UWAGA!

Suchacz na Dożynkach Prezydenckich

 
Elbląg, Stoisko województwa warmińsko-mazurskiego,
Stoisko województwa warmińsko-mazurskiego, fot. nadesłana

W dniach 15-16 września w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie. Suchacz „Wioska Kaperska” reprezentował na nich nasze województwo.

Dożynki są polską tradycją podziękowań dla rolników za ich całoroczną pracę i odbywają się po żniwach. Tradycję Dożynek Prezydenckich w Spale zapoczątkował w 1927 roku prezydent Ignacy Mościcki obejmując patronat nad uroczystościami. Po drugiej wojnie światowej do tradycji powrócono za prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego, a kontynuował Lech Kaczyński. Obecny prezydent Bronisław Komorowski już po raz trzeci otworzył uroczystości dożynkowe.
       Już od soboty do Spały zjeżdżały tysiące gości. Na głównym stadionie Centralnego Ośrodka sportów przy głównej scenie rozłożyły się stoiska wszystkich 17 województw z regionalnymi przysmakami, przedstawiano lokalny folklor, ciekawostki i ofertą turystyczną. Tego dnia odbył się również konkurs tradycyjnych wieńców dożynkowych. Wieniec województwa warmińsko-mazurskiego przygotowany przez grupę z domu kultury w Miłakowie zajął w konkursie wysokie trzecie miejsce.
       W niedzielą do Spały przybyła para prezydencka. Pobyt rozpoczął się od złożenia kwiatów pod obeliskiem poświęconym Ignacemu Mościckiemu. O godz. 12 w kaplicy polowej miała miejsce uroczysta msza, a następnie cały korowód dożynkowy z wieńcami udał się na  stadion COS. Bronisław Komorowski z małżonką przejechali trasę w bryczce zaprzężonej w piękne biało umaszczone konie. Tu odbyły się główne uroczystości. Starosta i starościna wręczyli Prezydentowi chleb upieczony z tegorocznych zbiorów. Bronisław Komorowski w swoim przemówieniu podziękował rolnikom za ich trud i mówił o roli gospodarza, aby nikomu tego chleba w Polsce nie zabrakło.
      
       Na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego nasze województwo było reprezentowane na stoisku przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i „Wioskę Kaperską” Suchacz z gminy Tolkmicko nad Zalewem Wiślanym. Nasze stoisko ze swojskim chlebem, smalcem i potrawami rybnymi i cieszyło się dużym powodzeniem. Odpowiadaliśmy na wiele pytań odwiedzających zaciekawionych naszymi nietypowymi strojami, opowiadaliśmy historię bitwy z 1463 roku, której 549 rocznica wypadała dokładnie w pierwszym dniu dożynek. Swój wkład do naszej prezentacji miały jeszcze dwie inne miejscowości tematyczne z powiatu elbląskiego: Kamionek Wielki ze swoim Kołem Gospodyń i Jędrychowo. Nad całością czuwały dwie bardzo sympatyczne panie z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, a na stoisku ugościliśmy przedstawicieli Izb Rolniczych, Urzędu Wojewódzkiego, burmistrzów, wójtów i przedstawicieli samorządów z całego województwa, którym nasze potrawy bardzo smakowały.
      
Piotr Nowicki, „Wioska Kaperska” Suchacz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama