UWAGA!

Starcie Dawida z Goliatem

 
Elbląg, Jerzy Wilk - decyzją mieszkańców - jest nowym prezydentem Elbląga
Jerzy Wilk - decyzją mieszkańców - jest nowym prezydentem Elbląga (fot. WS)

- Cieszę się, że wyborcy zaufali i zagłosowali na Jerzego Wilka. To dla mnie ogromny zaszczyt – komentował „na gorąco” wynik wyborów prezydenckich w Elblągu kandydat Prawa i Sprawiedliwości, który pokonał konkurentkę nieco ponad tysiącem głosów. Dla Elżbiety Gelert drugie miejsce to nie porażka: - Zaczynaliśmy od zera, czy nawet, jak ktoś powiedział, od poziomu minus dwa, a w tej chwili ścigaliśmy się o 1-2 punkty. To bardzo mało.

Gdy w wyniku kwietniowego referendum ze stanowiska odwołany został prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk, a radni pożegnali się z mandatami, do walki o utrzymanie przez Platformę Obywatelską władzy w mieście przystąpiła Elżbieta Gelert. W pierwszej turze wyborów zmierzyła się z 9 kandydatami. Przegrała, co prawda, z Jerzym Wilkiem, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, ale to właśnie ta dwójka przeszła do drugiej tury wyborów.
       Efekt głosowania 7 lipca : 51,74 proc. poparcia dla Jerzego Wilka i 48,26 proc. dla Elżbiety Gelert.
       - Cieszę się, że wyborcy zaufali i zagłosowali na Jerzego Wilka. To dla mnie ogromny zaszczyt – komentował „na gorąco” Jerzy Wilk. -
       – Jeżeli PKW zatwierdzi wyniki, a mam nadzieję, że tutaj nic się nie zmieni, to 12 lipca złożę ślubowanie - zapowiedział. - Wtedy poproszę pana skarbnika, żeby przygotował mi audyt, abym mógł sprawdzić stan finansów miasta. To tak jak w domu – zanim zaczniemy inwestować, trzeba zobaczyć na czym się stoi – wyjaśniał Jerzy Wilk. [ zdjęcia z wieczoru wyborczego PiS].
       A co mówił o kampanii wyborczej?
       - Była to jedyna taka kampania samorządowa w Polsce – wskazywał.- Wszystkie ugrupowania skupiły się na rywalizacji, dlatego też była ona ostra, bardzo wyczerpująca, pojawili się wszyscy politycy, a przez to nabrała ona rumieńców, a w ostatnim stadium była brutalna. Zastanawia mnie, co można jeszcze wymyślić w następnej kampanii samorządowej, oprócz taśm, niepokoi mnie to, że ktoś się posuwa do takich kroków w samorządzie. To niedopuszczalne.
       Kampania wyborcza była wyjątkowa. Jerzego Wilka wspierali parlamentarzyści PiS, a szczególnie prezes Jarosław Kaczyński.
       - Prezes Kaczyński podkreśla, że Elbląg jest jego ukochanym miastem. Tu był senatorem pierwszej kadencji, a my byliśmy jego współpracownikami. Znamy się od 24 lat, stąd ta przyjaźń, wiele zawdzięczam prezesowi, również i to, że wspierał mnie podczas tej kampanii – mówił dziś Jerzy Wilk.
       Elżbieta Gelert też miała wsparcie czołowych polityków – ona akurat Platformy Obywatelskiej, z premierem Donaldem Tuskiem włącznie. Jednak w ostatecznym wyborczym starciu poniosła porażkę.

  Elbląg, Elżbieta Gelert uważa, że wynik wyborów nie jest ani dla niej, ani dla PO porażką: - Startowaliśmy z poziomu zero
Elżbieta Gelert uważa, że wynik wyborów nie jest ani dla niej, ani dla PO porażką: - Startowaliśmy z poziomu zero (fot. AD)


       - A dlaczego porażka? - pytała dziś po północy zdziwiona. – Bardzo proszę takiego określenia nie używać, bo ja się z nim nie identyfikuję. Jeżeli przegraliśmy minimalną ilością punktów to jest nasze zwycięstwo. Zaczynaliśmy od zera, czy nawet, jak ktoś powiedział, od poziomu minus dwa i w tej chwili taki wynik, gdy ścigaliśmy się o 1-2 punkty, jest bardzo dobry.
       - Wygrał – kto wygrał – kontynuowała Elżbieta Gelert. - W tej chwili po prostu będzie realizował swój program wyborczy pan Jerzy Wilk, a ja mogę tylko podziękować mieszkańcom, że obdarzyli mnie tak dużym zaufaniem, że udało nam się odrobić pewne straty, poniesione poprzednio. W tej chwili wszyscy po prostu musimy przystąpić do pracy na rzecz Elbląga –podsumowała pani poseł.
       Czy ma poczucie, że podczas kampanii wyborczej dała z siebie wszystko, by zawalczyć o głosy elblążan?
       - Zawsze pozostaje jakiś niedosyt, człowiek się zastanawia, co jeszcze mógłby zrobić lepszego, co jeszcze powinien zrobić więcej, jeżeli chce wygrać. Widocznie pewne sprawy zostały może nie do końca wykonane, ale wszystko przed nami – zapowiedziała Elżbieta Gelert.
       - Po trzech latach Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w dawnym bastionie Platformy Obywatelskiej – to słowa Jerzego Wilka. - To sygnał dla całej Polski, że w dużych miastach PiS może wygrywać. Powiedziałem, że to mój ostatni test, wygrałem z panią Gelert i uważam to za ogromny sukces. To była walka Dawida z Goliatem – podkreślał. - Media przedstawiały to tak, że skromny prezes małej spółdzielni walczy z posłanką i dyrektorką wielkiego szpitala. W tej nierównej walce ten mały Dawid wygrał z Goliatem i uważam to za ogromny sukces – podsumował prezydent elekt. - Nie oczekuję telefonu od kontrkandydatki, ale jeśli zadzwoni będzie mi bardzo miło. Jeżeli pani Gelert nie zadzwoni to ja zadzwonię rano i podziękuję za sportową walkę - zakończył Jerzy Wilk.
      

Agata Janik, Marta Wiloch
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ja sie tylko pytam kiedy na boga kiedy zrozumiecie durni Politycy ze nie chodzi o wygrywanie! i sama idee wygrywania ale to zrobienie czegos dla tego maista, kraju itp!!! W dodatku jaka wygrana, roznica jest tak nikla ze wrecz smieszna. Wygrac to mozna kupon na loteri a tutaj jest sie uprzywilejowanym badz tez wybranym na dane stanowisko przez ludzi, ktorzy obdaryzli Pana zaufaniem itp i czy to Wilk czy Pan X ma sluzyc dla dobra miasta ale dam sobie reke uciac przy samej dupie ze tak nie bedzie bo to w koncu. .. .Polityka :/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  53
  7
  Parara(2013-07-08)
 • Powodzenia! Czekamy na obniżkę czynszy, likwidację DKS-u i zmniejszenie cen za komunikacje miejską. ..
 • No i po PO :P Dzięki Wszystkim głosującym za Wilkiem Dobrze że ludzie nie dali się nabrać na tą darowiznę od tuska co do wjazdów do Rosji, najpierw zabronili a przed wyborami taka dobroć i znowu pozwolili Dali byśmy rade bez waszych prezencików a PO w Elblągu więcej nie chcemy !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43
  26
  qaz_22(2013-07-08)
 • Brawo, wreszcie Elblag wolny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43
  30
  Czytelnik_MOBI_97094(2013-07-08)
 • Co teraz bedzie??? Trzeba uciekac z miasta!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  33
  45
  Czytelnik_MOBI_33082(2013-07-08)
 • i co na to powiecie POpaprańcy kończą się rządy Partii Obłudy geletr do szpitala nie wiadomo na jak długo bo zdaniem pacjentów nie jest najlepiej zarządzany a tusk wyjeżdżaj do Irlandii !
 • Dla Elbląga to sukces. Bo Kaczyński się odwdzięczy Elblągowi kiedy wygra wybory parlamentarne. Gdyby Wilk przegrał, nie byłoby się za co odwdzięczać :D. To działa w obie strony - zwycięstwo Wilka to duży punkt dla PiS w rozgrywce o mandaty parlamentarne. P. S. Nie popieram żadnej opcji politycznej. Polityka to sztuka oszukiwania ludzi, mająca na celu przejecie władzy i czerpanie z niej wymiernych korzyści. Nic więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  25
  Elblążaninniedługo(2013-07-08)
 • Może to i dobrze? W sumie stare przysłowie głosi "lepiej zrobić pół kroku wstecz by potem zrobić dwa do przodu". Roczne rządy PIS'u zapewne ludzie i miasto jakoś przetrwa by poznać "to nową" jakość rządzenia. Panu prezydentowi życzę powodzenia w polowaniu "na czarownice" z jego czarnej listy choć to nie najlepszy powód by zdobywać urząd do odgrywania się za to "że w mu młodości ktoś worki z kapciami kopał". Życzę mu sukcesów w uwalnianiu miasta tylko niech za głośno nie krzyczy "Panie Prezesie melduje wykonanie zadania". Życzę mu powodzenia w rozwijaniu naszego miasta, tylko niech mu nie wyjdzie z tego kolejna "spółdzielnia niewidomych" to trochę za dużo ludzi na "ciemnogród" i żal ich wszystkich tak potraktować. I tak ku optymistycznemu zakończeniu, każda bajka, nawet ta zła, ma kiedyś koniec i dobre zakończenie z morałem dla ludzi. Wystarczy poczekać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  15
  Oszołominyzwycięstwem:)(2013-07-08)
 • Wynik p. Gelert istotnie jest doskonały. Jeżeli po tym, co stało się w referendum, po niechęci, którą do wielu członków ekipy mieli i mają elblążanie, po tych niemożliwych do zrealizowania obietnicach PiS (w Elblągu może być zerowe bezrobocie) różnica wynosi 1100 głosów, to doniesienia o śmierci PO są mocno przesadzone. Ale przed PO w Elblągu i w kraju sporo roboty. Trzeba postawić na ludzi typu Gelert, a odsunąć od wpływów w partii ludzi, którzy zapomnieli po co się sprawuje władzę.
 • No to wynocha co jeszcze tu robisz pewnie darmozjad z ciebie czy nie Polak
 • Demokracja... Cóż nie wygrał Moj typ ale życzę sukcesów. Dla dobra naszego miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  5
  Czytelnik_MOBI_47606(2013-07-08)
 • Wynik wyborów byłby lepszy na korzyść pana Wilka, gdyby nie negatywna kampania, afera z taśmami, straszenie PIS'em i panem Wilkiem, różnica 1160 głosów to wcale nie tak mało, gratuluję panu Wilkowi, mam nadzieję, że Elbląg zyska na tym wyborze, należy życzyć panu Wilkowi dobrych doradców - dla dobra Elbląga!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  17
  Janka(2013-07-08)
Reklama