UWAGA!

Strażacy ćwiczą walkę z cofką

 
Elbląg, Strażacy ćwiczą walkę z cofką
fot. Sebastian Malicki

Cofka po raz kolejny pokazała swoje groźne oblicze. Zagrożona zalaniem była fabryka mebli na ul. Mazurskiej. Na pomoc wezwano 14 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu elbląskiego oraz jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Elbląga. Zobacz zdjęcia.

To na szczęście tylko ćwiczenia strażaków – ochotników w walce przeciwko zagrożeniu powodziowemu.
       - Ćwiczenia będą polegały na podnoszeniu korony wałów. Do tego zaangażowaliśmy jednostki wszystkich Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu elbląskiego, które są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Są to jednostki, które działają w pierwszej linii, w pierwszej kolejności są dysponowane do tego rodzaju zdarzeń – mówił kpt. Łukasz Kochan, komendant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.
       Zadanie postawione przed strażakami – ochotnikami było proste: podzieleni na trzy tzw. „odcinki bojowe” musieli rozstawić i napełnić wodą rękawy przeciwpowodziowe. Zadanie wydawało się proste, ale głównie chodziło o to, aby strażacy ochotnicy nabrali odruchów i niejako automatycznie rozkładali rękawy w sytuacji „prawdziwego” zagrożenia.
       - Te ćwiczenia mają pokazać i uzmysłowić strażakom – ochotnikom zagrożenia, z jakimi spotykamy się na terenie Elbląga, ale także mają namacalnie pokazać jak się wykonuje czynności podczas takich zdarzeń – mówił kpt. Łukasz Kochan.
       Oprócz tak oczywistych czynności jak rozłożenie rękawów i zabezpieczenie ich, uruchomienie pompy, koordynujący ćwiczenia strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu zwracali uwagę na takie detale jak: konieczność włożenia kamizelki ratunkowej i zabezpieczenie się linką ratunkową przed wejściem do rzeki, odpowiednie ułożenie rękawów itd. W tych ćwiczeniach czas akcji nie był priorytetem, a ćwiczący mieli położyć główny nacisk na dokładność wykonania zadania.
       W ćwiczeniach wzięła udział setka strażaków (14 zastępów) z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu elbląskiego oraz jednostek Państwowej Straży Pożarnej z Elbląga. Wśród strażaków – ochotników można było zauważyć... uczniów Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Elblągu. W szkole działa „klasa strażacka”, która pełni służbę w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Milejewie.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Osp ogrodniki zrobiły zaje... grochówke szacun dla nich jak zwykle komedat psp z lekceważył ich
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  Pracownik meble wójcik(2017-10-14)
 • żeby wygrać z cofką trzeba połykać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  9
  sebixx(2017-10-14)
 • Albo pić z umiarem. Kto umie? Ja do odcięcia.
 • a panienki z Nowakowa były
 • Jechali i wozy strażackie tzw stare klamoty których nie powinno już być. Tym dysponują strażacy z powiatu elblaskiego. Elbląg czeka na nową straznice, nowe pojazdy i sprzęt. Cóż wszystko ląduje dla olsztyna. Kiedy koniec tego cyrku.
 • Nie gniewajcie się za ten wpis!!!! Jestem emerytowanym strażakiem i zawsze śmieszyły mnie te pokazy, szumnie nazywane ćwiczeniami. Wszyscy wiedzą o tym tydzień wcześniej, wszyscy wiedzą co mają robić, . Zróbcie prawdziwe ćwiczenia z zaskoczenia, zobaczymy czy wszystko wygląda tak różowo jak pokazujecie. Nie pluję we własne gniazdo, tylko najwyższy czas zacząć robić coś porządnie, a nie na pokaz.
 • masz racje jak zalało Elbląg to było widać szkolenia w OSP to farsa potem po szkoleniu to cofka u nie jednego jest nie do opanowania
 • Juz niedlugo przekop i nie będzie potrzeby żadnych rur kłaść. Będzie bezpiecznie. W razie co wypuszczamy wodę na morze i już!!!!
 • Z 14 zastępów OSP biorących udział w dzisiejszych ćwiczeniach tylko 4 wozy w Twoim pojęciu można by uznać za '' stare klamoty''. Piszę w ''Twoim pojęciu'' ponieważ stan techniczny tych 4 pojazdow nie ustępuje w żadnym stopniu nowszym wozom bieżącym udział w ww ćwiczeniach. Nie masz wiedzy - nie komentuj, gamoniu!
 • Ostatni tragiczny wypadek na mickiewicza jade policja kona se wali a strażacy ruchem kieruja zamiast cwiczyc do cofki
 • Brawo OSP!!!!!To są niesamowici ludzie.pozdrawiam
 • uczestnik-okulista się kłania. Nie broń olsztyniaków bo to dziadostwo.
Reklama