UWAGA!

Sprawdzają dokładnie

Polscy podróżni wracający do kraju z obwodu kaliningradzkiego muszą liczyć się z wyrywkową kontrolą celną, która niejednokrotnie kończy się niemiłym zaskoczeniem i poważną stratą finansową.

Celnicy z przymrużeniem oka patrzą na najczęściej wywożony z Rosji towar - alkohol lub papierosy. W przypadku zagranicznych środków płatniczych są jednak bardzo stanowczy. Często - w przypadku braku wpisania do rosyjskiej deklaracji celnej - zadają od niechcenia rutynowe pytanie o posiadane środki finansowe. Podczas kontroli, kiedy znajdują u podróżnych pieniądze, zaczynają się kłopoty - spisywany jest protokół, a gotówka przepada.
     Przekonali się o tym polski i rosyjski podróżni, którzy przekraczali granicę państwa w Bezledach. Rosjanin nie zgłosił podczas odprawy, że przewozi 2200 USD. Całą nie zadeklarowana przy odprawie gotówkę stracił.
     Z kolei rosyjscy celnicy na drogowym przejściu granicznym Mamonowo - Gronowo podczas kontroli obywatela Polski w kierowanym przez niego aucie znaleźli zaledwie 380 dolarów oraz 1300 złotych. Niefortunny kierowca nie wpisał posiadanych kwot pieniędzy do deklaracji celnej. Nie powiadomił też o tym celnika podczas ustnego sprawdzania.
     Przypominamy – obecnie z Polski można legalnie bez załatwiania żadnych formalności i zgłaszania przy odprawie wywieźć do 5 tys. euro. Przy kwocie do 10 tys. euro potrzebne jest specjalne zaświadczenie z banku. Jeśli chodzi o wywóz pieniędzy z terenu Federacji Rosyjskiej, to informacji najlepiej zasięgnąć bezpośrednio u rosyjskich celników.
     - Przepisy celne w Rosji dość często się zmieniają – wyjaśnia Ryszard Chudy, rzecznik Urzędu Celnego w Olsztynie. - Można zadzwonić również do konsulatu polskiego w Kaliningradzie, który takie informacje posiada na bieżąco.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • o co chodzi ztymi celnikami ? czy to sa jakies potwory? moim zdaniem artykuł powinien zawierac tresc: informujemy że przez granice rosyjska mozna przewiezc np. 2 butelki wódki pozostałe ilosci beda konfiskowane zgodnie z prawem. chyba ze przepisy sa tak skonstruowane ze celnik to panicho i jak chce to moze petenta nawet w dupe kopnąc . /mysle ze chyba tak jest/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  janusz(2002-07-10)
 • O co autorowi artykułu chodzi ? Zabrali 2200 USD,innemu 1300 ZLP i 380 USD, a dalej wyjaśnia że do 5000 EURO nie trzeba zgłaszać. Nie jest to jasne.
 • Zenek, autorowi chodzi o to, ze z Polski mozna wywiezc legalnie bez deklarowania 5 tys. euro (z papierem z banku do 10 tys. euro), a z Rosji nigdy nic nie wiadomo...
 • Chodzi o to, że pieniądze jakie ma się przy wyjeździe z Rosji trzeba po prostu zgłosić lub wpisać do deklaracji. Jeżeli nie zrobi się tego - rosyjski celnik potraktuje to jako próbę przmytu i pieniądze może zabrać, spisując protokół.To jest myśl tego artykułu. Czytajcie uważniej.
 • www.umgdy.gov.pl §44 1. Korzystanie z usług pilota jest obowiązkowe na obszarze od redy, kotwicowiska do miejsca zacumowania statku i odwrotnie. 2. Kapitan (kierownik) statku w porozumieniu z pilotem i po uzyskaniu zezwolenia kapitanatu portu może odstąpić od zasady określonej w ust. l i przyjąć lub zdać pilota w innym miejscu. Są ludzie którzy nie podlegają kontroli celnej i granicznej .Przepis tylko dotyczy portu w Elblągu.Przewodniczącym Zgromadzenia Wspólników Zarządu Portu jest osoba prywatna Henryk Słonina , Dyrektorem Delegatury w Elblągu Urzędu Morskiego w Gdyni jest Wojciech Zurawski , Członkiem Rady Nadzorczej jest były poseł , wiceminister Transportu i Gospodarki Morskiej Prof Krzysztof Luks kłamca lustrsacyjny główny doradca Pana Prezydenta Elbląga. Proponuję Państwu stojącym w kolejce w Mamonowie z paroma sztangami papierosów objęcie jednej z powyższych stanowisk, a zapomną o biedzie. Polak to brzmi dumnie
 • Okazuje się, że można być kłamcą lustracyjnym i nadal posiadać wpływy nie tylko na gospodarkę, ale na rozwój miasta. Aj,waj, jakie to miłe, że nasi mają sie dobrze.
 • Myślę, że dobrze byłoby sprawdzić jeszcze samych celników. Ich deklaracje podatkowe i majątek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zenon J.(2002-07-16)
Reklama