UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Święto Konstytucji 3 Maja

 
Elbląg, Świadkowie historii: Poniatowski, Małachowski i Kołłątaj, czyli aktorzy Teatru im. A. Sewruka
Świadkowie historii: Poniatowski, Małachowski i Kołłątaj, czyli aktorzy Teatru im. A. Sewruka (fot. WS)

3 maja 1791 roku uchwalona została ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna, spisana konstytucja. Dziś w Elblągu odbyły się uroczystości rocznicowe. Zobacz fotoreportaż.

O godzinie 13 w katedrze pw. św. Mikołaja odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Uczestniczyli w niej udział przedstawiciele władz lokalnych, służb mundurowych, kombatanci, żołnierze, młodzież.
       Następnie na Starym Rynku aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka przeprowadzili skróconą lekcję historii. Na scenie pojawiły się postaci związane z wydarzeniami, które miały miejsce w 1791 r.: Król Stanisław August Poniatowski (Tomasz Czajka), Hugo Kołłątaj (Wojciech Rydzio), ambasador Rosji Jakow Bułhakow (Leszek Andrzej Czerwiński), Stanisław Małachowski (Krzysztof Grabowski). Mówiły o wielkim znaczeniu Konstytucji 3 Maja (tu rosyjski ambasador nie krył złości), o zjednoczeniu i obronie Rzeczypospolitej: Wiwat Konstytucja! Wiwat Wszystkie Stany!
       I choć Konstytucja 3 Maja przetrwała zaledwie 14 miesięcy, zapisała się na kartach historii jako pierwsza w Europie nowoczesna, spisana ustawa, która regulowała ustrój prawny w naszym kraju.
       - To konstytucja nowoczesna i postępowa – podkreślał prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk. – Kamień milowy naszej państwowości. To także dowód na to, że w obliczu klęski i walki o niepodległość potrafimy się zjednoczyć. Powód do tego, byśmy dziś byli razem, w pracy, w codziennym życiu – kontynuował prezydent. – Dziś żyjemy w wolnej Polsce i możemy świętować majowe rocznice. Zachęcam do świętowania polskich tradycji.
       Zebrani na Starym Rynku otrzymali egzemplarze Konstytucji z roku 1997 r. Prezydent Nowaczyk zachęcał, by zapoznać się z tą najważniejszą dla naszego kraju ustawą.
      

 


       Po historycznej prezentacji krótki koncert dała Orkiestra Wojsk Lądowych, było też solo na saksofonie. Niby święto radosne i wzniosłe, a jednak obchodzone krótko i bez pompy. W jego obchodach uczestniczyła garstka elblążan, która po kilkudziesięciominutowej uroczystości rozeszła się do domów…
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Telewizja Elbląska śpi , ja byłem szybszy. Film jest tutaj: www.youtube.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Alojzy(2012-05-03)
 • Florek szału nie ma!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-05-03)
 • Złodzieje patriotyzmu Autor tekstu: Andrzej Koraszewski 3 maja, od świtu państwowe rozgłośnie radiowe nadają homilie z okazji święta konstytucji. Interesujące. Nikt nie przypomina listu nuncjusza papieskiego, biskupa Ferdinando Maria Saluzzo do papieża, informującego o zamachu stanu, który — jak pisał - przy udziale aprobującego tłumu przybrał pozór rewolucji. Stanowisko kurii rzymskiej i większości polskich hierarchów było jednoznaczne, ta konstytucja to zagrożenie dla przywilejów kleru i pozycji Kościoła. Pius VI nie ukrywał, że Rosja powinna zrobić porządek, a 2 lutego 1792 roku papież wysłał do carycy Katarzyny list dziękczynny chwalący za bohaterską działalność. [ 1 ] W tych dzisiejszych homiliach jakoś nie słychać nazwisk ówczesnych biskupów: Józefa Kossakowskiego, Ignacego Massalskiego, Wojciecha Skarszewskiego czy Michała Romana Sierakowskiego. Uczciwie mówiąc niezbyty chętnie wspominają dzisiejsi biskupi Staszica i Kołłątaja, księży zaangażowanych w stworzenie Konstytucji, których Pius VI określił jako jakobinów. cd www.racjonalista.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  racjona lista(2012-05-03)
 • I znowu jakiś kardiolog od ulic zaaplikował nam ARTERIOSKLEROZĘ ! Tym razem na ul. Grunwaldzkiej. Jakieś pasy, wysepki i inne zebry tak utrudnią jazdę że zwykły ciagnik, rower czy inna riksza zakorkują na amen tą arterię w godzinach porannych i popołudniowych. Gratuluję pomysłu temu doktorowi od ulic. Zaaplikował im tłustą golonkę z tłustymi frytkami i do tego duża pajdę chleba ze smalcem i skwarami. Wyłączenie szerokości ok. 2 m środka jezdni z użytku = zmniejszenie przepustowości i tak zapchanej ulicy o 30 procent.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kardio(2012-05-03)
 • Alojzy vel. FLOREK - nagrywałeś to chyba kalkulatorem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-05-03)
 • Przecież Pan Nowaczyk pieniądze za to bierze, On miał dzisiaj dzień pracy; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-05-03)
 • Nagrywałem to. .. pralka Franią :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Alojzy(2012-05-03)
 • A kardio słyszał o uspokojeniu ruchu? Jak nie to niech kardio spyta sie wujka google. to nie boli :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ekonom(2012-05-03)
 • W Elblążkowie to już spokojniej się jechać nie da. ja tez próbuje zastępczym tramwajem - autobusem dojechać rano do roboty i co ? O piatej muszę wstawać przez te cholerne objazdy zwężenia i remonty. Nie da się jechać po tej wsi no nie da. w Gdańsku się leci tu się człowiek czołga że nerwy puszczają. Co tu jeszcze spowolnić ? Może samoloty nad elblążkowem ?!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kickdown(2012-05-03)
 • zenada-dobre dla 3 latkow
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-05-03)
 • A nasz lanser gdzie byl? Mowa o preziu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-05-04)
 • Florek miałes odwołać tego nieudolnego naszego prezydenta i co? Jestem za!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-05-04)
Reklama