UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Specyficzna, kameralna, najlepsza pod słońcem

 
Elbląg, Danuta Kubicka i Danuta Gotkowska (panie siedzą obok siebie) w jednej klasie - jak przed laty (
Danuta Kubicka i Danuta Gotkowska (panie siedzą obok siebie) w jednej klasie - jak przed laty ( fot. AD)

Chłopcy w krótkich spodenkach, dziewczynki z wielkimi kokardami we włosach – patrzą figlarnie z czarno-białych fotografii wklejonych na pożółkłych kartach szkolnych kronik. Dalej - w skupieniu trzymają skrzypce, wiolonczele, siedzą przy pianinie. Dziś ze wzruszeniem i wielką sympatią wspominają lata spędzone w murach elbląskiej szkoły muzycznej. I cukierki od dyrektora Karpińskiego… Zobacz zdjęcia.

Państwowa Szkoła Muzyczna – początkowo tylko z pionem podstawowym – powstała w 1952 r. 25 lat później była to już szkoła I i II stopnia. Pierwsza siedziba mieściła się przy ul. Chopina, potem przy ul. Kosynierów Gdyńskich, a od września 1978 r. – przy ul. Traugutta.
       Szkoła pod wieloma względami wyjątkowa, kształciła dzieci wrażliwe na świat dźwięków i miała - przez 60 lat swojego istnienia (!)- tylko dwóch dyrektorów. Pierwszym, ciepło wspominanym przez dawnych absolwentów, był Józef Karpiński. Po jego śmierci w roku 1977 dyrektorem został Bogusław Stolarski. I funkcję tę pełni do dziś.
       Z okazji Diamentowego Jubileuszu szkoły dziś (12 maja) w jej murach zagościli absolwenci. Starsi ze wzruszeniem przemierzali korytarze, z ciekawością zaglądali do klas. Pochylone głowy nad pożółkłymi kartami szkolnych kronik, ukradkiem ocierane łzy i śmiech – bawią dziś stroje sprzed 20, 30, 40 lat, wspomnienia stresów przed koncertem, na myśl przychodzą dawne anegdoty…Jest okazja, by się spotkać z niewidzianymi od lat koleżankami i kolegami.
      
       Absolwentki rocznik 1972
       Danuta Kubicka: - To była wtedy Państwowa Podstawowa Szkoła Muzyczna w Elblągu. Grałam na skrzypcach. Czy szkoła jest dla mnie miłym wspomnieniem? A w życiu! Tamten stres siedzi we mnie do dziś (śmiech). Do zwykłych zajęć szkolnych dochodziły nam przedmioty muzyczne. Co pół roku mieliśmy egzaminy przed gronem pedagogicznym, przed rodzicami. Pamiętam jak ręce pociły mi się ze zdenerwowania. Dzisiejsze egzaminy to pryszcz (śmiech). Mnie wtedy strach paraliżował. Dyrektor Karpiński mówił naszym rodzicom, że jesteśmy dziećmi wrażliwymi. I to była prawda.
       Danuta Gotkowska z d. Judek: - Grałam na pianinie i flecie bocznym. Chodziłam do tej szkoły, bo musiałam (śmiech). To żart oczywiście. Mój tata, Jan Judek, był nauczycielem gry na skrzypcach. A dodatkowo - gdyby nie on, tej szkoły by nie było. W 1945 r. przyjechał do Elbląga, a ponieważ kochał muzykę robił wszystko, by w tym mieście powstała szkoła muzyczna. Znalazł grono muzyków i „wytuptał” tę szkołę. Zawsze był skromny i nie chciał być dyrektorem. Chciał uczyć gry. I uczył. Organizował występy orkiestr dziecięcych. Rodzice płakali ze wzruszenia.
       Pozyskiwał też nowych uczniów. Chodził po przedszkolach z grającymi już dzieciakami i tam prezentował ich możliwości muzyczne. W ten sposób przyciągał do szkoły wielu. I zawsze miał w kieszeni cukierki (śmiech).
       Ja nie związałam się zawodowo z muzyką. Raczej hobbystycznie. Gram w kościele w Piaskach na keyboardzie. Jak dzieci chcą, uczę je też gry na flecikach, a dwie dziewczynki nauczyłam grać na flecie bocznym.
       Obie panie ciepło wspominają pierwszego dyrektora szkoły, Józefa Karpińskiego: - Wchodził dyrektor, spojrzał i robiło się cicho. Jak makiem zasiał. Który dyrektor ma dziś taki respekt u uczniów?
      
       Ławka przy piecu – marzenie!
       Z muzyką przez życie idą Anna Grodziewicz (matura 1978 r.) i Renata Januszkiewicz (matura 1980 r.)
       Anna jest muzykologiem, Renata (specjalistka od altówki) gra w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
       - Wspomnienia ze szkoły mamy cudowne – przyznają zgodnie. - To była najlepsza szkoła pod słońcem, szczególnie podstawowa, jeszcze pod zarządzaniem dyrektora Józefa Karpińskiego, który częstował nas cukierkami przed egzaminami. By odstresować. Był wymagającym pedagogiem, ale i bardzo dobrym człowiekiem. Każdego ucznia znał po imieniu.
       - Był znakomitym animatorem – podkreśla Renata Januszkiewicz. - Organizował różne spotkania np. z Aleksandrem Bardinim.
       - Ta szkoła była specyficzna, kameralna i nadal ma tego ducha – dodaje Anna Grodziewicz. - Nadal jest niesamowita i dzieci bardzo dobrze się tu czują, rozwijają, choć wielu nie kończy później szkół muzycznych. Moje dzieci też tu się uczą.
       W szkole artystycznej, oprócz przedmiotów takich, jak uczą w „zwykłych” podstawówkach czy liceach, uczniowie mają wiele zajęć muzycznych – teoretycznych i praktycznych. Taka edukacja zabiera mnóstwo czasu.
       - Wszystko da się pogodzić – twierdzi Renata Januszkiewicz. - Im więcej jest zajęć, tym lepsza organizacja. Klasy są małe, jest kontakt z każdym uczniem, nikt nie jest anonimowy i myślę, że to przepis na prawdziwy sukces w późniejszym życiu.
       - Dzieci są uwrażliwione, czują się ze sobą związane – dodaje Anna Grodziewicz. - Do dziś się odwiedzamy. Nawet średnia szkoła czy studia nie budowały takiej więzi.
       Panie z rozbawieniem przeglądały kroniki swoich roczników. Wspominały…
       - Metoda na leniwców – zamykanie w klasie (śmiech). I w piecu się paliło w starej szkole. Pamiętasz, ławka pod piecem – wymarzona! I na futerałach się z górki zjeżdżało! Chodziłyśmy i do starej, i do nowej szkoły. Dużo pamiętamy. Z prawdziwym wzruszeniem i z wielką przyjemnością dziś tu jesteśmy. Przyjeżdżamy z różnych stron kraju, a nawet koleżanka z Niemiec specjalnie do nas jedzie, by się spotkać.
       Najpierw odbywały się spotkania koleżeńskie. O godzinie 17 rozpoczął się koncert z udziałem absolwentów (utwory w wykonaniach klasycznych, jak też muzyka jazzowa), a finałem zjazdu była pamiątkowa fotografia.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Piękne lata, wspaniali ludzie i co najważniejsze do końca życia miłość do Muzyki :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  absolwent(2012-05-13)
 • i żądza pieniądza w wykonaniu pana dyrektora. ludzie płaczą, że będą musieli pracować do 67 roku życia a on zajmuje miejsce młodym. z resztą nie tylko on. jedna wielka nauczycielska i pracownicza -emerytalna rodzina
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  janek bez sanek(2012-05-14)
 • Janku. .czemu z takim przekąsem? Nie znasz problemów tej szkoły! Ona musi sama na siebie zarobić! Państwowy nabór jest bardzo mały-grosze które daje Ministerstwo Kultury. .. bo to jest mecenas tej placówki to jak kot napłakał Zwykły oświatowy magister takiej placówki nie poprowadzi. A Elbląg? Ko ko ko ko niech jest spoko! Ktoś upomina się o Filharmonię Trzeba najpierw zbudować nową bazę muzyczno-baletowo-taneczną wtedy będą sukcesy. Krew mnie zalewa gdy widzę lokalizację tej placówki. Wtedy śp dyr Karpiński się cieszył Ale o czym my tu mówimy. Dobrze, że i tak jakoś leci! Sześćdziesiąt lat -gratulacje. Janków muzykantów jeszcze trochę przybędzie. Muzyka to piękna sprawa. A Maestro Rynkowski widzisz to też Elblążanin pozdrawiam m.
 • Gratulacje, w tych niesprzyjających czasach utrzymać szkołę muzyczną. .. trzeba niezłej szkoły uników i umiejętności. .. mimo wszystko wiele wrażliwej muzycznie młodzieży poszło z Elbląga w Polskę i świat. .. Na marginesie - pozdrowienia dla Danusi Judek Gotkowskiej. .. z którą łączy mnie trochę wspomnień z przeszłości. ..
 • Trzeba podjąć natychmiastową decyzję na wsparcie tej placówki! Zamontować ceramiczny dach do wysokości sali koncertowej. Będzie to współgrało z budynkiem Sądu i Urzędem. Przybędzie pomieszczeń-to jest pierwsza wersja. Druga przenieść tą placówkę do obiektów szkolnych przy ul Sienkiewicza. Elblągu spełnij wreszcie testament śp dyr Karpińskiego. Ziemie Odzyskane muszą nabrać swojskiego charakteru a bez muzyki tego nie zrobimy. Obecny dyrektor pewnie jest z PO niech się stara. No to pili pili na skrzypkach. ..
 • Pani Danusiu a cóż to za jubileusz-bez piwka! Zastawa taka uboga. Czy nie można było do tych cukierków dodać coś niecoś więcej? A gdzie na tą okoliczność był elbląski Browar Widzę, że od czasów Karpińskiego i Judka nic się nie zmieniło! Może obecny Prezydent Elbląga coś sypnie za Rok! No to do następnego m
 • Owszem jubileusze są potrzebne i czasami miłe. Jest to jakby ocena społeczności. Na dzień dzisiejszy widać-po ilości wpisów jakiejś niepokojąco smutnej Ta Szkoła mimo niewątpliwych sukcesów ledwo zipie. Czy jest to wina tylko dyrekcji. Oj nie! Wygląda na to, że Ratusz wszystkie okna ma na stronę północną. Piękna ściana Sali Koncertowej śpiewa o sukcesach jakiejś firmy. Pewnie są za to pieniądze! A wg mnie to na niej powinien być -znaczący symbol promujący Elbląg. Jest fundusz promocyjny miasta i co? Gdy nasz wspaniały krajan R Rynkowski minimalnie przegrał Bitwę na Głosy i to z Brzegiem. Pomyślałem sobie Ale ten Elbląg to marketingowe beztalencie Ale gdyby ta przywołana ściana była aktywną na takie okoliczności pewnie starczyłoby głosów. Nic by się nie stało gdyby ta szkoła zarobiła na tym. Kochani Radni chyba Wam trzeba zorganizować koncert z finałem-Marsza żałobnego Chopina Nie potraficie nic!
Reklama