UWAGA!

Szukają pavimentum Kopernika

Elbląg, Szukają pavimentum Kopernika
fot.PS arch.portEl

Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Warmińska Kapituła Katedralna ustaliły treść porozumienia o organizacji badań archeologicznych na terenie Kanonii Świętego Stanisława we Fromborku, w celu poszukiwania tzw. pavimentum Mikołaja Kopernika. Badania zostaną przeprowadzone między 1 lipca a 30 września, dokładna data nie jest jeszcze znana.

- O potrzebie przeprowadzenia badań archeologicznych przesadziły podjęte w styczniu 2009 r. badania georadarowe, wykonane przez pracownika naukowego PAN w Toruniu dra Piotra Lamparskiego na obszarze 43 na 95 m w części ogrodowej Kanonii Świętego Stanisława we Fromborku - mówi Jacek Protas, marszałek województwa. - Na podstawie analizy obrazu naukowiec wytypował dwie anomalie, które odpowiadają w przybliżeniu opisywanemu w źródłach pavimentum Mikołaja Kopernika. Dalszym niezbędnym etapem, który ostatecznie zweryfikuje odkryty ślad, jest podjecie poszukiwań archeologicznych. Z uwagi na postać zacnego astronoma oraz to, jak silnie jest on związany z historią Warmii, takie badanie jest uzasadnione. Odkrycie pamiątki po sławnym astronomie to wzmocnienie waloru ziemi warmińsko-mazurskiej w zakresie historycznym, kulturotwórczym i turystycznym - podkreśla Jacek Protas.
       Wykonawca prac archeologicznych zostanie wyłoniony w odrębnej procedurze (zapytanie ofertowe złożono do trzech adresatów).
       W myśl porozumienia Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zobowiązuje się do zabezpieczenia i oznakowania terenu, informowania w ramach potrzeb o stanie prowadzonych badań oraz przywrócenia terenu badań do możliwie pierwotnego stanu, o ile wynik badań nie przesądzi o innej formie zagospodarowania terenu.
       - Od stanu zachowania, miejmy nadzieję, wydobytego obiektu będą zależeć dalsze ustalenia co do rekonstrukcji, ekspozycji oraz sposobu promocji miejsca i pracy Mikołaja Kopernika - zaznacza Jacek Protas.
       Termin i miejsce podpisania porozumienia jest jeszcze ustalany.
      
       ***
      
       Pavimentum jest podestem badawczym - rodzajem bloku murowanego o przypuszczalnych wymiarach 2 na 4 metry, na którym astronom rozstawiał swoje przyrządy do badania nieba. W płycie mogła znajdować się metalowa prowadnica, co umożliwiało szybki montaż i demontaż przyrządów nawet w nocy.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • To zapsiałe miasteczko ma takie walory turystyczne a w tej chwili psy dupami tam szczekają. Gratuluje władzom miasta polityki proturystycznej w postaci dresiarzy parkingowych i wsiowych policjantów na każdym rogu którzy tylko szukaja klienta to wyłuskania. Centrum kulturalnym tej pipidówy w tej chwili jest market stonka z jej stałym elementem tj. mularzami nagabywajacymi kazdego o danine w postaci 10 groszy. Żal ludzi i pokolenia tam mieszkajacego. Pozdrawiam władze gminy, dresierzy z parkingów i wsiowych milicjantów czekajcych na kolejną ofiare, zwaną TURYSTĄ.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  socjalista(2009-06-24)
 • Z przykrością, ale trzeba stwierdzić, że "przedmówca" ma całkowitą rację. Frombork - to wspaniałe miejsce, ale niestety obecnie obraz nędzy i rozpaczy. Najłatwiej dostrzec tam różne patologie społeczne, które psują obraz tego wspaniałego miasta i części mieszkańców, którzy zapewne muszą to znosić. Zastanawiam się, czy władze miata tak sa pochłonięte swoimi problemami, że już nie dostrzegają tego co się dzieje w ich mieście? Wiecznie podpite towarzystwo, nadmiernie hałaśliwe to jakiś obłęd. Co dopiero maja o tym sądzić przyjezdni, ze o licznych turystach z Niemiec nie wspomnę? Może już czas wziąć się za porządki za to podpite i rozwydrzone towarzystwo. Odrębną sprawą są ciemności jakie okalają Wzgórze Katedralne. Czy nie stać na conocne oświetlenie pieknego symbolu Fromborka jakim jest Wzgórze Katedralne? Obecnie wiele starówek w Polsce jest pięknie w nocy oświetlonych a we Fromborku wiecznie ciemność. Nikomu nie zależy na podnoszeniu walorów tego urokliwego miejsca? Powtarza się pytanie: co robia władze miasta? Rządzą, czy tylko biorą pensje za siedzenie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nocryz(2009-06-25)
 • Witam jestem z Fromborka i zgadzam się z moimi przedmówcami. .
 • Pozdrawiam opryskliwą Panią sprzedającą lody przy głownej ulicy. Chyba się jej czas zatrzymał i nadal myśli że żyjemy w PRLU, chociaż w sumie doskonale wypełnia ogólny obraz marazmu tego miasta. Dzięki Bogu nie ma monopolu na sprzdaż lodów w tym arcyturystycznym zadupiu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lodożerca(2009-06-25)
 • Upadek tego miasta zaczął sie na początku lat 90-tych kiedy to kościół wyciągnął swoje łapy po budynki po dawnym PTTK, dawnej szkole która na okres letni służyła jako schronisko. Sam kościół jako właściciel i zarządca wzgórza katedralnego zgredzi nawet na wyżej opisane oświetlenie nocne katedry. Reszty doprawiły nieudaczne rządy władz miasta które to za bezcen wyzbyły sie wszystkiego co mogło służyć turystom, przykład bydynek koło starego mola, dawna kawiarnia plażowa. Dziś standart do obdrapane budy przy śmierdzącym kanale, otwarte sporadycznie serwujące frytki tudzież hamburgera.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  turysta w temacie(2009-06-25)
 • Miejmy nadzieję, że oprócz nas internautów, którym na sercu leży los Fromborka i przyzwoitej części jego mieszkańców, nasze posty coś spowodują. Ciekaw jestem, czy mieszkańcy Fromborka mają jakieś forum na którym wypowiadają się na temat problemów swojego miasta. Ponieważ w artykule jest wspomniana Warmińska Kapituła Katedralna więc w tym miejscu apeluję do jej członków o conocne oświetlenie Wzgórza Katedralnego, które przyda blasku temu obiektowi sakralnemu a tym samym wspaniałej wizytówce Fromborka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nocryz(2009-06-25)
 • Problemem tego miasta jest to, że jego burmistrz żyje w innym świecie: frombork.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  grumblers(2009-06-25)
Reklama