UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Stolarz - zawód przyszłości

2012-06-09
23:24
Stolarz - zawód przyszłości

Fabryka Mebli Stolpłyt i Wójcik Fabryka Mebli od 24 maja do 31 sierpnia br. prowadzą akcję "Stolarz - zawód przyszłości", która zachęca absolwentów gimnazjów do wyboru zasadniczej szkoły zawodowej. Partnerzy akcji przekonują, że wybór kształcenia o profilu zawodowym to gwarancja pracy i przyszłej niezależności.  

Akcja "Stolarz - zawód przyszłości" stworzona jest z myślą o pomocy dla absolwentów gimnazjów w wyborze drogi życiowej. Partnerzy realizujący akcję zachęcają do skorzystania z oferty zasadniczych szkół zawodowych, które oferują selekcję aż 76 różnych zawodów. Kształcenie zawodowe oferuje połączenie wiedzy teoretycznej
       z praktyczną i szeroki wachlarz możliwości edukacyjnych. Nauka w ZSZ trwa jedynie 3 lata, a jej ukończenie w przypadku większości zawodów stanowi gwarancję otrzymania pracy. W Elblągu i regionie taka sytuacja dotyczy m. in. zawodu stolarz.
       Organizatorzy akcji przekonują, że warto związać swoją przyszłość z praktycznym, pewnym zajęciem. Gwarantuje to naukę wykonywania zawodu, przygotowanie do zbudowania własnej firmy oraz wykorzystania języka obcego w pracy zawodowej. Oferuje również możliwość doskonalenia kompetencji takich jak: otwartość, komunikatywność, odpowiedzialność i umiejętność współpracy w zespole. Te cechy pomogą w swobodnym poruszaniu się po rynku pracy.
       Wiele osób uważa, że wybierając zasadniczą szkołę zawodową wiąże się wyłącznie z wybraną specjalizacją, tracąc szansę na uzyskanie wszechstronnego i pełnego wykształcenia. Otóż, jest zupełnie przeciwnie. ZSZ oferuje możliwość uzyskania wiedzy w zakresie podstawowym ze wszystkich przedmiotów ogólnokształcących. Przedmioty zawodowe nie powodują okrojenia programu edukacji, a raczej wzbogacają go. Młody człowiek, jako absolwent szkoły zawodowej, ma do wyboru wiele ścieżek dalszego kształcenia. Może uzupełnić wykształcenie średnie, wybierając liceum ogólnokształcące dla dorosłych - wówczas nauka ta rozpocznie się od razu od drugiej klasy. Gdy je ukończy i pomyślnie zda maturę, nie ma przeszkody dla kontynuacji kształcenia na studiach wyższych. Będzie mógł również zdobyć dodatkowe umiejętności na kwalifikacyjnych kursach zawodowych organizowanych przez szkoły prowadzące kształcenie zawodowe lub centra kształcenia praktycznego. Jeśli zaś będzie chciał uzyskać tytuł technika, możliwość uzupełnienia edukacji o brakujące kwalifikacje zawodowe i zdania egzaminu zawodowego, jak i uzyskania wykształcenia średniego w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych, rozpoczynając naukę od razu od klasy drugiej.
       Przemysł meblarski jest od początku lat 90. uważany za jedną z ważniejszych sił napędowych polskiej gospodarki i eksportu. Udział przemysłu meblarskiego w 2006 r. w wytwarzaniu PKB to 2,1%, czyli ponad dwa razy więcej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Branża meblarska charakteryzuje się bardzo dużą aktywnością eksportową, znacznie przewyższająca średnią dla produkcji przemysłowej ogółem. Polska eksportuje ponad 89,8% rodzimej produkcji mebli, przy czym meble są drugą pod względem wartości grupą towarową całego polskiego eksportu (6,5%). Wyniki eksportu wyraźnie świadczą o dostosowaniu polskich mebli do wysokich standardów jakościowych oraz wymogów technicznych obowiązujących na świecie oraz możliwościach konkurowania producentów na rynku międzynarodowym. Terytorialnie największe skupiska firm przemysłu meblarskiego w województwie warmińsko-mazurskim koncentrują się w powiatach iławskim, działdowskim, piskim, elbląskim i olsztyńskim. Cechą charakterystyczną przemysłu meblarskiego w województwie warmińsko-mazurskim jest duże zatrudnienie, dużo większe niż w zagranicznych „regionach meblarskich”. Przedsiębiorstwa branży meblarskiej zaliczane są, wraz z czterema innymi branżami, do grupy, w której wartość nakładów na działalność innowacyjną na podmiot przewyższa średnią dla województwa.
       Region Warmii i Mazur, zaliczany do najbardziej atrakcyjnych miejsc w kraju pod kątem lokalizacji firm związanych z przemysłem meblarskim, sprzyja rozwojowi tej branży ze względu na duże zaplecze surowcowe, silne tradycje, obecność dużych firm z branży drzewno-meblarskiej oraz sąsiedztwo województw z relatywnie dużym zapleczem surowcowym.
       Fabryka Mebli Stolpłyt i Wójcik Fabryka Mebli, które współtworzą polskie zagłębie meblarstwa, w ramach akcji "Stolarz - zawód przyszłości" dostarczają dodatkowej motywacji do kształcenia się w zawodzie stolarz. Proponuje uczniom Szkół Zawodowych możliwość odbycia trzyletnich, płatnych praktyk w jednej z fabryk. Oprócz tego, po zakończeniu praktyk i nauki oraz zdaniu egzaminu zawodowego uczniowie będą mieli możliwość otrzymania zatrudnienia w Fabryce Mebli Stolpłyt lub Wójcik Fabryce Mebli i dołączenia do ponad 700-osobowej społeczności pracowniczej.
       Absolwentom zainteresowanym udziałem w akcji poradą służy doradca zawodowy (kontakt: 663 090 989, b.pudlik@stolplyt.com.pl), który pomoże w wyborze ścieżki kariery.
      
      
Patronatem medialnym akcję objęły media lokalne: Telewizja Elbląska, Dziennik Elbląski oraz Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl. 
      
       Więcej informacji o akcji "Stolarz - zawód przyszłości" na: www.zawodstolarz.pl 
-
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl