UWAGA!

Śmiertelnie groźny tlenek węgla

Elbląg, Śmiertelnie groźny tlenek węgla

Do komory hiperbarycznej gdyńskiego szpitala trafiła 11-letnia dziewczynka z Elbląga, która zaraz po Świętach Bożego Narodzenia zatruła się tlenkiem węgla wydobywającym się z piecyka gazowego w łazience. Jest to już drugi przypadek zatrucia czadem w ostatnim czasie na terenie Elbląga i okolic.

Do zdarzenia doszło 27 grudnia o godzinie 11 w budynku przy ulicy Wojska Polskiego. 11-latka brała kąpiel. Jej matka zauważyła, że dziecko źle się poczuło, a chwilę później straciło przytomność. Rodzina natychmiast przewiozła dziewczynkę do szpitala wojewódzkiego w Elblągu. Tam lekarz zadecydował, aby trafiła do komory hiperbarycznej szpitala w Gdyni. Teraz jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Niemniej jednak policjanci będą sprawdzali czy przewody instalacji kominowej były w należyty sposób przeglądane przez administratora budynku. Podobny przypadek miał miejsce dwa tygodnie wcześniej w podelblaskiej miejscowości Dworki. Tam mogło dojść do tragedii rodzinnej, kiedy to w nocy ulatniał się trujący gaz z nieszczelnych przewodów kominowych.
      
       Policjanci nadal apelują
       Trwa okres grzewczy, a wraz  z nim wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem. W temperaturze pokojowej czad jest to bezbarwny i bezwonny gaz, nieweryfikowalny przez zmysły człowieka. Ma bardzo silne własności toksyczne.
       W związku z ciężarem właściwym, zbliżonym do ciężaru właściwego powietrza, tlenek węgla może występować w całej kubaturze pomieszczenia. Toksyczne działanie to łączenie tlenku węgla trwale z ponad 80 proc. hemoglobiny, co sprawia, że tylko niewielka ilość hemoglobiny może połączyć się z tlenem. Ilość ta jest jednak niewystarczająca dla ludzkiego organizmu. Nadmiar karboksyhemoglobiny powoduje niedotlenienie organizmu.
       Wdychanie nawet niewielkiej ilości czadu może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon. Ważna jest także ekspozycja trującego gazu w czasie.
       Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często, nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.
       Tlenek węgla powstaje najczęściej w wyniku niepełnego spalania. Przyczyną tego może być:
       - niewystarczająca drożność instalacji tj. trzonów kominowych odprowadzających spaliny - w końcowym efekcie mogąca prowadzić do pożarów sadzy w przewodach kominowych,
       - niesprawność urządzeń grzewczych (piecyków, pieców).
       Kumulacja tlenku węgla w pomieszczeniu następuje ponadto w wyniku niedostatecznej wymiany powietrza, powodowanego często przez niedostateczną lub niesprawną wentylację.
       W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu.
      
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • W ramach nauczki trzeba 100% podwyzki na gaz i wodę !!!!!
 • Czujnik tlenku węgla kosztuje 60-80zł, z czujnikiem dymu 120-140zł. Czy to jest duży koszt zakupu? Dla wielu pewnie to duża kwota. , ale jeśli chodzi o zdrowie, czy życie to są groszowe sprawy. Ile wydajemy na fajki, piwko itp? Warto czy nie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jamess(2012-12-31)
 • do tych mądrych komentarzy. .. zanim napiszesz o podwyżce zorientuj się dokładnie o co chodzi. Tlenek ulatniał się z mieszkania poniżej, gdzie bystry lokator zakleił otwory wentylacyjne.
 • Od kiedy to POLICJANCI APELUJĄ w sprawach związanych z tlenkiem węgla ?
 • do tika. .. a gdzie to wyczytałeś? nauka czytania ze zrozumieniem - szkoła podstawowa. oj chyba się nie przykładałeś/aś.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pienciodlenek wengla(2012-12-31)
 • w tym budynku zapach dymu w mieszkaniach wydobywający się przez kratki wentylacyjne w okresie zimowym to standard, nie pomagają zgłoszenia do administratora, kominiarzy. .. nikt tym się nie interesuje, musi dojść do zatrucia żeby ktoś zareagował (dzięki Bogu że dziecko przeżyło a mogło dojść do tragedii). .Pan administrator budynku zamiast podwyżek niech zajmie się sprawnością budynku, przede wszystkim sprawdzić i zakazać lokatorowi piętro niżej używać pieca, który od lat sprawia kłopoty w postaci zadymienia korytarza, mieszkań i oczywiście środowiska. .. kto wydał zezwolenie na korzystanie tego pieca? 2 lata temu zapaliła się sadza, komin pękał od ognia, a mogło dojść do pożaru. .. Panie administratorze budynku (wspólnota ul. Polna) proszę się zająć tą sprawą, mogą być następni !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lokator(2012-12-31)
 • tik tobie się coś popieprzyło, czytaj ze zrozumieniem i nie pisz bajek.
 • a teraz do lokatora. .. .. skoro pisze że Wojska Polskiego to skundeś wziął te Polną - czytajcie dokładnie. To raz - a dwa kominy są pod stałą kontrolą kominiarzy, a że ludzie grzebią sami w kominach między kontrolami i potem są zatrucia - to inna bajka, ale kto zabroni podłączyć sobie piec gdzie chce - no kto? jak nie wpuści kominiarza do kontroli i udaje greka - spróbuj ty wyegzekwować udostępnienie mieszkania - wszyscy mają to w d. .. pie. Kratki pozatykane, drzwi i okna z uszczelkami gumowymi, piec już nie ma skąd czerpać tlenu do spalania gazu!!!!! Gdyby na kominach można było zamontować urządzenia do wysysania powietrza z mieszkań to by wam szyby w oknach popękały - tak macie uszczelnione mieszkania!!!!! A potem lamenty, płacz bo tragedia. Akiedy ostatni raz był kontrolowany piec gazowy - pewnie od 15 lat wcale. .. .wiszą takie ramoty poprzepalane - wypuszczające tlenek z komory spalania ale o wymianie nie ma mowy. O naprawie - nie ma mowy, o przeglądzie - nie ma mowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  strażak Sam(2012-12-31)
 • skąd ta Polna? tam znajduje siedziba wspólnoty tego budynku - Pan Stybel, który prężnie działa w tej wspólnocie. .. o to wyjaśnienie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lokator(2012-12-31)
 • do strażaka Sam. .mój piec gazowy ma przegląd co roku przed sezonem grzewczym, poza tym nie mam zamiaru wąchać smrodu dymu bo ktoś z parteru ma spieprzony piec i pali w piecu byle czym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lokator(2012-12-31)
 • dalej do lokatora. .. ty weź się naucz pisac o co ci chodzi. Przy Polnej jest siedziba administracji a nie wspólnoty. Piszesz jak połamany weź się skup. Ty masz przeglądy - inni nie robią tego bo twierdzą - po co? A potem jak tragedia to psy wieszają na administracji, kominiarzach i innych. Bylenie oni winni. Kominiarze piszą po przeglądzie protokól i każą zrobić to lub tamto. A kto zrobi??? - NIKT!!!!! Ludzie nawet głupich nawiewników w oknach nie zamontują choć to obowiązek. Mają to wszystko w d. .. ie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  strażak Sam(2012-12-31)
 • do strażaka. .weź sobie wypij flachę i powitaj Nowy Rok. .. każdy piszę co chce, ma takie prawo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lokator(2012-12-31)
Reklama