UWAGA!

Śmieci ci u nas dostatek

 
Elbląg, Śmieci ci u nas dostatek
(fot. AD, archiwum portEl.pl)

Rośnie ilość wyrzucanych przez elblążan śmieci, szczególnie w ostatnich miesiącach. Najbardziej – wielkogabarytowych – między innymi mebli, łóżek czy dywanów. Czy to jest jeden z efektów programu 500 plus?

Na dzisiejszym posiedzeniu komisji gospodarki miasta urzędnicy przedstawili dane na temat ilości odpadów komunalnych wywożonych od elblążan w ostatnich dwóch latach. W 2014 było ich prawie 30 tysięcy ton rocznie, w tym roku jest są to już prawie 35 tysięcy ton, czyli więcej o ponad 16 procent. Najbardziej wzrosła ilość odpadów zielonych (rok do roku o 49 procent) i odpadów wielkogabarytowych takich jak meble, łóżka czy dywany (wzrost aż o 77 procent). - Ta tendencja nasiliła się znacznie w ostatnich miesiącach. Przypuszczamy, że może być efektem działania programu 500 plus. Dochody mieszkańców wzrosły, więc wiele osób wymienia sprzęty – mówiła podczas posiedzenia komisji gospodarki miasta jedna z urzędniczek ratusza, odpowiedzialna za gospodarkę odpadami.
       Większa ilość śmieci oznacza większe wydatki związane z ich wywozem. W 2016 roku miasto ma wydać na ten cel 15,1 miliona złotych, to o ponad dwa miliony więcej niż dwa lata temu. - System opłat za wywóz odpadów zgodnie z ustawą ma się samofinansować. A to oznacza, że obecny poziom opłat od mieszkańców nie pokryje kosztów. W tym roku zabraknie 1,5 miliona złotych – mówiła Rozalia Grynis, zastępca skarbnika miasta.
       Jak już informowaliśmy, ratusz chce wprowadzić podwyżki opłat za wywóz odpadów i to w niektórych przypadkach aż o 25 procent. Uchwałę w tej sprawie radni mają głosować na czwartkowej sesji Rady Miejskiej. Zgodnie z projektem osoba segregująca odpady będzie płaciła miesięcznie 10 zł zamiast dotychczasowych 8 zł, a niesegregująca 17,50 zł (zamiast 14 zł). W przypadku czteroosobowej rodziny segregującej odpady opłata wyniesie 40 zł zamiast 32 zł.
       Podwyżki miałby wejść w życie już 1 grudnia, ale prawdopodobnie zostaną odroczone o miesiąc. Taki wniosek zgłosił dzisiaj przewodniczący komisji gospodarki miasta Janusz Hajdukowski z PiS twierdząc, że zarządcy nieruchomości nie zdążą powiadomić właścicieli mieszkań o podwyżkach.
       Jakie będą losy uchwały przekonamy się w czwartek podczas sesji. Warto przypomnieć, że w 2014 roku, za czasów prezydentury Jerzego Wilka, Rada Miejska zmniejszyła opłaty za wywóz odpadów z 10,50 zł na 8 zł dla osób segregujących i z 14,50 zł na 14 zł dla niesegregujących. To zmniejszyło dochody miasta z tego tytułu o około miliona złotych.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To efekt podpisywania umowy ze słabą firmą sprzątającą, która nie potrafi sobie poradzić nawet ze zwykłymi papierkami i reklamówkami, które turlają się po mieście miesiącami. Nie wie co to sortowanie, regularne opróżnianie koszy i zamiatanie ulic. Ta ekipa która sprząta Elbląg to niestety ciągle jeszcze efekt PRL.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  3
  sdgfgfsd(2016-10-25)
 • Zorganizujcie wystawki, dzięki temu jak dawniej dużo takich niepotrzebnych wielkogabarytowych śmieci (przeważnie były to meble, dywany, ubrania itd. )większość zabiorą ludzie, którzy jeździli i zbierali na tych wystawkach rzeczy, które im się przydadzą
 • Co za chore porownanie trzeba nieźle mieć zjechaną psychikę albo żal d..e ściska bo innego wytłumaczenia na takie porownanie niema .Jeżeli polska ma standardy europejskie wreszcie co do socjalu ,to zaraz wielkie halo się podnosi o 500+ !!!!
 • Niech płacą ci co dostają 500 skoro stać ich na nowe meble
 • co to jest "wspólnota śmietnikowa"?
 • A ja chcę segregować śmieci, ale mój zarządca nie podstawia śmietników odpowiednich do segregacji - co wtedy?
 • Jakim kretynem trzeba być żeby za wszystko co złe i niewygodne obarczać 500+ ? Pijaki 500+. patologia 500+, zakup samochodu czy telewizora 500+, teraz śmieci 500++ itp. To wszystko to zazdrość i wściekłość że ktoś dostał a inny nie. Typowe polaczki z jadem wyssanym z mlekiem matki. A weź koło i je. , b. , nij się w czoło de... jeden z drugim. Na zachodzie socjal na dzieci jest 10 razy większy i tam problemu i ujadanie z pianą na pysku nie ma.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  5
  Obiektywny.Bez,500+(2016-10-26)
 • Powieś się.
 • "osoba segregująca odpady będzie płaciła miesięcznie 10 zł" - "W przypadku trzyosobowej rodziny segregującej odpady opłata wyniesie 40 zł" - dziwny rachunek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  zdziwionyjarek(2016-10-26)
 • Ludzie wymieniają meble bo ta sąsiadka cholera ma lepsze. To ja jej pokarzę :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  5
  postawsię(2016-10-26)
 • Spokojnie, jak znowu wygramy każemy wszystkim co pobierają 500+ oddać kasę co do złotówki !!! Przy następnym wyborach wygramy z PIS
 • Pamiętaj frajerze co krytykujesz 500+!Jeśli ludzie kupują to może akurat ty masz pracę bo jest zbyt!
Reklama