mogą tego zorganizować
Reklama