UWAGA!

Studenci mogą spać spokojnie

Elbląg, Zdzisław Dubiella
Zdzisław Dubiella

Rozmowa z prof. Zdzisławem Dubiellą, rektorem Elbląskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej.

Joanna Ułanowska-Horn: Władze uczelni z pewnością odetchnęły z ulgą na wieść o decyzji Ministra Edukacji Narodowej zezwalającej na utworzenie Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Ta ministerialna decyzja chyba wiele spraw wyjaśni...
     Zdzisław Dubiella: Odetchnęły nie tylko władze uczelni, ale i studenci, którzy byli żywotnie zainteresowani tym, co się dzieje. Wiele spraw - nazwijmy to - kontrowersyjnych, zostało rozwiązanych.
     
     J.U.: Co ta decyzja oznacza?
     Z.D.: Jest przede wszystkim jasne to, kto jest założycielem. Założycielem uczelni jest Andromag i w związku z tym decyzje co do powołania władz uczelni są jednoznacznie czyste i nie budzą kontrowersji. Druga sprawa: w rozmowie z bankami czy wykonawcami pojawiał się zawsze problem - no dobrze, ale czy decyzja, którą chcemy podjąć nie będzie w jakiś sposób kontestowana. W tej chwili te obawy znikają, ponieważ decyzje, jakie będą podejmowały władze elbląskiej szkoły, przez nikogo nie mogą być kontestowane.
     
     J.U.: Czy fakt, że decyzję podpisał minister edukacji w ostatnim dniu swojego urzędowania oznacza, że szkole się udało? Nie wiadomo przecież, jak obecny minister by do tego tematu podszedł...
     Z.D.: Uważam, że ta decyzja i tak przyszła bardzo późno. Wniosek złożyliśmy 15 stycznia. Konieczne były wszelkie procedury. Minister musiał mieć opinie Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego i Komisji Rekrutacyjnej. Opinia komisji była już w maju, tymczasem rada główna przed wakacjami nie zdążyła rozpatrzyć wniosku. Nasz wniosek stawał 14 października. Gdyby tak się nie stało, o naszym wniosku dyskutowano by na następnym posiedzeniu w listopadzie i wtedy minister Łybacka podpisałaby wniosek. Więc nie widzę tu żadnego podtekstu. Dobrze się stało, że mogłem ogłosić tę decyzję już na inauguracji.
     
     J.U.: Firma Andromag, wobec której toczy się postępowianie upadłościowe, jest założycielem nowej szkoły. A na jakim etapie jest kwestia rozliczenia się z wykonawcami? Wiadomo, że EWSH miała długi...
     Z.D.: Andromag był głównym wykonawcą zlecenia, które przekazała szkoła elbląska. Trudności finansowe powstały wtedy, gdy część studentów, głównie marketingu, musiała zrezygnować z nauki w Elblągu i przeniosła się do Koszalina. Ten finansowy zator spowodował, że część wykonawców została postawiona na pograniczu bankructwa. W tej chwili toczy się postępowanie układowe pomiędzy wykonawcami a Andromagiem i sądzę, że dojdzie do skutku ugoda, w wyniku której będziemy sukcesywnie spłacać wykonawców.
     
     J.U.: Co dzieje się teraz ze szkołą koszalińską?
     Z.D.: Ma wyznaczonego likwidatora i przestanie istnieć na firmamencie szkół wyższych.
     
     J.U.:Czy studenci z EWSH przejdą niejako automatycznie do nowej szkoły?
     Z.D.: Studenci wiedzieli, o co gra się toczy. I ze szkodą dla siebie bardziej interesowali się bytem uczelni niż nauką. Swego czasu przeszli do Bałtyckiej, ale już wrócili. Teraz - jestem przekonany - wróci też spora grupa studentów zarządzania i marketingu, ponieważ przedtem nie mogli studiować w Elblągu. Nie mieliśmy zgody na tę specjalność. Teraz już mamy.
     
     J.U.: Na ile studenci mogą być spokojni o swoją edukację?
     Z.D.: Mogą spać spokojnie.
     
     
     Wywiady Studia El w Telewizji Elbląskiej Vectra El emitowane są w każdy wtorek i piątek zawsze po Wiadomościach Elbląskich o 17.15, 20.00 i 22.00
przyg. Joanna Ułanowska-Horn (Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Trzeba mieć "żyłkę hazardzisty", żeby studiować na tego typu "uczelniach"... oczywiście oprócz zbędnej kasy na koncie.
 • Ta sprawa powinna trafić na listę Największych Przekrętów Rzeczypospolitej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Poirytowany(2001-10-24)
 • na odchdne i takie decyzje się wydaje ,a moze akurat ktoś ze starej władzy znajdzie prace u tego pana.dobrze jest pieniadz płynie .brawa.
 • NAWIĄZUJAC DO WYPOWIEDZI POIRYTOWANEGO MYSLE ,ZE MOZNA NAWET TAKI KIERUNEK OTWORZYĆ\ZYSKI BY SIE ZWIĘKSZYŁY\
 • a tak nawiasem mowic [ladne zdjecie]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Abstrahator(2001-10-24)
 • Jasio otworzył interes. Interes dobrze się kręcił, bo był duży popyt na ten towar. Ale Jasio nie był sam na świecie. Inni nie tylko mu zazdrościli, ale postanowili psując interes Jasia, rozkręcić swój. I tak wygląda biznes w Polsce. Dubiella, gdyby nie akcje swych dawnych kumpli, byby w Elblągu bohaterem. Ale życie nie jest łatwe. Postaw na rynku łóżko z ekstra towarem, a jutro będziesz miał 10 konkurentów i spalony samochód.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lucjusz(2001-10-24)
 • nie jasio tylko zdzisio
 • Koleżka "Buzka łobuzka". Ale czas minął -ciekawe kto spłaci te wszystkie długi ?
Reklama