UWAGA!

Świętujemy 11 listopada

 Elbląg, Dziś Marszałek Józef Piłsudski był w Elblągu na wyciągnięcie ręki
Dziś Marszałek Józef Piłsudski był w Elblągu na wyciągnięcie ręki (fot. WS)

10 listopada 1918 r. Józef Piłsudski wrócił z więzienia w Magdeburgu do Warszawy, gdzie powitano go na dworcu. 95 lat później, 11 listopada, tym razem na dworcu PKP w Elblągu, tłum znowu oczekiwał Marszałka. Następnie pod jego wodzą ruszył ulicami miasta Marsz Niepodległości. Zobacz fotoreportaż.

Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989. Jest dniem wolnym od pracy. - tyle wiedzy encyklopedycznej.
       - To święto radosne, jedno z nielicznych tak radosnych w naszej historii – powtarzał wielokrotnie Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Elblągu. - I tak powinniśmy je obchodzić.
       Radość towarzyszyła na pewno zebranym dziś (11 listopada) rano przed dworcem PKP. Harcerze, młodzież elbląskich szkół, członkowie organizacji pozarządowych, rycerze, żołnierze, ale i "zwykli" obywatele z powiewającymi na wietrze flagami, chorągiewkami oraz kotylionami i wstążkami, (w barwach biało-czerwonych) , które ozdobiły męskie płaszcze i damskie szaliki oczekiwali na przybycie Józefa Piłsudskiego. Marszałek, podobnie, jak w 1918 r., powitał zebranych. Towarzyszyli mu świadkowie wydarzeń sprzed prawie wieku, czyli Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos. Następnie elblążanie "podążyli za historią" w Marszu Niepodległości. Ulicami miasta przeszli na starówkę, pod Bramę Targową.
       Starym Rynkiem tłum płynął jak fala. Młodzież niosła 50-metrową flagę biało-czerwoną, a dalej rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami, wszyscy w radosnym nastroju świętowali kolejną, 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
       W tłumie 10-letnia Ola, uczennica SP nr 14.
       - Dziś jesteśmy tu, ponieważ Polska po 123 latach niewoli odzyskała wolność – mówiła. - Chciałam z rodzicami przyjść na ten marsz, bo, gdy występowałam w szkole to zrozumiałam, że to bardzo ważne święto.
       Mimo chłodu i deszczu, który, niestety, nie odmówił swojego udziału w uroczystości, tłum nie poddawał się i trwał przed Bramą Targową. Gorącego ducha tchnął niewątpliwie koncert Orkiestry Wojskowej. Popłynęły nuty patriotyczne, ale i melodie znane z polskich seriali (m.in. Stawka większa niż życie, Czarne chmury, Polskie Drogi) czy góralskie przyśpiewki.
       - Powinniśmy świętować radośnie – przekonywał prezydent Elbląga Jerzy Wilk.- 11 listopada świętowałem jeszcze będąc działaczem Solidarności - przypomniał. - Wówczas takie obchody nie były do końca legalne, bo Święto Niepodległości nie było honorowane przez uprzednie władze. Ale od 23 lat możemy obchodzić je oficjalnie. I świętować radośnie, jak dziś w Elblągu. Powinniśmy odzyskaną wolność szanować i być z niej dumni – podkreślał prezydent Wilk. - Jesteśmy w zjednoczonej Europie i nikt tego nie kwestionuje, jest to ważna rzecz, ale w tej Europie jesteśmy Polakami i nie powinniśmy się tego wstydzić. Nie jesteśmy anonimowi – dodał.

  Elbląg, 11 listopada elblążanie świętowali radośnie
11 listopada elblążanie świętowali radośnie (fot. Wiold Sadowski)


       Jerzy Wilk przyznał, że w oknie jego mieszkania powiewa flaga biało-czerwona. Faktycznie, patrząc na kamienicę przy al. Grunwaldzkiej, na pierwszym piętrze, widoczne były barwy narodowe. Obok druga flaga i ... to koniec. Podobny widok można było zaobserwować w innych punktach miasta.
       - Żałuję, że elblążanie wciąż wywieszają mało flag – przyznał prezydent Jerzy Wilk. - Może mało się o tym mówi? Patrząc jednak na Zachód, tam podejście do flagi narodowej jest zupełnie inne. Szczytem serdeczności wobec gościa jest wywieszanie jego flagi. U nas nie podkreśla się tego, że jesteśmy Polakami. Wynika to pewnie też z ustawy, która określa, w jakie święta powinniśmy flagi wywieszać. Być może to też należałoby zmienić – zastanawiał się prezydent.
       Podczas dzisiejszych uroczystości na Starym Mieście prezydent Elbląga reprezentował współczesność. Duchem sprzed prawie wieku był Marszałek Piłsudski. Przemówił do elblążan słowami zapisanymi w rozkazie z listopada 1918 r. Padły słowa dumne i zapowiedź budowania demokracji.
       - Mając w pamięci słowa Marszałka - „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”- bądźmy wierni tradycjom i wartościom, o które walczyli nasi przodkowie, o które walczyliśmy również my i nasi ojcowie - po 1945 stawiając czoła komunistycznemu reżimowi – dodał prezydent Jerzy Wilk. - 11 listopada w historii Polski to symbol hartu ducha i poświęcenia dla naszej Ojczyzny. To także pamięć wielkich powstań narodowych: Kościuszkowskiego, Listopadowego, Styczniowego, kampanii napoleońskiej, walk na frontach I wojny światowej.(...) Choć Elbląg w 1918 r. nie mógł świętować odzyskania niepodległości to dziś my, elblążanie, wspominamy tę chwilę z dumą i satysfakcją. Popatrzmy na młodzież, na sztandary z orłem, na flagi biało-czerwone. To nasza duma i wolność. W Elblągu, dzięki wam, też jest Polska i nadzieja na lepsze jutro - zakończył prezydent.
       O godz. 13 w katedrze pw. św. Mikołaja odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, a po mniej, pod pomnikiem Jana Pawła II zostały złożone kwiaty.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a moim zdaniem to kupa śmiechu i odwrócenie ludzkiej uwagi od spraw ważniejszych ludzkiej biedy i bezrobocia, no i chyba to tak hucznie świętujemy jakoś odmłodniał ten Piłsudski mało z tej wywalczonej niepodległości nam zostało coraz bardziej stajemy się biednymi sługami Unii jesteśmy jesteśmy kopciuszkiem na balu bogatych i niezależnych którzy nam rozkładają swoje nuty a my coraz bardziej tańczymy w rytm ich muzyki
 • Nic nie potrafił nowego wymyśleć? Nawet te same lizaki co w czasach Nowaczyka. Dziadostwo.
 • Śmieszno i straszno. .. .katolik, ewangielik, kalwin świetowany w katedrze. .. .. tak, tak Piłsudski miał takie, ,przygody, ,religijne i. .. .3 żony. .. .. uważał Polaków z durny naród i, ,trafiło mu się, ,w zamchu majowym na legalny rząd uśmiercić ok 600 ludzi. .. Jak zauważył to posłom, ,kury szczać prowadzać. .. ., ,a nie być w Sejmie RP. .. (aktualne?). Rząd lubelski ogłosił Niepodległą Polskę 3 dni wcześniej, ale 11 listopada to dopiero Wódz dojechał do Warszawy. .. .Może miał racje, jak się patrzy na te jasełka organizowane przez różne Jarki, Jerzyki, Modzież Wszechpolską,
 • Przestańcie w końcu narzekać, żal mi tych wszystkich którzy tylko siedzą i marudzą
 • to chyba cie nie bylo, albo wyciagnales z szafy lizaki z zeszlego roku, bo nikt w tym roku ich nie rozdawal
 • Co tu świętować ?! Niepodległość ?! Po co nam ta niepodległość jak Polacy sa traktowani we własnym kraju jak murzyni. Ciągłe nakładanie co róż to nowych podatków, wzrost akcyzy. Gdzie ida te pieniądze !!!!! Biedne państwo ? Jakie biedne jak leży na węglu. Politycy niech świetuja bo maja co. Okradaja nas cały czas. Niepłacą podatków, zatrudniają swoje rodziny w spółkach skarbu państwa za kosmiczne pieniądze, ich wysokie nagrody, odprawy nierzadko za kilku miesięczna prace. Są ponad prawem-swiete krowy których wg PO miało już nie być. Mam gdzieś takie świeto !!!!!
 • Tylko żeby go endecy nie dopadli, bo będzie kicha!
 • Dzisiaj to wspaniałe święto, bardziej radośnie obchodziliśmy, niż dotąd, może będziemy kiedyś tak radować się w tym dniu jak Amerykanie 4-go lipca, oczywiście jest ciężko wielu ludziom, ale przecież i w czasie tragicznych chwil Polacy potrafili się radować, więc teraz nic nie stoi na przeszkodzie. Są miasta w Polsce, gdzie organizuje się bale Niepodległości np. Kraków. Może kiedyś i w Elblągu tak będzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  5
  Babciabasia(2013-11-11)
 • Co robi Piłsudski w Pruskim mieście?
 • Jak dostanę emeryturę po 15 latach pracy zamiast 50 to będę wywieszał 100 flag wokół swojego domu i będę patriotą nad patriotami.
 • co do tej garstki bogatych to w, ,wilkowyjach same milionery, ,. .. .. lub prawie, a reszta to golce z obawą o jutro!
 • a milionery z PISu to co?
Reklama