UWAGA!

Strażacy protestują, ale pomocy nie odmówią

 Elbląg, Elbląskie jednostki straży pożarnej są oflagowane, a samochody ratowniczo-gaśnicze zostały opatrzone ulotkami
Elbląskie jednostki straży pożarnej są oflagowane, a samochody ratowniczo-gaśnicze zostały opatrzone ulotkami (fot. Michał Skroboszewski)

Elbląscy strażacy oflagowali swoje siedziby przy ul. Bema i Browarnej, jak również pojazdy ratowniczo-gaśnicze. Nie mogą strajkować, ale w ten sposób wyrażają poparcie dla ogólnopolskiej akcji protestacyjnej służb mundurowych.

Protest Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej, trwa od połowy lipca. Decyzję o podjęciu ogólnopolskiej akcji podjęła Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.
       Początkowo związkowcy domagali się m.in.: od stycznia 2019 podniesienie płac o 650 zł, a w kolejnym roku o 500 zł; powrotu do zasad przechodzenia na emeryturę sprzed reformy z 2013 roku (prawo do emerytury po 15, a nie 25 latach służby); przywrócenia 100 proc. pensji podczas zwolnienia chorobowego (od 2014 jest to 80 proc.) oraz płatnych nadgodzin. W marcu wysłali swoje postulaty do szefów ministerstw: Spraw Wewnętrznych i Administracji, Finansów i Sprawiedliwości. Już wtedy Federacja informowała, że jeśli porozumienia nie będzie, będą protesty.
       W efekcie policjanci wystawiają mandaty tylko w szczególnych przypadkach, ale gdy tylko mogą stosują pouczenia. A od czwartku, o czym informuje Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów, rozszerzyli swój protest i zaczęli rozdawać kierowcom naklejki z napisem popierającym ich akcję. - Osoby poruszające się samochodami oznaczonymi takimi naklejkami będą mogły liczyć na wyrozumiałość podczas kontroli drogowych - zapowiadają związkowcy.
       Protestują również strażacy m.in. ze Związku Zawodowego Strażaków "Florian". W Elblągu oflagowane są obie strażnice - przy ul. Bema i Browarnej.
       - Generalnie, jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze - mówi bryg. Tomasz Malesiński z Komendy Miejskiej PSP w Elblągu. -M.in. o płatne w 100. proc. zwolnienia lekarskie, a także o podwyżki - 800 zł w ciągu trzech lat. Nie wzrastają nam pensje podstawowe, co oznacza, że będą i niższe emerytury.
       Strażacy zapewniają, że nie są to przywileje, a raczej wypracowane przez lata należności.
       - Oflagowanie to jedyna forma protestu, bo strajkować nie możemy - podkreśla bryg. Tomasz Malesiński. - Wyjeżdżamy do zdarzeń i udzielamy pomocy, jak zawsze. I czekamy na spełnienie naszych postulatów. Jeśli nic się nie zmieni, we wrześniu planowana jest w Warszawie pikieta wszystkich służb mundurowych - kończy strażak.
      
A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Tym służbą mundurowe wiecznie mało mało mało. Jak wam źle to idźcie do obozów pracy czytaj hipermarkety tam dadzą wam więcej.
 • Płatne nadgodziny, soboty, niedziele - jak najbardziej. Chorobowe i emerytura powinni mieć normalnie jak inne zawody.
 • Wg konstytucji wszyscy są równi wiec panowie strażacy zapindalac do 65 ! Tak jak każdy.
 • To prawda, że PiS chce wydać 300 mln zł na muzeum holokaustu innego narodu w USA?
 • Już widzę Twoją minę jak Ciebie lub nie daj Boże Twoje dzieci przyjada ratować 65 letnie dziadki!!! Ciekawe co wtedy napiszesz w komentarzu...a sory,nic...bedziesz martwy...
 • Tuskanie syny, jak im tusk zabierał to klaskali synkowie ubeków. Teraz jak Morawiecki mówi że da im podwyżki strajkują. Do roboty mundurowe. .. .. , . A nie strajkować. Nie podoba się won do kopalni, albo do stoczni.
 • Niepodoba sie praca i placa to sie zwolnij POLSKA ma ponad 1000 lat . I zawsze dala rade dzieki silnemu społeczeństwu a nie elitom z policji strazy czy inych tłustych gębą .wszystcy sie niezwolnie bo nic innego nie potrafia .taka gra w pokera z słabymi kartami.
 • Wyobrażasz sobie że 65 latki jadą do powodzi do pożarów bądź innych wypadków ? Gdy już nie są sprawni fizycznie ? Ludzi ciągle brak w takich zawodach o wypadków pożarów powodzi oto tyle samo a bd więcej bo to nie długo dziadki bd a młodych do pracy nie ma
 • Olobolo - A kto powiedział że strażak ma pracować w straży do końca tz 65 roku życia - niech przepracuje np do 40-stki a dalej np na budowie drogi s 7.Teraz nie jest tak żeby w jednej robocie robić do końca. Normalni ludzie zmieniają zawody i firmy i nie narzekają, i nie protestują tylko jak się nie podoba to idą gdzie indziej.
 • Wszyscy tacy mądrzy jesteście w komentarzach, tylko jak wam się zamki w drzwiach blokują lub pszczółki przeszkadzają to z każdą pierdoła dzwonicie i strażaków wzywacie. .. .Nikt z was nie ma pojęcia z jakimi zagrożeniami życia ich praca się wiążę. .. .ratując wasze tyłki i dobytki ryzykują własnym. .. .tego już nikt nie widzi. Jako społeczeństwo tylko hejtować potraficie a jak trwoga to do Boga. .. .
 • A te wszystkie łapki w dul to służby mundurowe klikaja
 • najlepszy jest zdrajca z Konopnickiej hahahaha
Reklama