UWAGA!

Światełko z Betlejem znowu w Elblągu

2009-12-18
Aktualizowany 2009-12-22 08:55
Elbląg, 22 grudnia harcerze przekażą Betlejemskie Światło Pokoju elblążanom
22 grudnia harcerze przekażą Betlejemskie Światło Pokoju elblążanom (fot. arch. PS)

Betlejemskie Światło Pokoju jest już w Elblągu. Nasi harcerze odebrali je kilka dni temu od swoich olsztyńskich kolegów, a z elblążanami podzielą się nim 22 grudnia. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12 w katedrze pw. św. Mikołaja.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju zostało zapalone od lampy umieszczonej w Grocie Narodzenia w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem 24 listopada przez Simona Bindera z Linzu. Stamtąd trafiło do Wiednia, gdzie zostało przekazane przedstawicielom wielu organizacji skautowych i Kościołów chrześcijańskich podczas ekumenicznego nabożeństwa. Uroczystość przekazania odbyła się 12 grudnia w serbskiej cerkwi prawosławnej.
       Polscy harcerze otrzymali Betlejemskie Światło Pokoju 13 grudnia od skautów słowackich podczas uroczystości w Schronisku Górskim „Głodówka”. Od tego dnia jest ono przekazywane przez harcerzy przedstawicielom władz, kościołów i mieszkańcom kraju.
       - Komendantka Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP hm. Dorota Jeżowska - Olszewska przekazała światełko harcerzom i przedstawicielom władz regionalnych podczas uroczystości na dziedzińcu Zamku Olsztyńskiego, które odbyła się 17 grudnia – informuje Ewelina Dżugan z elbląskiego hufca ZHP. - W imieniu elbląskiego hufca odebrała je hm. Danuta Aszyk.
       Harcerze podzielą się światełkiem z elblążanami 22 grudnia podczas uroczystości w katedrze pw. św. Mikołaja. Początek o godz. 12.
       - Najpierw przekażą światło ks. bp. Janowi Styrnie, następnie przedstawicielom władz, a później mieszkańcom – mówi dh. Anna Romejko. - Po uroczystości harcerze dostarczą światełko z Betlejem elbląskim parafiom, gdzie będą mogli odbierać je wierni. Istnieje również możliwość odebrania światełka w siedzibie Centrum Współpracy Transgranicznej przy ul. Warszawskiej 55.
       - Jak co roku przyjadą do nas rosyjscy skauci, którzy odbiorą światło i przekażą je mieszkańcom Kaliningradu – dodaje druhna Anna.
       Przy organizacji uroczystości Hufiec Elbląg ZHP współpracuje z Caritas Diecezji Elbląskiej, która ofiarowała świece, na których przekazywane jest światło.
       Ciekawostki na temat Betlejemskiego Światła Pokoju można znaleźć na stronie internetowej www.swiatlo.zhp.pl.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama