UWAGA!

Szczepienie lisów

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że w zależności od warunków atmosferycznych w dniach 4-8 lipca będą prowadzone szczepienia ochronne przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.

Przynęty ze szczepionką zostaną rozrzucone z samolotów. Mają kształt ściętych stożków koloru szarego, o wymiarach 3,9 x 3,5 x 1,5 cm i zawierają zatopiony, plastikowy pojemnik z płynną szczepionką.
       Szczepionka przeciwko wściekliźnie zostanie wyłożona w miejscach bytowania dzikich zwierząt. Działanie profilaktyczne wykładanej szczepionki doustnej jest ukierunkowane wyłącznie na zwierzęta dzikie, ze szczególnym uwzględnieniem lisów. Szczepienia lisów wolno żyjących przeprowadzane są na terenie naszego województwa od 2001 roku. Stosowanie szczepień profilaktycznych dało wymierny efekt w spadku zachorowań na wściekliznę.
       Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, powiadamiając o szczepieniach, prosi o zachowanie dyscypliny w czasie ich trwania, jak również w okresie nabywania odporności przez zwierzęta tj. od 4 lipca do 4 sierpnia. W szczególności należy ograniczyć polowania zbiorowe, płoszenie zwierzyny oraz wykluczyć możliwość zbierania szczepionki przez ludzi. Bez ograniczeń wykonywać należy odstrzały sanitarne zwierząt oraz tzw. odstrzały lisów przeznaczonych do kontrolnych badań weterynaryjnych.
      
       Prosi się więc:
      
- uszanować ciszę leśną
       - nie płoszyć zwierzyny
       - trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu
       - nie podnosić i nie niszczyć przynęt
       - w przypadku kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką zgłosić ten fakt lekarzowi weterynarii
       - w przypadku dostania się szczepionki na uszkodzoną skórę człowieka względnie oczy, jamę ustną czy nos, miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza
      
       Przynęty, które były dotykane przez ludzi, są omijane przez lisy. Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama