UWAGA!

Spółka Aquapark zlikwidowana (aktualizacja)

 Elbląg, O aquaparku z prawdziwego zdarzenia elblążanie muszą zapomnieć
O aquaparku z prawdziwego zdarzenia elblążanie muszą zapomnieć (fot. arch. portEl.pl)

100 tysięcy złotych kosztowało miasto półtora roku działalności spółki Aquapark, powołanej przez poprzednie władze Elbląga. Właśnie zakończył się proces jej likwidacji. O budowie aquaparku z prawdziwego zdarzenia elblążanie muszą zapomnieć, w zamian przy ul. Moniuszki powstaje Centrum Rekreacji Wodnej.

Spółkę Aquapark powołały do życia poprzednie władze miasta w grudniu 2012 roku. Prezesem została Urszula Kocięcka, spółka nie zatrudniała pracowników. Nadzór nad spółką sprawowała trzyosobowa Rada Nadzorcza (Mariusz Darabasz – przewodniczący Rady Nadzorczej, Jerzy Dombrowski i Marcin Zamojski). Jak informuje ratusz, prezes spółki podczas swojej działalności zajmowała się m.in. rozeznaniem rynku - sprawdzała możliwości budowy aquaparku i wizytowała inne już działające obiekty m.in. w Zakopanem, Słupsku i Sopocie. Miasto miało przekazać początkowo na działalność spółki pół miliona złotych, na konto wpłynęła jedna transza w wysokości 250 tysięcy złotych. Kolejnej już nie przelano, bo po wyborach zmieniły się władze. Nowy prezydent zdecydował o postawieniu spółki w stan likwidacji
       - Naszego miasta nie stać na inwestycję przekraczającą 50 milionów złotych - bo tyle miała kosztować budowa aquaparku - a następnie dokładanie kolejnych milionów na utrzymanie takiego obiektu. W naszym kraju nie ma ani jednego aquaparku, który na siebie zarabia – twierdzi Jerzy Wilk, prezydent Elbląga.
       Zgodnie z kodeksem handlowym likwidacja spółki nie może trwać krócej niż sześć miesięcy, przez ten czas stanowisko likwidatora spółki Aquapark pełniła była prezes. Jej wynagrodzenie spadło do 1500 zł brutto (jako prezes zarabiała 6500 zł brutto).
       - 10 kwietnia podpisałem wszystkie dokumenty związane z bilansem zamknięcia i w ten sposób spółka przestała istnieć – informuje Jerzy Wilk.
       Ile kosztowało półtora roku działalności spółki? W tym pogubili się nawet urzędnicy. Z informacji prasowej wynikało, że miasto odzyskało 9 tysięcy z kwoty 250 tysięcy złotych, które przekazano spółce. Na konferencji prasowej prezydent Jerzy Wilk podał dziennikarzom nawet kwotę 350 tysięcy złotych jako koszty działalności Aquaparku. Dwie godziny później otrzymaliśmy z ratusza dokładne wyliczenia - wydatki spółki wyniosły 100 tysięcy złotych, w tym mieszczą się głównie wynagrodzenia prezes i członków Rady Nadzorczej. (przewodniczący – 500 zł brutto miesięcznie, sekretarz i członek Rady Nadzorczej po 400 zł brutto miesięcznie). Co stało się z resztą, czyli 150 tysiącami złotych przekazanymi przez miasto? Wróciły do budżetu miasta jeszcze przed wyborami, po decyzji ówczesnego komisarza miasta Marka Bojarskiego.
       Zamiast aquaparku z prawdziwego zdarzenia, miasto dzięki dofinansowaniu unijnemu zbuduje przy ul. Moniuszki Centrum Rekreacji Wodnej z 25-metrowym basenem i strefą relaksu. Koszt inwestycji to około 24 milionów złotych, z czego ponad 16 milionów pochodzi z funduszy unijnych. Nowym basenem prawdopodobnie będzie zarządzał Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
       Urszula Kocięcka, była prezes i likwidator spółki Aquapark, nie chciała z nami rozmawiać na temat spółki, odesłała nas po informacje do ratusza. Chętnie na nasze pytania odpowiedział za to Witold Strzelec, obecnie radny sejmiku wojewódzkiego, który doradzał ówczesnemu prezydentowi Grzegorzowi Nowaczykowi, m.in. w sprawach spółki Aquapark.
       - To ówczesna Rada Miejska, a nie prezydent, powołała spółkę. Jej celem było nie tylko doprowadzenie do budowy aquaparku, ale przede wszystkim zrewitalizowanie odkrytych basenów przy ul. Spacerowej oraz modernizacja istniejącego basenu przy ul. Robotniczej - mówi dzisiaj Witold Strzelec. - Dzięki formie spółki można by było odliczać VAT, co o prawie jedną piątą zmniejszyłoby koszty budowy. Poza tym planowaliśmy finansowanie tej inwestycji bez zwiększania zadłużenia miasta, umożliwiają to nowoczesne mechanizmy finansowe. Szkoda, że idea aquaparku w tej formie została pogrzebana.
      
RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • co to k**a ma być, kto to odda?prziecież za to powinni iść siedzieć na długie lata! rozkradają nasze pieniądźe a my śpimy!! Tylko Kongres Nowej Prawicy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24
  13
  śmierćwrogomnarodu!(2014-04-14)
 • Gdy za 3 lata osiągniesz wiek uprawniający do głosowania w wyborach to kto wie?
 • Panie nowy naczelny - prosze nie uzywac okreslenia centrum rekreacji wodnej. To bedzie zwykly basen 25 metrowy. Zrobiliby chociaz 50m niecke, to by jakies powazne zawody mozna co jakis czas zrobic i o Elblagu by w Polsce powiedzieli cieple slowo przy tej okazji. A oni zwykla dzielnicowa plywalnie za ponad 30 baniek stroja. Nie centrum, a plywalnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  3
  drugiszybszyodpierwszego(2014-04-14)
 • Czas by obecny prezydent skierował tę sprawę do CBA. Jak nie to pomogą w tym mieszkancy miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  5
  Bp;pJabp;;(2014-04-14)
 • No to teraz czas na nową spółkę P. Wilka. Pewnie ma jeszcze parę osób z rodziny do obsadzenia oprócz żony.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  5
  śmietana(2014-04-14)
 • Pan Wilk to też dobry Kubuś. Obiecał że kolesiostwa nie będzie ale o rodzinostwie to nie wspomniał.
 • A czego oczekiwaliście? Aquaparku? Kochani zwolennicy zadłużania miasta chieli mieć rewitalizowany największy basen otwarty w Europie. W mieście w którym ładna pogoda trwa max 4 miesiące, basen miał by przez ten czas na siebie zarobić a co dopiero się zwrócić. Wizja AquaBasenu była tylko po to żeby o nim rozmawiać, uprawiać gre polityczną i dorobić wąska grupe. Narzekacie a nie głosujecie, fantazjujecie a nie myślicie realnie. Niech miasto właduje pieniądze w jelenią doline, cos co działa i porządną zakrytą pływalnie, a nie budowe brodziku za 24mln. Likwidacja basenu jest korzystna na miasta i wyjątkowo plus dla prezydenta. 25 metrowa strefa relaksu to jednak chybiony pomysł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  6
  canalia.elblag.pl(2014-04-14)
 • Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach
 • PNN (Panie Nowy Naczelny) - a gdzie pytanie o zarządzanie budowanym obecnie basenem po zakończeniu inwestycji? Wrzucą to do struktury MOSiR dokładając kosztów do i tak nie rentownej zabawki? Czy może powołają za chwilę spółkę celową czyli de facto powtórzą to co było tylko oczywiście ze swoim składem personalnym. I pytanie najważniejsze - jest jakiś biznes plan tego budowanego basenu: ile i kiedy to będzie zarabiało? jakie koszty? itd.
 • Patrzę na miasto i czuję się coraz bardziej rozczarowany. Obecny prezydent jedyny pomysł jaki ma a rozwój miasta to czekanie na pieniądze od Państwa (no bo bez nich jak coś zrobić), albo ograniczanie wydatków, poprzez brak inwestycji lub ich cięcie. Pod przykrywką haseł bo miasta na to nie stać. .. zasadniczo wycofuje się z możliwie jak największych ilości inwestycji by łaskawie i z tych pieniędzy sfinansować chwilową obniżkę czynszu co ciekawe na tego typu dofinansowanie miasto ma pieniądze). Nie sztuka tak działać. Brak rozwoju to tak naprawdę cofanie się. Miasto już teraz bardzo sie wyludnia. Bez konkretnych działań ten stan jeszcze się pogorszy. Inwestycje (wszelkiej maści) trzeba w takim mieście jak nasze jak najbardziej planować a pieniądze pozyskiwać na wszelkie możliwe sposoby a nie tylko czekać aż z " góry" coś skapnie. Aquapark dawał możliwości ściągania do Elbląga z okolicznych miasteczek ludzi w celach wypoczynku (o przyjezdnych Rosjanach nie wspominając). Basen który powstanie na ul. Moniuszki zasadniczo przyda się naprawdę nie wielu osobom a na pewno nie wygeneruje zysków bo tez będzie obiektem do którego miasto będzie ciągle dokładać (i nie sadze by były to znacząco mniejsze kwoty). Jeżeli chcemy odwrócić los tego miasta to działania muszą być dużo bardziej " śmiałe" , a pieniędzy prezydent musi szukać dożo aktywniej niż to robił w Elsinie czy obecnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  4
  nawetniepremier(2014-04-14)
 • Ale o co chodzi ? Przecież żyjemy w pięknym i bogatym mieście. Kasa na transport kamienia z 12-Lutego na słynne rondo jest, więc jeszcze raz się pytam : o co chodzi ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  Machupichcę(2014-04-14)
 • Boze to miasto powinni zrównać z ziemia i niech ludzie zaczna od początku!
Reklama