UWAGA!

Stracą kobiety i niepełnosprawni

Zmiany w ustawie o pomocy społecznej sprawiły, że wielu elblążan straci prawo do pomocy. Ilu - jeszcze nie wiadomo.

Od 1 stycznia zmieniły się kryteria przyznawania rent socjalnych osobom z wrodzonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, zasiłków stałych z tytułu wychowywania niepełnosprawnego dziecka i zasiłków okresowych dla bezrobotnych kobiet samotnie wychowujących dzieci.
     Np. w stosunku do pierwszej grupy ważna stała się wysokość dochodów. Jeśli jedna osoba otrzymuje jednocześnie rentę rodzinną i rentę socjalną, ich suma musi być niższa, niż 200 procent renty socjalnej - czyli 816 złotych. Dotąd rentę socjalną otrzymywało się niezależnie od dochodu, teraz jej wysokość zostanie pomniejszona i - jak wyjaśnia Mirosława Grochalska, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu - wypłacana będzie różnica
     między obiema kwotami, czyli ułamek - często niewielki - dotychczasowej kwoty. Zmiany w samym Elblągu dotyczą około 500 osób.
     Więcej wysiłku będzie kosztowało otrzymanie stałego zasiłku z tytułu wychowywania niepełnosprawnego dziecka. Dotąd wystarczało zaświadczenie lekarskie o niepełnosprawności. Od 1 stycznia musi to być orzeczenie wydane przez powiatowy zespół do spraw orzekania niepełnosprawności, zmniejszono także procentową wysokość dochodu na jedną osobę w rodzinie, od którego uzależnia się wydanie decyzji o przyznaniu zasiłku.
     Mniej kobiet samotnie wychowujących dzieci, które utraciły prawo do zasiłku dla bezrobotnych, otrzymywać teraz będzie okresowe zasiłki gwarantowane. Od początku roku otrzymają go te panie, które mają dziecko w wieku - nie jak dotąd do 16 roku życia, ale do 7 lat.
     - Trudno przewidzieć, o ile mniej osób będzie mogło skorzystać z naszej pomocy - mówi Mirosława Grochalska. - Osoby, które nabyły uprawnienia będą je miały jeszcze przez rok, jednak mniej nowych osób, niż dotąd, będzie się kwalifikowało do wypłaty zasiłków. Wszystkie te osoby, i tak pokrzywdzone przez los - stracą część dochodu. Wciąż brakuje również rozporządzeń co do wykazu chorób, które będą kwalifikowały do przyznania zasiłku matkom z niepełnosprawnymi dziećmi.
     Zdaniem pracowników elbląskiej pomocy społecznej skutków zmian w ustawie nie zrekompensują inne formy pomocy udzielanej przez MOPS, bo dotychczasowe zasiłki wypłacane były w stałej wysokości i co miesiąc. - Teraz jeśli któraś z potrzebujących osób zwróci się o pomoc, będziemy mogli wypłacić jej jednorazowo sumę na daną potrzebę - i to w zależności od naszych możliwości - mówi Mirosława Grochalska.
     Ile osób straci na oszczędnościowych zmianach w prawie, dowiemy się po zakończeniu pierwszego kwartału nowego roku - wtedy będzie widać o ile mniej osób liczy rejestr korzystających ze stałej pomocy państwa.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Na całym świecie państwo opiekuje się niepełnosprawnymi i najbiedniejszymi tylko u nas jakoś tym biednym to się rzuca pod nogi kłody.Nowy rząd obiecał łatać dziurę budżetową innymi środkami niż najubożsi a w rzeczywistości okazuje się inaczej. Osoby które korzystały z pomocy socjalnej o zmianach tych dowiedziały się idąc po wypłatę zasiłków. L.R.
 • Idzie Nowe - SLD !!!. Gdzie ochrona najbiedniejszych ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2002-02-04)
 • Ciekawe, że pewnie ci, którzy głosowali na posłów tej kadencji, najbardziej od nich dostaną po uszach. I tak powinno być, za głupotę trzeba płacić!
 • czemu Wy kobiety takie głupie jesteście ? rozumiem niepełnosprawnych ale czemu państwo ma płacić a tym samym pokazuje możliwości nierobom ? wiekszości z was do roboty sie iść nie chce i takie sytuacje to 75% szkoda mi tylko pozostałych naprawde "głodnych" 25% a nie was nieroby !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Paweł(2002-02-04)
 • do Paweł: do jakiej roboty?! Słyszałeś o bezrobociu w Elblągu? Skąd te dane: 25% głodnych i 75%nierobów? Bla, bla, bla byle gadać/pisać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dzejbi(2002-02-04)
 • Pan Paweł widać sam jest rozumiejący "inaczej", bo wyraźnie nie zrozumiał, jakich przypadków dotyczył artykuł. A może on da pracę kobiecie z dzieckiem wymagającym opieki, takiej, która umożliwiłaby jeszcze opłacenie opiekunki...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kobieta, choć nie nierób(2002-02-04)
 • Jeśli chodzi o zasilki socjalne, to ma sens, że są uzależnione od dochodu - w sytuacji takiej biedy, że MOPS nie ma czym dzielić i bezrobotni wpadają w nędzę i długi. Wiadomo, że 800, zł to niewiele, a cała masa ludzi tyle nawet nie zarabia, już nie mówiąc o rentach po 400, - 600,-zł. Już nie wiadomo kogo bardziej żal - niepełnosprawnych czy bezrobotnych, samotnych kobiet z dziećmi...
Reklama