UWAGA!

Spacerem po Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej

 Elbląg, Spacerem po Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej
fot. J.Zielińska

Obszar Wysoczyzny Elbląskiej od dawna jest wykorzystywany turystycznie. Zróżnicowane ukształtowanie terenu pozwoliło w nim na wytyczenie szlaków pieszych i rowerowych, które prowadzą po najbardziej atrakcyjnych zakątkach Wysoczyzny. Warto z tego skorzystać, zwłaszcza teraz, w dobie pandemii koronawirusa. Zobacz zdjęcia.

- W elbląskiej Bażantarni oznakowane są piesze szlaki turystyczne. Warto tutaj przyjść w sobotę i niedzielę na popołudniowy spacer szlakiem pieszym czerwonym. Dla bardziej wymagających są oznakowane szlaki piesze: niebieski i zielony, a także szlaki nordic walking – mówi Jolanta Zielińska, st. specjalista ds. turystyki i edukacji w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej. - Szlaki są wytyczone w taki sposób, aby ukazać jak najwięcej okolicznych atrakcji przyrodniczych i kulturowych – podkreśla.

Na budownictwo Wysoczyzny Elbląskiej duży wpływ miało sąsiedztwo Żuław Wiślanych. Świadczą o tym zachowane w wielu miejscowościach domy podcieniowe (Łęcze, Elbląg-Próchnik, Pagórki) i zagrody holenderskie. Na terenie Parku zachowało się również wiele podmiejskich dworów, szczególnie w pobliżu Elbląga (Połoniny, Ostrobrzeg, Bogdaniec, Bielany Wielkie, Zajazd i Podgórze).

  Elbląg, Spacerem po Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej
fot. Anna Dembińska

- Najcenniejszym zabytkiem jest zespół pałacowo–folwarczny w Kadynach, stanowiący na początku XX w. własność cesarza niemieckiego Wilhelma II – mówi Jolanta Zielińska. - W skład tego zespołu wchodzi XVII-wieczny pałac, oranżeria, stajnie, zabudowania gospodarcze, rozległy park oraz XVIII-wieczny klasztor oo. franciszkanów. Niegdyś znajdował się tu Cesarski Zakład Majoliki Artystycznej, dzisiaj wyroby te eksponowane są w Muzeum Archeologiczno–Historycznym w Elblągu, a pojedyncze egzemplarze tych artystycznie zdobionych przedmiotów można znaleźć w galeriach i u kolekcjonerów – zaznacza.

Znajdziemy tutaj także słynny, jeden z największych i najstarszych dębów w Polsce, im. Jana Bażyńskiego. Ciekawy zespół zabytków znajduje się również w Tolkmicku: zachował się tu średniowieczny układ miejski, gotycki kościół pw. św. Jakuba Apostoła, fragmenty murów miejskich oraz liczne stare kamienice.

- Aby przybliżyć odwiedzającym najciekawsze miejsca regionu, w parku krajobrazowym utworzono ścieżki dydaktyczne z tablicami informacyjnymi, na których w formie bardzo skróconej opisano atrakcje danego miejsca - mówi Jolanta Zielińska.

Chodzi tu o ścieżki przyrodniczo-historyczne „Bażantarnia” i „Kadyński Las”, a także ścieżki przyrodnicze „Ptasi Raj” i „Kraina Buka”.

- W lutym tego roku ścieżka „Kadyński Las” została oddana po modernizacji. Odnowiono schody prowadzące do klasztoru oo. franciszkanów, postawiono nową, wyższą wieżę, a wzdłuż ścieżki postawiono tablice informacyjne – zaznacza Jolanta Zielińska.

Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej został utworzony w 1985 r. w celu zachowania wartości przyrodniczych, historycznych, kulturowych i krajobrazowych. Powierzchnia Parku wynosi 13.732 ha, a jego otulina (czyli wydzielony obszar ochrony) wynosi 22.948 ha. Warto zaznaczyć, że na jego terenie znajdują się łącznie cztery rezerwaty przyrody. Atrakcyjne położenie parku nad Zalewem Wiślanym stwarza możliwości łączenia turystyki wodnej, pieszej i rowerowej.

- Wysoczyzna Elbląska nie od dziś jest wielką atrakcją dla turystów – mówi Jolanta Zielińska. - Jeszcze w XIX w. zostały powołane do życia liczne towarzystwa turystyczne mające propagować walory krajoznawcze tej pięknej krainy. Dla jej potrzeb zaadaptowano najbardziej atrakcyjne tereny leżące głównie w granicach dzisiejszego Parku. W celu podniesienia atrakcyjności najbardziej charakterystycznym formom terenowym nadawano legendarne i mitologiczne nazwy, urządzano miejsca widokowe, budowano domy noclegowe i zajazdy – wymienia.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach Elbląga? Z pewnością Frombork ze Wzgórzem Katedralnym i pamiątkami po naszym astronomie Koperniku, Kanał Elbląski ze statkami „pływającymi” po trawie oraz Malbork z XIV-wiecznym zamkiem wielkich mistrzów krzyżackich.

Chociaż na niektóre atrakcje przyjdzie nam czekać do złagodzenia obostrzeń związanych z pandemią, korzystanie z dobrodziejstw natury pozostaje w zasięgu wszystkich chętnych. Może warto więc w weekend wybrać się do Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej i innych urokliwych miejsc naszego regionu?

oprac.TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Domy podcieniowe na wysoczyźnie są nie w Kamionku, tylko w Kamienniku Wielkim. Czemu tego rodzaju artykuły muszą zawsze pisać osoby, które zupełnie nie znają się na rzeczy? Pytani, oczywiście, rytoryczne…
 • to trzeba mieć nierówno pod sufitem żeby zniszczyć Bażantarnię w niewyobrażalny sposób a potem ją reklamować.
 • A szlag by to trafil i po co bylo wytyczac te szlaki? Kto to wszystko malowal i wskazal droge? teraz ptasi raj mamy w urzedzie i zasraly nam cale miasto. Tak milosnicy przyrody i turystyki to dzieki Wam permanentnie dewastowane jest to miasto. Teraz nie wiem kiedy te ptactwo odleci, co prawda Kasprzycka podtruwa jak moze ta szrancze, ale czy to pomoze?Ludzie mowia, ze ptaki dlugo nie zyja, moze i tak, ale kurna maja mlode!!!
 • Robi sie akcje typu renowacja w Kadynach czy na punkcie widokowym w Suchaczu (tutaj to już gmina i nadlesnictwo chyba o tym miejscu szybko zapomniały), a zapomina się o szlaku który biegnie aż do Braniewa i dalej, a mam na myśli szlak kopernikowski (czerwony)który powinien zostać na nowo oznakowany, a na niektórych fragmentach przywrócony do swojego normalnego stanu. Byłem na różnych szlakach pieszych i ten jest jednym z najpiekniejszych, tylko że zapomniany, zapuszczony, zniszczonych i od dawna nie znakowany.
 • W Kamienniku Wielkim także są, oczywiście. W Kamionku Wielkim (Kamienicy Elbląskiej)jest jeden, aktualnie w trakcie rekonstrukcji.
 • Bazantarnia bezpowrotnie zniszczona przez wroblewskiego i jego ekipe. W skutek ich dzialan zostal zniszczony szlak czerwony i wszystkie szlaki w kierunku geen velo bo tamtedy ciagneli te wyciete drzewa ze szlaku czerwonego. Wybraliscie sobie do wladzy szkodnikow i ludzi bez poczucia gustu.
 • @ursus - No a gdzie byl lesniczy jak ciagneli te drzewa, dlaczego nie interweniowal, to jego i nasz las, a szlag by to trafil.
 • Fala to znowu Ty. ?
 • Jak się cieszę że Elbląg upada z wielkim hukiem dzięki "staraniom"wybranego prezydenta. Oby tak dalej. Elblooongi wybrały to mają a w zasadzie już nie mają: Bażantarni, elektrociepłowni, nowych tramwajów, autobusów, remontu ulic, normalnej sygnalizacji ulicznej, zagospodarowanego miejskiego basenu itd, itd. Jak ruszy remont oczyszczalni ścieków - to cena wody wzrośnie o 50 % - a teraz ta oczyszczalnia to "działa"jak w Warszawie za Trzaskowskiego. Zapytam - tych co głosowali za Wróblewskim - jesteście już zadowoleni ze swojego wyboru ? Nooo elblooongi - odpowiedzcie proszę.
 • @maratończyk_2 - Pisi gil
 • Ilość zdjęć z Wysoczyzny w artykule imponująca. .Szkoda tylko, że tej Wysoczyzny tam nie widać. .
 • Zapraszamy szczególnie kontrolerów NIK u i CBA żeby zbadali legalność i przejrzystość wycięcia czerwonego szlaku i zalania go betonem i złomem przez ziomków miłościwie panującego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Z i e l a r s k i(2020-05-17)
Reklama