UWAGA!

Strażacy w browarze. To tylko ćwiczenia

Elbląg, Symulacja skażenia chemicznego. Strażacy pracowali w kombinezonach ochronnych
Symulacja skażenia chemicznego. Strażacy pracowali w kombinezonach ochronnych (fot. WS)

Dziś (26 maja) na terenie elbląskiego browaru przeprowadzone zostały ćwiczenia służb ratowniczych na wypadek rozszczelnienia instalacji amoniakalnej. Brali w nich udział strażacy zawodowi, ochotnicy oraz zakładowa drużyna ratownictwa chemicznego. – Takiej sytuacji faktycznej w historii browaru jeszcze nie mieliśmy. Jednak nie można tego wyeliminować – mówi Andrzej Kowalik, specjalista ds. ppoż. Browaru w Elblągu. Zobacz fotoreportaż.

Ćwiczenia rozpoczęły się o godzinie 11. Symulacja dotyczyła wycieku amoniaku na terenie zakładu.
       - W akcji biorą udział 4 zastępy PSP, jeden strażaków ochotników oraz zastęp z wojska – relacjonował „na gorąco” st. bryg. Tomasz Świniarski, Komendant Miejski PSP w Elblągu. – Dodatkowo działa drużyna ratownictwa chemicznego z browaru. W sumie ok. 24 osób.
       Jak wyjaśniał rzecznik prasowy elbląskiej straży pożarnej kpt. Przemysław Siagło, zadaniem służb było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, ewakuacja ludzi, ograniczenie rozprzestrzeniania się amoniaku oraz likwidacja wycieku.
       - Sprawdzamy działanie służb ratowniczych browaru, PSP oraz wszystkich służb ratowniczych z terenu miasta Elbląga – wyjaśniał Andrzej Kowalik, specjalista ds. ppoż. w browarze elbląskim, a także strażak PSP w Braniewie. - Są to ćwiczenia cykliczne, organizowane minimum raz w roku na terenie browaru w celu poprawienia bezpieczeństwa.
       - Jest to zagrożenie relatywnie nieduże, ale trzeba mieć świadomość, że to amoniak. Faktycznej sytuacji nieszczelności instalacji w historii jeszcze nie mieliśmy. W Polsce zdarza się to raz na kilka lat. Ale nie można tego wyeliminować - zaznaczył.
       - Pracuję tu od 1975 r. i nie było zdarzenia z amoniakiem – dodał Roman Korzeniowski, Grupa Żywiec S.A, dyrektor Browaru w Elblągu. – Są systemy uniemożliwiające wyciek, a ludzie przeszkoleni. Jednak ćwiczenia są potrzebne, by sprawdzić gotowość do działania.
       Strażacy precyzyjnie podeszli do zadania. Dokładnie zakładali kombinezony ochronne, krok po kroku sprawdzając swoje bezpieczeństwo.
       - Bezpieczeństwo ratowników jest najważniejsze – mówił bryg. Jan Słupski, Komendant Wojewódzki PSP w Olsztynie. – A przy chemii nie ma pośpiechu.
       Z przeprowadzonych działań zadowolony jest st. bryg. Tomasz Świniarski: - Browar stwarza największe zagrożenie w mieście ze względu na amoniak. Cieszę się, że strażacy mogą przećwiczyć praktyczne rozwiązania takiego zagrożenia. Ćwiczenia z roku na rok wypadają coraz lepiej.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Kombinezony idealne do odwadniania się przy takiej pogodzie.
 • Od lat robione pokazówki. .. .nie mające nic wspólnego z ćwiczeniami i realnym zagrożeniem. wszystko przygotowane i zaplanowane pod publiczkę :)
 • Żeby pokazówka wyszła tez trzeba ćwiczyć nie znajacy się niech nie zabierają głosu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ochotnik osp(2011-05-26)
 • Robiłem takie pokazówki jak pracowałem w resorcie. Nic one nie maja wspólnego z realiami ale limity trzeba wyrobić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  komisarz Borewicz(2011-05-26)
 • Parę lat temu byłem uczestnikiem takich ćwiczeń. .. ."wyciek amoniaku ", zespół ratowniczy w kombinezonach pełen profesjonalizm, a pracownik ochrony w koszuli stoi 20 metrów od miejsca wycieku i ręcznie uruchamia syrenę alarmową. .. .. bo to jest w zakresie jego obowiązków w przypadku wycieku, ochrona nie posiadała żadnych środków zabezpieczenia i ochrony osobistej. W przypadku prawdziwej awarii nie zdążył by dojść do włącznika syreny. .. .trup.
 • cenzura już tu jest
 • Tak. .. jasne profesjonalne akcje. .. .kilka lat temu brałem w nich udział. .. ochrona browaru odpowiedzialna za włączenie syreny alarmowej nie posiadała żadnych środków ochrony osobistej, w razie awarii nie zdążyli by włączyć syreny :). .. trupy nie chodzą :)
 • Ćwiczenia, pokazówka - czy jak tam piszą inni, zawsze trzeba się przygotować. Widać na zdjęciu ze strażacy są ubrani a nie biegają na golasa :) Ubierając się - ćwiczysz ubieranie, wynosząc poszkodowanego ze strefy ćwiczysz itd. Nawet Borewicz przed nagraniem filmu - ćwiczył, a do dopiero fikcja :)
 • ważne że wszyscy byli zadowoleni nawet starszy brygadzista brawo
 • czytam i sie zastanawima, a jak waszym zdanie powinny wygladać cwiczenia bo chyba sami znawcy ćwiczeń sie tu wypowiadaja:) i pierwsze słysze aby w straży były limity ćwiczeń- tez zapewne jesteś specjalistą od szkoleń. Garuluje cwiczeń. Im więcej potu na ćwiczeniach tym mniej probemów w działaniu. a niech Elbląscy strażacy niech nie sluachają "znawców wyszkolenia" z net. jesteście najlepis i wam poprostu zazdroszczą. Wy się wykazujecie a oni siedzą przed monitorami i szukają dziury w całym
 • Krytykanci są porąbani. .. Na czym polegają ćwiczenia? Na ćwiczeniach! Dla większości z pewnością żal, że nie było trupów. .. .Żałosne dzieci neostradyu. ..
 • Tyle ćwiczeń a i tak pała z inspekcji. O co tu chodzi ? Nieprzygotowane załogi straży czy złośliwe podejście panów od teroryzmu parkowo - ławkowego z KW ?
Reklama