UWAGA!

Starostwo wspiera most

Koncepcja budowy nowego mostu nad rzeką Elbląg, który ma zastąpić obecnie użytkowany pontonowy most w Nowakowie, zyskała uznanie i dobry klimat w Starostwie Elbląskim. Z Maciejem Romanowskim, wicestarostą elbląskim rozmawia Andrzej Minkiewicz.

Andrzej Minkiewicz: Czy przedstawiona przez urbanistę Jacka Bocheńskiego koncepcja budowy nowego mostu położonego bliżej miasta jest zgodna z Waszymi założeniami rozwoju sieci drogowej w tym rejonie powiatu?
     Maciej Romanowski: Most w Nowakowie sprawiał nam zawsze wielkie trudności komunikacyjne. Barki nie mogły wpływać do portu Elbląg ze względu na zmieniający się stan wód. Przy wysokim stanie wody są trudności z rozpięciem mostu, a przy tym jest to niebezpieczna operacja. W zimie, kiedy rzeka jest skuta lodem, nie ma w ogóle takiej możliwości, nawet wtedy, gdy jest to konieczne. Droga wodna jest niedrożna i nie można nic zrobić, by skruszyć lodową pokrywę. Natomiast latem występują uciążliwe zakłócenia w komunikacji drogowej. Dążyliśmy do zmiany tej sytuacji, ale się nie udało, a utrzymanie przeprawy w Nowakowie kosztuje.
     
     W jaki sposób zamierzaliście problem rozwiązać?
     Może najpierw o kosztach. W minionym roku musieliśmy wykonać badania techniczne mostu w suchym doku. To bardzo kosztowna operacja, ale tylko taka pozwoliła uzyskać dla mostu certyfikat użytkowania na okres następnych 5 lat. W budżecie powiatu zabezpieczaliśmy przez dwa lata środki finansowe na opracowanie nowej koncepcji rozwiązania mostowego problemu. Nasze wnioski o środki unijne w tej sprawie na wstępie otrzymywały pozytywne noty, ale odpadały w kolejnych etapach ich rozpatrywania. Powodem niskie oceny w kwestiach transgranicznych i ponadregionalnych.
     
     Czy, Pańskim zdaniem, nowa koncepcja ma szanse na realizację?
     Pomysł jest bardzo dobry. Przesunięcie mostu w kierunku Elbląga pozwoli na włączenie inwestycji w nową inżynierię komunikacyjną miasta. To atrakcyjny temat dla stawianych przy naszych wnioskach zastrzeżeniach co do kwestii transgranicznych i ponadlokalnych. Z naszego rozeznania ma to być most nowoczesny, zwodzony, o szerokim paśmie wodnym. Pozwoli więc na sprawną komunikację rzeką Elbląg w kierunku Nogatu i Zalewu Wiślanego. Przy okazji budowy zaplecza drogowego wokół mostu powstanie nowa droga na Wyspę Nowakowską. Będziemy ten wniosek wspólnie z prezydentem Elbląga mocno wspierać.
     
     
Andrzej Minkiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • No to w końcu jaki ma być ten most wantowy czy zwodzony i następne pytanie ile tych mostów , i pytanie trzecie czy ilości planowanych i powstałych mostów na rzece Elbląg jest brana pod uwagę jako atrakcja turystyczna
 • Fajnie most mostem ale gdzie linia autobusowa nr 14 ?Czemu ona jeżdzi tylko do dworca skoro tak to może jakaś nowa linia powstanie? 14 była potrzebna bo łączyła dwa odległe końca miast i co teraz?Czy ktoś się nad tym zastanowił ile ludzi mieszka za kanałem? wkurzona
 • Wkurzona - może Ty myslisz o moście równoległym do rzeki Elbląg - to byłaby atrakcja turystyczna !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Maniek Kładka(2007-01-05)
 • Wkurzona - wyobraź sobie, że za kanałem NIKT NIE MIESZKA, gdyż Elbląg leży nad rzeką Elbląg. Chyba, że Ty mieszkasz nad Kanałem Jagielońskim lub nad kanałem Elbląskim ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Maniek Kładka(2007-01-05)
 • Nareszcie wymyślono coś mądrego,tylko aby pomysł i wykonanie nie było tak poronione jak ''super nowoczesny'' most Unii Europejskiej,który nie spełnia określonych standardów dla jednostek pływających po naszej rzece.Tak w ogóle to most w Nowakowie nie należy do starych inwestycji,ale poco zrobić coś raz i porządnie skoro jest kasa,to trzeba na coś wydać.Wydaje mi się,że niektórzy łudzą się nadzieją,że w Elblągu będzie jeszcze liczący się w Polsce północnej port,to dlatego trzeba zrobić porządek z mostem w Nowakowie,bo faktem jest ,że stanowi on problem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  internauta(2007-01-05)
 • Co za bzdura most na rzece w Kępkach jest tak niski,że nawet żaden jacht pod nim nie przepłynie ,nie mówiąc o większych jednostkach,a to jedyna droga wodna prowadząca do Nogatu,więc gdzie tu atrakcja turystyczna, a może dla kogo?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czytelnik(2007-01-05)
 • Fakt,most w Kepkach odcial calkowicie polaczenie Malborka z Zalewem Wislanym,mam na myśli polaczenie wodne,to chyba pomorski pomysl,coż:(
 • Takie mosty jaki transport i komunikacja wodna. Przecież 98% rzek w Polsce jest nie spławna - oprócz Odry, która graniczy z Niemcami. I może dlatego jest używana. W tak bogatym kraju jak Niemcy rzeki są wykorzystywane jako najtańsze drogi transportowe. Na Renie, Mozeli, Łabie itd. ruch jest proporcjonalny do ruchu na niemieckich autostradach. A u nas ? My jesteśmy tak bogaci, że nie używamy dróg wodnych, nie budujemy autostrad, a żeby było śmieszniej - zamykamy linie kolejowe. Ale tak ma chyba wyglądać oszczędne państwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Burłak(2007-01-06)
 • Mieszkancy Nowakowa zeby sie dostac na druga stronę kanału bedą musieli przyjechac prawie do elblaga na nowy most? jak sie zlikwiduje pontoniak.I co znów wybudujecie most jak kładka uni europejskiej?
 • dla rzeki Elbląg skrajnia wodna (żeglowna) wynosi 25 m szerokości i 9 m wysokości, to są wielkości ustalowne przez Urząd Morski. Oba mosty w Elblągu : kolejowy i drogowy zostały wybudowane w oparciu o taką skrajnię.
 • Niedługo Elbląg bedzie jak wenecja jedna rzeka a 100 mostów i każdy bezsensu( STĄD TA ATRAKCJA TURYSTYCZNA), a most w kepka chyba w połowie należy do naszego woj. W-M
 • A jakze,tu widac bezsensownośc nowego podzialu admnistracyjnego,caly powiat NDG,wali do Elblaga,ten most byl naprawde potrzebny,szkoda ze taki niski,coż...
Reklama