UWAGA!

Święto pielęgniarek i położnych

 
Elbląg, Święto pielęgniarek i położnych
fot. nadesłana

Z okazji przypadającego na 12 maja Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych dyrekcja szpitala wojewódzkiego spotkała się z przedstawicielkami oddziałów, poradni i pracowni, w których zatrudnione są panie reprezentujące zawód uważany za jeden z najlepiej i najwyżej cenionych społecznie.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu pracuje na dzisiaj 545 pielęgniarek (wśród nich 1 pielęgniarz!) i 57 położnych. Większość z nich pełni 12-godzinne dyżury w szpitalnych oddziałach. Ich praca jest trudna i bardzo odpowiedzialna. Często zapracowane ponad miarę, muszą znajdować w sobie empatię, wyrozumiałość i cierpliwość, bo tego właśnie wymaga ich zawód, jakim jest sprawowanie codziennej opieki nad chorymi.
       Z okazji dorocznego święta przedstawicielki pielęgniarek i położnych przyjęły dziś zasłużone życzenia i podziękowania od przedstawicieli dyrekcji szpitala i pozostałych pracowników.
       - Chcemy się Wam nisko pokłonić i chociażby symbolicznie podziękować za całoroczny trud – powiedziała dyrektor szpitala wojewódzkiego Elżbieta Gelert, wręczając pielęgniarkom i położnym kwiaty i upominki. – To właśnie Wasz codzienny wysiłek sprawia, że szpital może sprawnie funkcjonować, że zajmuje tak wysoką pozycję. Dziękujemy za to, pomimo ogromu obowiązków, znajdujecie czas i siłę na to, by wciąż się dokształcać. Doceniamy to, że jesteście coraz bardziej profesjonalne i coraz bardziej samodzielne.
       Dyrektorka szpitala zwróciła jednakże uwagę na niepokojący fakt, że średnia wieku polskiej pielęgniarki wynosi obecnie 47 lat. To efekt masowego zamykania szkół pielęgniarskich pod koniec lat 90.

 

- Bardzo podobna do krajowej średnia wieku pielęgniarek jest także w szpitalu wojewódzkim - przyznaje Elżbieta Gelert. - Każdego roku kilka pań nieuchronnie odchodzi na emeryturę, na ich miejsce szukamy kolejnych. Jednak fakty są takie, że pielęgniarek zaczyna brakować. Dlatego, jako środowisko, dążymy do tego, by kierunek „pielęgniarstwo” trafił na przygotowywaną obecnie przez rząd nową listę tzw. kierunków zamawianych. Mają się na niej znaleźć najbardziej deficytowe zawody w Polsce. W praktyce oznaczałoby to usprawnienie polityki kształcenia przyszłych pielęgniarek, m. in. dofinansowanie ich nauki w szkołach wyższych i nowo tworzonych miejsc pracy. Taka lista ma powstać do końca tego roku.
      

Anna Kowalska, Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Myslę, że kwiaty i upominki są mile ale nagrody pienięzne sprawilyby im więcej radości, bo zarobki niestety ale sa mizerne jak na wymierający zawód.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  6
  oburzona1(2014-05-12)
 • te GESLER składasz życzenia pielęgniarką a twoi sanitariusze GWAŁCĄ kobiety ty zaś twierdzisz że wina jest obopólna dziwne nie jak muszą się czuć twoje podwładne ale co z tego uśmiech do zdjęcia i stwarzanie pozorów to podstawa
 • w wyborach do europarlamentu NIE oddam głosu na żadnego kandydata z Partii Obłudy
 • A dla mnie pielęgniarka to synonim dobrego seksu z super kobitkami i za to Was kocham. Pozdrawiam Dorotkę, Ewę, Bożenkę( dla tej warto było umrzeć), Mariolę, Arlettę, Beatę, Anię, Izę i Iwonkę. Nazwisk nie wymieniam ze względu na mężów(szczególnie tych mundurowych).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  piortuśo(2014-05-14)
 • Mam bardzo negatywne zdanie na temat pielęgniarek z szpitala wojewódzkiego, szczególnie z nast. oddziałów ginekologia, neurochirurgia i neurologia. Zerowe standardy sanitarne- w tym chodzenie w rękawiczkach od sali do sali w tych samych rękawiczkach żeby było jasne a następnie dokonywanie zabiegów. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  filozof(2014-05-14)
 • Widocznie nie potrafisz dostrzec w tych Paniach piękna mimo ich ciężkiej pracy. Trzeba umieć docenić ich poświęcenie i oddanie tak pracy jak i lekarzom ale również pacjentom. Zachowują kobiecość w tak trudnej pracy i za to należy się im uznanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  piortuśo(2014-05-14)
Reklama