UWAGA!

Sukces wart miliony (Opinie)

Elbląg, Premier: doprowadzimy do ograniczenia finansowania partii z budżetu.
Premier: doprowadzimy do ograniczenia finansowania partii z budżetu. Fot. CIR

Grypa przywiązała mnie do łóżka i telewizora jednocześnie. Chcąc nie chcąc, z braku innych ciekawych propozycji śledziłem w piątek na kanale TVN24, jak nasz premier w kilka godzin oszczędził aż trzydzieści parę milionów złotych.

Zazwyczaj, jako lokalna gazeta internetowa nie zajmujemy się sprawami wykraczającymi poza nasz region. Na swoje usprawiedliwienie, poza trudną do opanowania irytacją, mam to, że autorem ustawy ograniczającej dotacje z budżetu dla partii politycznych, bo o niej tu rzecz, jest elbląski poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski.
     Widzowie programów informacyjnych mogli przez cały dzień obserwować nadzwyczajną aktywność premiera Tuska, który w mocnych słowach dowodził jak to bardzo nieładnie jest w czasach kryzysu żerować na budżecie.
     Zakładając nawet, że premierem i jednocześnie pewnym kandydatem PO w najbliższych wyborach prezydenckich kierowały czyste intencje, to trudno było dać wiarę jego argumentom. Bez problemu można wskazać obszary, gdzie podobna szarża ustawodawcza premiera i jego koalicyjnych hufców przyniosłaby znacznie większe korzyści. Na wątpliwości jednego z dziennikarzy, który dowodził, że likwidacja chociażby tzw. gabinetów politycznych przyniosłaby oszczędności rzędu 500 milionów złotych, premier rezolutnie odpowiedział, że po kilku latach zysk z tytułu uchwalonej właśnie ustawy będzie podobny. No cóż kuriozalny to rachunek, podobnie jak kuriozalną instytucją są rzeczone gabinety. Czy ktoś może wie do czego one służą, poza tym, że są wygodną i popłatną przechowalnią dla znajomych i krewnych królika?
     W sytuacji, gdy w moim kraju czeka na rozwiązanie wiele rzeczywistych, a nie urojonych problemów, wolałbym, żeby przewodniczący partii, na którą głosowałem ja i ogromne rzesze Polaków, z równym zaangażowaniem i pasją przeprowadził w cztery godziny głosowanie np. nad ustawą umożliwiającą przyspieszenie budowy autostrad. A może coś z zakresu ustaw zwiększających wolność działalności gospodarczej? Obecna, 82 chyba, pozycja w rankingach nie przynosi temu rządowi powodów do dumy. Przykłady spraw odkładanych i niezałatwianych można by mnożyć – służba zdrowia, bariery biurokratyczne w pozyskiwaniu środków unijnych itd. Na tym tle zażenowanie budzi przeprowadzona z ogromnym zadęciem batalia o jakąś śmieszną kwotę. Po panach posłach, szczególnie tych, którzy zostali wybrani z listy partii mieniącej się liberalną, oczekiwałbym większego zainteresowania gospodarką, a mniej populistycznych zagrywek, niezależnie od tego jak bardzo opakowywanych w papier z napisem „społeczna solidarność”.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Skoro Gintowt-Dziewałtowski zgłosił projekt ustawy, to chyba on zaoszczędził 30 mln rocznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lewicki(2009-04-04)
 • 35 mln rocznie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dokładniej(2009-04-04)
 • Zyczyłbym sobie wiecej takich aartykułow pisanych w pare minut, ale dostarczających humorystycznych wrazen ze swiata polityki. W zasadze to jakie to ma znaczenie jaka kwotę zaoszczedzili? 5,6,czy 35mil. Kryzysu nie ma i nie będzie. .panowie z PO dawno już o tym wiedzieli. A, ze czlowiek swierzeciem satadnym, to w grupie cześciej wypada się dzielić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wiernykochanek29(2009-04-04)
 • Pan Włodzimierz świadomie lub nie dotknął sedna sprawy – premier podejmuje gierki polityczne dające błyskotliwe fajerwerki sondażowe ale niemające żadnego znaczenia dla budżetu, bo te oszczędności to nawet nie 0,2 promila, za które traci się prawo jazdy. Do nieuświadomionej publiki, która swój horyzont finansowy kończy na tysiącu, miliony robią piorunujące wrażenie. Lud prosty uwielbia premiera cudotwórcę a misiaki robią swoje. Pytanie – gdzie w tym wszystkim są misjonarze wolnych mediów(dziennikarze), które uważam za największą zdobycz niepodległej Rzeczpospolitej po 89 roku. Gdyby lekko uchyliły drzwi i zaprosiły nawet lokalnie, ludzi o innej ale merytorycznej ocenie procesów gospodarczych, społecznych czy politycznych to może jako społeczeństwo nie „ łykalibyśmy” takich fajerwerków. Nieważne kto na kogo głosował – wymieniajmy poglądy, dyskutujmy o sprawach publicznych, to zawsze dobrze rokuje. Pozdrawiam - Stefan Rembelski (stefanrem@wp. pl)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  StefanRebelski(2009-04-04)
 • kryzys jest i bedzie i to bardzo dotkliwie go możemy odczuć w naszym mieście przykładowo niech ALSTOM, MAAG, ABB, KROMET, ELZAM, ELZAMECH pozwalniają ludzi to dopiero pogorszy się nasza statystyka miasta w bezrobociu. .. Przykładowo ALSTOM nie wiem czy Leje cokolwiek na potrzeby Polski. .. Firma MAAG Przekładnie w 95% na rynek Światowy ktory najbardziej dotkliwie przeżywa to co my nazywamy u nas kryzysem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  DaReCzEk(2009-04-04)
 • eee ale mnei to nie interesuje. Nie mam na to wplywu i wy takze nie. Zawracanie glowy nie swoimi sprawami. bo co zmieniasz? Zrobisz pikiete na placu jagielonczyka ? hahah zenada art
 • Podobno te wszystkie sprawy -polityczne i gospodarcze będzie można załatwić od ręki jutro w kościele Bożego Ciała. Czyżby było tak żle? Jak trwoga to. .. ..
 • Jak to fajnie, że Premier ma przenośną mównicę. Problemy, no to już-mogę gadać gdzie chcecie i ile chcecie, ale dawać pieniądze. Grosz do grosza będzie kokosza-dla kogo? Kiedyś Wałęsa dzisiaj Tusk z Polaków można wiele wycisnąć jeszcze w skarpetach nie chodzą. A jeśli nawet, to wina kryzysu. Jak to jest Polska nic nie produkuje, a ciągle trwa. Tak jak społeczeństwo - od kredytu do kredytu, myślę, że do czasu. Oby ten upadek nastąpił na oczach obecnie Wielkich Polityków. Wtedy oni uciekną!!!
 • Wielkim Panem jest ten kto wie jak się kręcić przy pieniądzach. Tak zrobiło PZPR w latach osiemdziesiątych, tak robi dzisiejsze PO. PiS jest zbyt radykalny i będzie zawsze zwalczany przez liberałów-masonów. To wszystko widać gołym okiem. Patriotyzm to dla maluczkich. Zobaczcie z jaką zażartością walczą posłowie PO o swoje dobra. Gruba krecha jest dla nich pięknym parawanem.
 • A gdyby zaoszczędzić na funduszu kościelnym. Największym beneficjęcie pieniędzy zmarnowanych? Czemu premier milczy i lewica też.
 • Do "gad" kościół się sam utrzymuje państwo daje jeśli "ZABYTEK". Jeśli Tobie chodzi, żeby nic z tamtej historii nie pozostało to WYJEDŻ pa pa pa
 • Panie premierze czekamy cały czas na te cuda !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Polaczek(2009-04-05)
Reklama