UWAGA!

Śmiecimy coraz więcej, a to kosztuje

 
Elbląg, Miasto planuje podwyżki za wywóz odpadów
Miasto planuje podwyżki za wywóz odpadów (fot. arch. AD)

Opłaty za wodę oraz za odprowadzanie ścieków nie pójdą w górę, taryfa za ciepło być może nawet spadnie, ale za to więcej zapłacimy za wywóz odpadów. Nad "śmieciowym problemem" będą dyskutować podczas jutrzejszej (27 października) sesji elbląscy radni.

Na początek dobra wiadomość - cena wody utrzyma się na dotychczasowym poziomie. Podobnie opłata za odprowadzanie ścieków.
       - Taki stan możemy utrzymać ponieważ Sejm nie wprowadził opłaty środowiskowej - mówił podczas dzisiejszego (26 października) spotkania z dziennikarzami Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Jeśli sytuacja się zmieni to podwyżki będą (33-procentowe).
       Zimą będziemy trzymać się ciepło i tanio.
       - Złożyliśmy wniosek o zmniejszenie o 0,43 proc. taryfy ciepła dostarczanego przez EPEC, wniosek jest procedowany przez Urząd Regulacji Energetyki - raportował prezydent Wróblewski. - Co z Energa Kogeneracja jeszcze nie wiadomo.
       Więcej zapłacimy za wywóz odpadów.
       - W ostatnich miesiącach ilość odpadów lawinowo wzrosła, w dużej mierze z powodu 500 plus, po prostu wzrosła konsumpcja - wyjaśniał wiceprezydent miasta Janusz Nowak. - Miasto za wywóz odpadów płaci coraz więcej (to koszt odbioru odpadów, ich zagospodarowania, a także mycia i dezynfekcji pojemników) więc i mieszkańcy nie unikną podwyżek.
       Aby wyrównać deficyt, który w tym roku sięgnie 1,5 mln zł, planowane są podwyżki od 1 grudnia, które w kolejnych latach mają go pokryć. I tak przykładowo 3-osobowa rodzina segregująca odpady miesięcznie będzie płacić za ich wywóz 30 zł (teraz  24 zł), zaś ta, która odpadów nie segreguje - 55,50 zł (teraz 42 zł). Przedsiębiorca za 120 l pojemnik odpadów segregowanych zapłaci 32,52 zł/miesięcznie (teraz 26 zł), zaś niesegregowanych 47,52 zł (teraz 38 zł).
       Wprowadzenie podwyżek zależy jednak od radnych, którzy nad tym projektem będą głosować podczas jutrzejszej (27 października) sesji.
       - Nawet po podwyżkach nasze ceny z odpady i tak pozostaną niższe niż np. w Olsztynie czy w Bydgoszczy - przekonywał wiceprezydent Nowak.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Logika godna mistrza, z racji iz niektórzy dostają "500 plus", dowalmy wszystkim podwyżkę za śmieci. Nie istotne jest tutaj że Elbląg (nie tylko ja tak uważam) nie jest jakoś rozwinięty gospodarczo, traktowany jest przez wszystkich dotąd rządzących jako swoiste eldorado. Czy jest ktoś w stanie mi wytłumaczyć czemu mamy jedne z droższych mediów w Polsce. Kuriozalne jest też podejście Prezydenta. .. .za wodę i ścieki podwyżek nie będzie, ale jak będą to "33%". Ja się pytam ile??. Należałoby tutaj nadmienić dobrą wolę prezydenta o złożonym wniosku o obniżenie najdroższej opłaty za ciepło o 0.34%. To jest chyba jakiś żart, bo do 1 kwietnia jeszcze daleko, chociaż nic mnie nie zdziwi.
 • Proponuję aby Ci którzy otrzymują 500 plus niech płacą więcej za śmieci dlaczego ma to dotyczyć wszystkich, są rodziny, które nie mają 500 plus.
 • Nie jest winą obecnego prezydenta, że Jego poprzednik chcąc zyskać uznanie o 24% obniżył opłate za wywoz śmieci Tym posunieciem doprowadził do bankructwa MPO, wyborów nie wygrał. Oby podobnie nie było z posunięciami rządu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  5
  babunia(2016-10-26)
 • Czyim prezydentem jest pan Wróblewski - firm od odpadów, czy mieszkańców? Najłatwiej to obciążyć Elblążan, a pan Nowak to od czego tam jest?
 • Ja w sztuttowie place za dwa worki miesięcznie posortowanych śmieci 50zł!!!!!
 • Masakra. .. ..
 • Dlaczego nie ma opłaty jednej za zajmowanie sie czystością w regionie miasta? Tylko ceny od jakiegoś kontenera i takie same dla całego miasta? Tylko tym sie ci ludzie zajmują? Podjechaniem zabraniem i fajrant? Bzdury jakieś. Mieszkańcy maja płacić i tyle. Nie wiedza za co właściwie, komu i nie mając wpływu na ich prace. Miasto pewnie stawia na jednego nieśmiertelnego i najlepszego dostawce utylizacji śmieci jakim jest MPO. Wymyślają sobie stawki z sufitu, mandatują, a nadwyżka leci na latanie dziury w budżecie miasta i premie dla prezesa. Kiedy ten PRL sie skończy. Każda spółdzielnia powinna indywidualnie podchodzić do śmieci i reagować na potrzebę regionu. Mieć własnego dostawce usług i opłatę.
 • pewnie wina tych co otrzymują 500+, więcej kupują więcej śmiecą ! wczoraj był tu podobny artykuł
 • kolejny idota, moher cię uciska !!!
 • @500+ - Nie moher tylko mycka!!!
 • Przemysl smieciowy to pralnia brudnych pieniędzy
 • Biorą ponad 300 zł za tonę śmieci, ok. połowy tego, co kosztuje węgiel.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  producentśmieci(2016-10-26)
Reklama