UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Strzelają, ale nie jak dawniej

Elbląg, Takie obrazki oglądaliśmy na bulwarze
Takie obrazki oglądaliśmy na bulwarze

Rozmowa z Janem Korzeniowskim, Komendantem Straży Miejskiej w Elblągu.

Joanna Ułanowska-Horn: Już niedługo Sylwester i zabawa na bulwarze Zygmunta Augusta, gdzie zgromadzi się z pewnością wielka rzesza elblążan. Czy straż miejska opracowała już strategię bezpieczeństwa dla bawiących się?
     Jan Korzeniowski: Już od wielu lat wspieramy policję w zakresie zabezpieczenia imprezy sylwestrowej. Tak będzie również w tym roku. Ustaliliśmy zasady podczas spotkania ze wszystkimi służbami. Byli tam przedstawiciele policji, WOPR-u, Żandarmerii Wojskowej, straży pożarnej i pogotowia. Te wszystkie służby będą zabezpieczać zabawę i myślę, że będzie porządek.
     
     J.U.: Czy te służby będą widoczne na bulwarze?
     J.K.: Myślę, że tak. Policja będzie miała wzmocnione siły, a jeżeli chodzi o moje służby, to będziemy bezpośrednio ochraniali scenę.
     
     J.U.: Jak będzie można uchronić się np. przed petardą spadającą prosto na głowę? Byłam kiedyś na bulwarze i uciekłam stamtąd, bo chciałam jeszcze zachować oko i ucho...
     J.K.; No właśnie, bardzo często dochodzi do takich sytuacji, że ludzie trochę bezmyślnie rzucają petardy na oślep, nie patrząc, że obok stoją ludzie, którym może się stać krzywda. Apelujemy o rozwagę, bo trzeba sobie zdawać sprawę, że bardzo często dochodzi do wypadków i poparzeń.
     
     J.U.: Czy w ciągu ostatnich kilku lat zdarzały się przypadki, że ktoś podczaszabawy na bulwarze został ranny?
     J.K.: Oczywiście. Lekarz musiał interweniować kilka razy. Były też przypadki, że trzeba było szybko wieźć kogoś do szpitala, albo że ktoś został poparzony lub urwało komuś palec.
     
     J.U.: Można usłyszeć na osiedlach, że zakaz używania petard jest nagminnie łamany. Czy można coś z tym zrobić?
     J.K.: Z reguły materiały pirotechniczne używane są przez nieletnich. Trudno tak naprawdę stwierdzić, kto tę petardę rzucił. Oczywiście, czasem udaje się zatrzymać takie osoby i zaprowadzić do rodziców. Kończy się to na reprymendzie, bo przecież nie możemy wystawić mandatu.
     
     J.U.: Gdy państwo spotykają się z rodzicami takich nieletnich, którzy trochę nabroili, to jak reagują ich rodzice?
     J.K.: Różnie. Są rodzice bardzo odpowiedzialni i wtedy dziecko otrzymuje naganę, ale są też tacy, którzy reagują tymi słowami: "Nie macie co robić, tylko czepiacie się niewinnych ludzi i dzieci". Mamusia lub tatuś niestety często nie zastanawiają się, skąd ich dziecko miało pieniądze na zakup fajerwerków.
     
     J.U.: Nie można sprzedawać petard osobom nieletnim. Czy można komuś takie wykroczenie udowodnić?
     J.K.: Można, ale różnie ten zakaz jest respektowany. Podchodzimy do tego bardzo rygorystycznie. Zresztą strażnicy już w listopadzie docierali do sprzedawców i przypominali o tym. Zauważam, że sprzedawcy teraz bardziej niż kiedyś się pilnują. Cieszy mnie, że w tym roku jest jakoś mniej "osiedlowych wybuchów". Albo nasze komunikaty odnoszą skutek, albo też i ludzie generalnie mają trochę mniej pieniędzy i nie wszyscy te materiały kupują.
     
     
     Wywiady Studia El emitowane są w każdy wtorek i piątek na antenie Telewizji Elbląskiej, zawsze po Wiadomościach o 17.15.
przyg. Joanna Ułanowska-Horn (Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Pozdrowienia dla Joanny z Radia.
  • Odpalanie fajerwerków w tak zatłoczonym miejscu przez mieszkańców miasta powinno być rygorystycznie zabronione. Władze miasta pozwalając na takie zachowanie uczestnikom Sylwestrowej Nocy łamią przepisy BiHP, P.Poż. i tolerując takie zachowanie dają przyzwolenie na bezkarność.
Reklama