UWAGA!

Szrotówek atakuje

Elbląskie kasztanowce zaatakował szrotówek kasztanowcowiaczek - szkodnik, który niszczy liście drzew i powoduje przedwczesne ich wysychanie i opadanie. To pierwszy przypadek odnotowany w mieście od kilku lat.

W Elblągu rośnie około tysiąca kasztanowców przy ulicach i w parkach. Najwięcej drzew jest w parkach przy ul. Komeńskiego i Fromborskiej.
     Z oceny urzędników wydziału ochrony środowiska Urzędu Miejskiego, którzy kontrolowali stan drzew, wynika, że szrotówek zaatakował około 5-6 procent kasztanowców w mieście. Ten niewielki motyl żeruje od maja do połowy września. Żywi się przede wszystkim liśćmi. Poczwarki potrafią przetrwać zimę i już jako osobniki dorosłe zaatakować w kolejnym roku. Na razie nie ma środków ochrony roślin, które zwalczałyby szkodnika. Jednak dobrą metodą na ograniczenie jego rozwoju jest to, by niszczyć i spalać opadłe liście, na których znajdują się poczwarki.
     - To zapobiegnie dalszemu rozwojowi szrotówka - powiedziała Jolanta Warzecha z referatu ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu.
     
     ***
     
     O żarłocznym przybyszu z Anną Kulik, naczelnikiem wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu w audycji Radia El rozmawiał Marcin Wiśniewski.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • No proszę, czego to można się z internetu dowiedzieć. Ja zawsze myślałem, że liście z drzew spadają, bo jesień idzie. ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krystus(2003-09-18)
 • Jesli chodzi o ścisłość to na ulicy Fromboerskiej nie ma parku...
 • Jak bardzo szkodliwy jest ten owad możecie się przekonać odwiedzając stronę www.szrotowek.website.pl. Strona cały czas się rozwija i chętnie autorzy udzielaja informacji na temat walki z tym owadem. Pamiętać nalezy ze samo grabienie nie zwalczy owada, ale wyraźnie ograniczy jego szkodliwość dla kasztanowców. Pozdrowienia z Krakowa gdzie większośc naszych drzew przybrała już barwy zimowe, no niektóre ponownie zakwitły.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mietek(2003-09-19)
Reklama