UWAGA!

Sprawdzian dla policyjnych psów służbowych

 
Elbląg, Sprawdzian dla policyjnych psów służbowych
fot. nadesłana

Atestacja czyli sprawdzenie już posiadanych umiejętności, zachowania dyscypliny, posłuszeństwa, ale także i agresji to wszystko odbywało się wczoraj na wydzielonym terenie w kompleksie rekreacyjnym koło Elbląga. Mowa tu o policyjnych psach służbowych i ich przewodnikach. Dla nich był to dzień sprawdzania umiejętności.

W tym roku atestacja policyjnych psów z terenu garnizonu warmińsko-mazurskiego przypadła organizacyjnie w Elblągu. Przewodnicy z psami byli między innymi z Ostródy, Działdowa, Bartoszyc, Nowego Miasta Lubawskiego, Lidzbarka Warmińskiego, Iławy, Olsztyna, Braniewa, no i oczywiście 6 piesków z Elbląga. W sumie w atestacji wzięło udział 17 przewodników ze swoimi czworonogami.
       Nad sprawdzianem czuwał asp. Krzysztof Jasiewicz z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, jak również podkom. Andrzej Lubowiecki, który koordynuje atestację z ramienia KWP w Olsztynie.
       Umiejętności policyjnych psów służbowych oraz tego jak słuchają swoich przewodników sprawdzane są raz w roku.
       - To sprawdzian nie tylko dla psów służbowych ale i dla nas – mów asp. Piotr Mackiewicz, asystent zespołu przewodników psów służbowych. – To też okazja by zobaczyć do jakich kwestii należy bardziej się przyłożyć podczas szkoleń. Jesteśmy oceniani podczas odgrywanych tu scenek np. legitymowania. Pies musi zachowywać się spokojnie podczas takich czynności ale ma zdecydowanie zareagować na agresje ze strony zatrzymanej osoby. Nazywamy to bezpieczeństwem przewodnika.

 


       W policyjnym patrolu funkcjonariusze w trakcie wykonywania zadań nawzajem się asekurują. W przypadku patrolu, przewodnik + pies służbowy to właśnie pies pilnuje bezpieczeństwa swojego przewodnika. Na to zadanie w szczególności zwracali uwagę atestujący psy policjanci.
       Wśród innych ocenianych „konkurencji” znalazły się: tropienie, obrona przewodnika, posłuszeństwo ogólne, pościg w kagańcu, pościg bez kagańca za pozorantem, Elbląska policja dysponuje w chwili obecnej 6 psami służbowymi. Wśród nich są psy patrolowe, tropiące, oraz te przeznaczone do znajdowania materiałów wybuchowych oraz narkotyków. Wszystkie psy przeszły atestacje znakomicie.
      

Jakub Sawicki, KMP Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama